Прокуратурата поиска 6 години затвор за съдия Атанас Вълков
Делото за длъжностно престъпление, пране на пари и документни престъпления срещу бившия шеф на Бургаския административен съд Атанас Вълков, приключва година след началото му. В пледоарията си пред Софийския градски съд, прокурор Любка Кръстева описа подробно всички престъпления, които прокуратурата твърди, че Вълков е извършил, след което поиска общо най-тежко наказание от 5 години затвор при първоначален строг режим за подсъдимия, което обаче да бъде увеличено с 1 година заради множеството престъпления.
Вълков бе арестуван през пролетта на 2011 г., като от прокуратурата съобщиха тогава, че е опитал да продаде парцел от 12 дка край Несебър за 2,2 млн. евро чрез фалшиви документи, съставяни от него, а някои състарявал изкуствено като поливал със зелен чай. Така, от името на вуйчо си Димо Ненков, съдия Вълков поискал от несебърския районен съд му възстанови имота. За тази цел той изготвил и фалшиви протоколи за собственост от средата на миналия век, от които да е видно, че земята е на дядо му Иван Габровски. След като съдът възстановил имота на наследниците, Вълков представя и предварителен договор, според който пък наследниците са продали дяловете си на майка му Руска Вълкова. Накрая Вълков стига до продажба на имота, като сключва предварителен договор за продажбата му за 2,2, млн. евро, но купувачите се оказват агенти под прикритие и съдията бе арестуван.
На днешното последно заседание по делото пред СГС отстраненият от длъжност магистрат отказа да дава обяснения и съдебното следствие приключи. В пледоарията си прокурор Любка Кръстева обърна най-голямо внимание на документните престъпления, като посочи, че действително няма преки доказателства, че документите са съставяни от Вълков. Според приетите заключения на експертите по делото, подписите са фалшифицирани, но тъй като става дума за фалшификат, то не може да се каже със сигурност, че Вълков ги е направил. Според прокурора обаче, косвените доказателства позволяват да се направи извод, че именно подсъдимият е съставял документите, като посочи, че само на него и на майка му са били известни данните, нужни за съставянето им.
"Сам да си съставяш документи, които са ти необходими, сам да решиш дело, да подаваш жалби, които сам да разглеждаш, сам да си плащаш съдебни такси...", изброи прокурор Кръстева деянията, които според нея Вълков е извършил и каза, че това я кара да смята, че най-тежко е именно длъжностното престъпление, в което Вълков е обвинен.
Най-сериозен спор между прокуратура и защита по време на съдебното следствие предизвикаха разрешенията за специални разузнавателни средства (СРС) и конкретно способът доверителна сделка, с който агентите под прикритие сключват предварителен договор за продажба на земята. Още в началото на процеса защитата обърна внимание, че по делото има искания за използване на агент под прикритие и за доверителна сделка. Разрешението обаче е дадено само за агент под прикритие. Прокурорите Кръстева и Калин Софиянски казаха тогава, че пропуски няма, но им трябва време да проучат въпроса и съдия Весислава Иванова им даде възможност да представят разрешение на следващо заседание. След това обаче от държавното обвинение обясниха, че няма да представят второ разрешение, защото не е нужно, след като имало едно за агент под прикритие.
Днес прокурор Кръстева обсъди и този въпрос в пледоарията си, от което стана ясно, че все пак държавното обвинение се съгласява, че разрешение е било нужно, а такова няма.
"Аз приемам, че доверителна сделка не е налице и способът е невалиден. Въпреки че няма разрешение за доверителна сделка, предварителният договор е сключен, той е факт. Осъществяването му се доказва не само със способите на НПК", каза прокурор Кръстева. По думите ѝ, има "обилни свидетелски показания", които доказват сключения договор, в това число и показанията на агентите под прикритие, за чието използване има и съдебно разрешение.