Шок! Химикали в басейна на Младежкия дом натровиха над 80 деца/ОБНОВЕНА/
Нивото на хлора е 5 пъ ти над допустимото
Втори случай от началото на септември изправи на нокти родители и треньори в плувния басейн на Младежкия дом. Изпуснато количество над нормата на хлор и други химични вещества във водата е причина за тежки дихателни проблеми и алергии на повече от 80 деца плувци, които са възпитаници на спортното училище. Родители заплашиха, че ще се обърнат към съда ако не бъдат взети мерки. В басейна плуват повече от 500 души - състезатели по ватерпол и деца.
„Слагат някаква киселина която има явно реакция с хлора и тъй като вентилацията също не е изрядна и става този газ. Това е втори случай. Първата седмица нормата на хлор във водата беше 0,6, а после рязко скочи с показател 5. Отрова!!! – сподели Соня Стойчева треньор в плувен клуб „Бриз”.
Само пет или шест минути след като децата са влезли във водата и започват да кашлят, да се давят, излизат замаяни. Знаете, че хлора стои ниско във водата – вайкаше се и треньорът Тодор Костов.
„Ситуацията е такава от събота. Никой не ни казва какво пуснаха във водата, но децата получават пристъпи от кашлица. Задушават се. А гоним нормативи” – споделя и треньорът на плувен клуб „Черноморец” Люба Панайотова.
Според треньорите по плуване, които също се оказаха с обриви от качеството на водата, вентилацията не смогва да работи добре. Или е спирана умишлено защото вдигала шум. „Тук в близост до младежкия дом живее общински съветник, чието име няма да назовавам. Човекът Х не искал вентилацията да вдига шум и взеха да я спират. – разказа още Соня Стойчева. – И заради него ние ще се издушим”.
„И пред медии, и пред свидетели, направихме замерване. Концентрацията на хлора беше в допустимите границите, вентилациите също работеха и всеки може да се увери в това нещо“, заяви пред Флагман.бг. Катя Делчилова, директор на Младежкия културен център. По думите й вентилацията работила добре, но понякога, когато напрежението било по-ниско системата изключвала. Проблемите обаче бързо били отстранявани. „ Правим всичко възможно, за да увеличим циркулацията на вентилациите. Поръчали сме два нови уреда, които трябва да пристигнат след седмица“, допълни тя.
На басейна спортуват около 600 деца дневно, което изисква изключително сериозната му поддръжка. Ако падне нивото на хлора под необходимите показатели е възможно да се появят гъбични инфекции за посетителите, ако пък се качи се получават алергии. „По няколко пъти на ден стойностите и следим изключително за спазването на стойностите“, допълни Делчилова.
NaClO + 2 HCl -->NaCl +H2O + Cl2 Свободния хлор, който се отделя е част от бойните отровни вещества. И мой колега, филипинец за малко да умре от вдишването му. При неправилно добавяне във водата е възможно да са смесили двете съставки и да се е получило отделяне на топлина, и изпарение на вода и хлор, който е подразнил децата. Затова това се прави когато няма хора в басейна или с дозинг помпи, които го добавят безопасно в циркулиращата вода. Предполагам, че е грешка на човек от персонала или повреда в инсталацията.
Sto go kriete ???
"Съмнява ме дълбоко" "Не ми се вярва" не са доводи на мислещ човек ... всичко съм ти го описал точно : химия за осми клас, щото в девети се налага да се брои до 4 /органична химия/...
Ако не ми вярваш - чети в Гугъл, ако знаеш английски чети тук: http://www.flasolar.com/pdf/water_chemistry_for_swimming_pools.htm.
Тъй като повечето като теб не четат и не проверяват фактите журналята могат да ви баламосват с евтини историйки от вида : "стори ми се", "забелязах", "напоследък, мисля че".
Отдел "спорт" към Общината може да се погрижат ...
Флагман а защо не видиш срещу Младежкия дом какво става? В каква мръсотия и в какви кучешки изпражнениЯ.Я.Я.Я играят децата ни в Борисовата градинка...
За спа цифрата на хлора е по-висока поради по-високата температура на водата и аерирането и. Цифрите за за ppm /промила свободен хлор/ и са обект на контрол последством ежечасови химични или електронни измервания. Те се налагат поради динамиката на влизане и излизане на хора от басейна и промяната на атмосферните условия /за открити басейни/.
За жалост, добавяйки натриев хипохлорид към водата, това я прави алкална. Т.е променя PH-to и. Това е лошо поради две причини : първата че способността за дезинфекция намаля, втората че дразни очите. Оптималното PH на водата в басейна трябва да е в границите на 7.0-7.6, като целта е да се поддрържа водата максимално близко до PH на очите 7.2-7.4. Затова се налага да се добявя във водата на басейна солна киселина. И в това няма нущо учудващо или страшно - макар и концентрирана : разлята на малки дози в периферията на басейна далеч от активно плуващи - тя бързо се разсейва и коригира нивата на киселинност до такива, че да не стават очите на плуващите червени. Поддрържането на двата параметъра : свободен хлор и киселинност в норма е едно от най-важните условия за чист и сигурен басейн.
Хайде сега пак прочетете горе написаното и си направете изводите за себе си - толкова ли е "шок и ужас" работата?