Семир Абумелих, ГЕРБ: Всички аптеки влизат в Параграф 22, БСП връща монополите
„Всички аптеки влизат в Параграф 22 и вече никой не може да открива нова без разрешението на специален орган от 11 души, който ще мисли и ще умува дали в даден квартал има нужда от допълнителна аптека, или не. Това е схема за корупция и нищо друго“, коментира депутатът. В парламента от ГЕРБ се въздържахме по този текст и веднага внесохме между първо и второ четене предложение да отпадне, припомни той.
Освен това текстът влиза в закон, който няма нищо общо с търговията на дребно с лекарства, продължи Семир Абумелих. „Пускат един закон, който да защити потребителите от паралелния износ и между другото слагат чл. 17 б, в който пише, че към Изпълнителната агенция по лекарствата се създава експертен съвет по търговия на дребно с лекарствени продукти“, обясни той. „Следователно казват - искаш да отвориш аптека – прекрасно, изпълни условията и ела при нас, за да решим дали в този квартал може да имаш аптека, или не. Връщат монополите малко по малко, но организирано. От БСП също имаше депутати, които казваха, че това е абсолютна глупост“, коментира народният представител от опозицията.
„Димчо Михалевски обикаляше по кръчмите да обещава, че ще върнат тютюнопушенето в заведенията. Тезата им е: „Връщаме Ви го, защото искаме да освободим 20 хиляди работни места.“ Къде са, кой ги брои? Вместо да кажат, че си изпълняват предизборните обещания“, каза Семир Абумелих и припомни, че в най-атрактивните туристически дестинации не се пуши в заведенията.
„Всичко е илюзия, на приказки управляващите много ги бива, не внасят закон, ако нямат изгода. Ще защитават пациентите от паралелния износ на лекарства, а създават монопол на аптеките“, каза още той и добави: „В здравеопазването няма никакво движение, само подмяна на кадри.“
Снежина
Маджарова обърна внимание на проблемите
със строителството по Черноморието. Тя
смята, че пълната забрана за строителство
през лятото трябва да отпадне, защото
много важни европейски проекти са
забавяни заради невъзможността да се
строи. Според нея, местните власти трябва
да имат правото сами да определят в кой
период да важи забраната за строителство,
което е израз и на децентрализацията.
"Общините по Южното Черноморие
спечелиха много проекти за изграждането
на пречиствателни станции и канализации,
а се бавят с осъществяването им заради
тази забрана", каза Маджарова. Според
нея, реално строителство сега може да
се извърши само в рамките на 2-3 месеца,
защото през лятото не е позволено, а
през зимата климатичните условия са
тежки. Така черноморските кметове имат
сериозни проблеми, защото имат само
няколко месеца, за да си изпълнят
проектите.
Плануваната забрана за поставяне на преместваеми обекти в Зона "А" до морето също трябва да се преразгледа, смята Маджарова. Въвеждането на тази забрана ще да доведе до затваряне на места в Морската градина като павилиони за сладолед, продажба на вестници и сувенири и дори тоалетни. Така ще бъдат затруднени и обществените прояви в Приморския парк, които са много чести през лятото, смята Маджарова. Тя подчерта, че тази мярка ще затрудни дребния бизнес, ще препятства и обществените прояви. Не бива със законови регламенти да се ограничават приходите в бюджетите на общините, добави още тя.
А това за отмяна на забраната за тютюнопушене... ако го направят, то пак се връщаме години назад. Европейска държава - да, ама не!
Само че проблема на слабото посещение на заведения не са цигарите, а липсата на пари в хората. Като гледам накъде отиват нещата партията така ще се погрижи хората да нямат пари,че ще се затварят кръчми и кафенета със страшна сила като дойде дългата и гладна зима, щото всеки ще се ослушва с 5 лева у дома си на скайпа и фейсбука.