Бургаските общини и бизнес във фокуса на Европейските фондове през програмен период 2014 – 2020
В Бургас се проведе кръгла маса относно перспективите за местните власти и бизнеса през новия пропрамен период 2014 – 2020 г., организирана от евродепутат Маруся Любчева и групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП.
В събитието участваха кметове, експерти от местните администрации, предсттавители на браншови организации - Бургаската търговско промишлена палата, Бургаската регионална туристическа камара, Търговско индустриалната камара, синдикати, университети и неправителствени организации. Интересната програма, свързана с представяне на Споразумението за партньорство между България и ЕС за новия програмен период 2014-2020 и Регионалната политика на ЕС и ОП "Регионално развитие", предизвика много въпроси, становища и коментари. Лектори на кръглата маса бяха Маруся Любчева – член на Европейския Парламент и Аница Русева, главен експерт в дирекция "Програмиране на регионалното развитие" на Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
„Идеята на тази кръгла маса и всички следващи, които предстои да организирам, е да запозная гражданите с актуална информация за подготовката на новия програмен период на ЕС и практически, чрез мнения, становища или препоръки, всички да можем да участваме в планирането му. Диалогът с гражданите по региони е изключително важен, защото основният акцент на политиките през новия програмен период е насочен именно към тях”– сподели Любчева при откриването на кръглата маса. Тя обясни значението на периода на подготовка на окончателните текстове на споразуменията и параметрите, заложени в тях, с отчитане на спецификите и приоритетите на националните политики на страните-членки. „Това е труден процес, тъй като именно тук се установяват границите, до които можем да искаме финансиране по структурните и по кохезионния фонд” – допълни тя.
Поздравление от Областната администрация към участниците в кръглата маса поднесе заместник-областният управител на Бургас г-н Евгени Врабчев. В презентацията, която г-жа Любчева направи, бе отделено внимание на новия подход, утвърден във взаимоотношенията на ЕК със страните членки и предварителните условия, които България следва да изпълни, за да получи финансиране. „Засиленият контрол върху ефективността и ефикасността на процесите би трябвало да даде по-добър резултат”, обясни Любчева, обсъждайки конкретните оперативни програми, средствата, определени за тях и стратегиите за регионализъм в политиките през новия програмен период.
Множество мнения и становища бяха изказани от участниците. Кметовете споделиха проблеми, свързани с бюрократичните процедури, със забавянето на плащанията, с невъзможността да решават конкретни проблеми на жителите на по-отдалечените населени места в региона през настоящия програмен период. Обявиха се срещу невъзможността да се финансират пътища от четвърта категория и споделиха проблеми по отншение на програмата за развитие на човешките ресурси, неефективността на средствата, изразходени за квалификация, деинституционализация и последващите проблеми, пред които реално са изправени общините. Важен акцент в изведената проблематика беше противопоставянето между „големи“ и „малки“ градове.
Конфронтацията и противопоставянето между хората, насаждани с години, също бе акцент на срещата. „Крайно време е да се обединим около няколко национални цели и да работим заедно” – посочи кметът на Камено Стефан Бонев. Поставени бяха въпроси относно възможностите за участие на частните здравни заведения в конкурси за финансиране от структурните фондове, много въпроси от икономиката на региона и връзката между бизнеса и образованието. Доц. Петранка Пипева, заместник-ректор на Университет „Проф.д-р Асен Златаров” – Бургас, сподели опита на университета от участието в проекти по различни оперативни програми, но настоя в новия програмен период да има повече партньорски проекти, за да може бизнесът да участва във финансирането на образованието. За конкурентоспособна икономика и европейско финансиране през новия програмен период говориха председателите на Бургаската търговско провмишлена палата г-н Цанко Иванов и г-жа Видка Вълчева, председател на Търговско индустриалната камара, подчертавайки необходимостта от по-голяма мотивация за бизнеса за участие в европейски проекти.
Евродепутат Маруся Любчева отговори на поставените въпроси, като обърна специално внимание на факта, че европейските политики не изместват националните и средствата от структурните фондове не могат да изместват националното финансиране. Г-жа Любчева подчерта, че свръхочакванията към ЕС като източник на средства, както и оправданието „така каза Европа” не носят резултат. Вместо това трябва да се намерят пресечни точки и да се работи интегрирано и тематично по посока на по-голяма ефективност. Българският евродепутат обърна внимание и на необходимостта натискът от местните към националните власти да доведе до решаване на много от пробелимте по региони, включителсно с помощта на на европейските средства, така че да бъдат преодолени регионалните различия и да бъде дадена сигурност на младите. „Ако искаме да имаме „Европа на гражданите”, трябва да ги чуем и да систематизираме възможните отговори и действия. Ето защо трябва да дискутираме, да изясняваме проблемите и да накараме гражданите и бизнесът от общините да се почувстват част от решението, а не от създаването на проблемите“ - завърши г-жа Любчва.
Българският евродепутат се обърна към присъстващите с предложение да й изпращат въпроси, които имат значение за региона, за да се опитва да съдейства за тяхното разрешаване. Тя увери присъстващите, че ще направи предложения до различни министерства, в които ще отрази дискутираните въпроси и ще настоява за намирането на решения.
Супер сте Флагман!