Заради Първанов и две лидерски места, секнаха кадровите промени в Бургас
Кадровите промени на новото правителство зациклиха по места, което изнервя кандидатите на БСП, ДПС и Атака за държавни постове. Към края на юли, когато в здравеопазването се усети раздвижване с подаването на оставките в борда на МБАЛ-Бургас и Областната дирекция по контрол на храните, се заговори и за новите лица в Регионалната здравна инспекция и Здравната каса.
Несменяемият от десетилетия Д-р Георги Паздеров, известен с това, че е безпартиен, бе стегнал багажа си, но с днешна дата постът му изглежда по-сигурен от всякога, докато определени ръководни кръгове не спазиха обещанието, дадено на колегата му д-р Атанас Бошев. Д-р Бошев понастоящем е управител на частния медицински център „Ел Масри“, бивш зам.-кмет по здравеопазването от времето на червения кмет Йоан Костадинов и като цяло професионалната му биография преминава под знака на БСП, въпреки самият той да е безпартиен. Докато Бошев обаче се е подготвял за смяна на караула в РЗИ, с д-р Паздеров са водени неофициални разговори от страна на БСП-актива и той получил гаранции, че ще запази поста си.
Подобна е обстановката и в Регионалната Здравно-осигурителна каса, където назначената по времето на ГЕРБ д-р Таня Макшева отдавна трябваше да си е тръгнала и да се обяви конкурс. За Макшева още в началото на това управление се заговори, че е от актива на ГЕРБ и престоят й там трябва незабавно да се преустанови. Нашата проверка показа, че тя също е безпартийна, но за разлика от Паздеров, оказвала повече внимание на герберите, заради което оставяла впечатление за човек на Борисов. За да се успокоят духовете в МБАЛ-Бургас след странните ажиотажи около д-р Георги Матев, който хвърли оставка като директор, но скоро ще се появи отново като член на борда, спешно бяха взети мерки за компенсация на д-р Красимира Каракашева. Тя бе сред фаворитите за изпълнителен директор, но лобито й не успя да се пребори и в МБАЛ-Бургас засега прокурист ще е д-р Бойко Миразчийски, като същият след няколко месеца трябва да стане и изпълнителен директор. Каракашева е активист на общинската БСП и член на НС на БСП, дългогодишен хирург в тази болница и синдикален лидер. Тя трябваше да седне в стола на Макшева, което би я удовлетворило напълно, но там нещата очевидно са зациклили.
„Времето тече, през май може и избори да има, не знаем защо се бавят новите назначения“, чудят се повечето кандидати. Особено изнервени са мераклиите за новия борд на Слънчев бряг АД, чиято задача ще е спешно да го ликвидират, както обеща депутатът Димчо Михалевски по време на предизборната кампания. Той вече е с изчерпано търпение да се включи в този борд, за да ръководи процеса.
От Атака срещу цената за подкрепата за БСП и ДПС на местно ниво, бяха поискали два хубави поста в митницата, но и там движение няма, а Волен Сидеров струпа в Бургас най-тежкото си медийно въоръжение, за да громи основния противник на коалицията – Валери Симеонов. Дотук всеотдайността му се изразява в стотици хиляди левове инвестиции за тиражиране на плакати и списания срещу Симеонов, ползвайки дори офисите на една от бургаските телевизии, пръснати в различни градове от Бургаска област. Отделно Сидеров разкри филиал на своята телевизия като контрапункт на СКАТ в Бургас, подготвя размразяването и на един гнусен вестник, който бе ползван от него по време на местните избори, за да бълва помия срещу бившия си кум.
Рокадите, според наш източник, били изоставени, защото на дневен ред в БСП бил подборът за общински и областен лидер. Трябва да се определят спешно две невзрачни лица, които да нямат претенции на по-късен етап за избираеми депутатски места. Засега като най-сигурен за общински шеф се очертава Пеньо Костадинов – пресаташе на Областна управа. На 5 октомври е общинската конференция. За областен лидер пък натискат новия изпълнителен директор на пристанището Николай Тишев, но за целта той трябва да напусне държавния пост – което ще го направи нестабилен в далечно бъдеще не само в професионално, но и в политическо отношение.
Отделно структурата на БСП е в трескаво очакване на срещата на Георги Първанов с неговите привърженици под наслов „А сега накъде“, която ще е в столицата на 22 септември. До тук е сигурно, че един настоящ и двама бивши червени кметове ще се включат в дебатите за старта на дискусионни клубове – за нови идеи и решения, което на практика е пореден опит да се оформи алтернативен лидерски модел. Станишев е дал задача на най-близките си в Бургас да проследят какво е движението сред актива преди срещата на Първанов.