Над 150 семейства без ток и вода в „Краставицата” в ж.к. Меден рудник
Без ток и вода са над 150 апартамента в блок 308 в ж.к. „Меден рудник“ - модерният аналог на социалистическият архитектурен шедьовър в ж.к.. "Лазур" и един от символите на Бургас. Години наред собствениците на жилища там са в клопка между строител и монополистите на обществените ресурси. Поредният до когото те пишат с надеждата да им се разреши проблемът, е омбудсмана на Бургас Таньо Атанасов, който днес разпрати до медиите цялата си кореспонденция със собствениците, ЕВН и ВиК Бургас. „Години наред сме без ток и вод. Част от жилищата, ползват ел.енергия, но плащат привилегировани суми на представител на строителя. Питаме на какво основание той осъществява тази търговска дейност“, чудят се закупилите си апартаменти в известния като Краставицата блок. Те сигурно посипват главата си с пепел, защото вече шеста година нито могат да стигнат по нормален начин до новите си жилища, нито пък ако го сторят да ги използват.
От ВиК Бургас съобщават, че към този момент има открита партида на името на инвеститора „ГМ Строй“ ООД, но преди да се предприемат стъпки към присъединяването на нови абонати те трябва да платят старите си задължения, които към 5 септември т.г. възлизат на 5 600 лв. След като това се случи те ще очакват и заявление от фирмата-инвеститор. ЕВН на свой ред уточнява, че сградата е свързана с открита партида за временно строителство на името на „ГМ Строй“ и с разрешена мощност до 50 kW. Едва на 19 септември компанията е входирала документи за присъединяване на апартаментите към електроснабдителната мрежа.
„Ще решим проблема до 1-2 месеца“, гарантира пред Флагман.бг. бившият акционер във фирмата Йордан Бенов. Бабата на неговия съдружник Георги Иванов – Дона Тодорова от няколко месеца е собственик на цялата фирма/виж тук/, но общоизвестен факт е, че Бенов и Иванов, продължават да управялват компанията, която изгражда и първия небостъргач в Бургас. „ЕВН не желаят да присъединяват към мрежата апартамент по апартамент, а искат да включат цялата кооперация наведнъж. В това време ние трябва да съберем нужната такса от собствениците, но това няма как да стане за част от жилищата, които са купени от чужденци.“, допълни Бенов. По думите му сградата имала АКТ 16 и ако не била досегашната политика на енергийния монополист, то вече щели да бъдат присъединени всеки един, който има желание. „Част от апартаментите имат ток, защото още преди време се съгласиха да получават електроенергия от временната партида на фирмата. За съжаление обаче имаме ограничена мощност на ползване, която няма как да надвишим и да включим всички. Всички те плащат по-висока цена, защото това е промишлен ток“, каза още Бенов.
Проектът за
изграждането на амбициозния проект
стартира преди шест години. Проблемите
обаче започнаха още в самото му начало,
когато се оказа, че парцелите, през които
трябва да премине публичната инфраструктура
там не са отчуждени. Апартаментите обаче се продаваха като топъл хляб за около 450 евро на квадратен метър. Търговските площи струваха до 1000 евро на квадрат.