Три банди, спецове в обири на коли, върлуват по Черноморието
Три банди, специализирани в обири на коли, върлуват по Черноморието, като удрят най-вече в южната му част. Едната е разбита, но останалите действат усилено, съобщава „България днес“.
Бандитите са в крак с модерните технологии и ударите си правят с т.нар. "тапи" за аларми, разкриха пред сайта криминалисти. Заглушителните устройства работят на две честоти - 315 MHz и 433 MHz, и се предлагат свободно в интернет. Цените им варират от 250 до 350 лева. Самата платка дори се търгува на черно за петдесетачка. Действието на "тапите" е простичко. Заглушава сигнала на алармата, като действието е в радиус до 100 метра. Така колата остава отключена, въпреки че се чува характерният звуков сигнал, който пък се възпроизвежда от лъжлива аларма. Щом шофьорът се отдалечи, членовете на бандата веднага претарашват колата и взимат всичко ценно.
Преди дни край Слънчев бряг е спрян джип с криминално проявени ямболии. В него е открита заглушителна техника. Мъжете са задържани и в момента се разпитват. След залавянето им обаче случаите не секнали. Като съпоставили времето и местата на ударите, криминалистите установили, че най-вероятно става въпрос за още две групи. Членовете им дейно претарашвали освен колите край плажовете също и оставените на паркингите пред хотелите, търговските центрове и банките.
От полицията призовават хората да не държат във возилата си лаптопи, скъпи очила, пари, документи. Дори парфюми и дрехи влизали в полезрението на обирджиите. Ценните предмети не им убягвали и ако лаптопът е скрит между седалките или парфюмът е сложен в страничния джоб на колата.
При един от последните случаи мъж паркирал автомобила си, за да направи сутрешния си джогинг по плажа. След минути започнал да получава SMS-и, че от дебитната му карта се извършват тегления. Тя била в колата му заедно с кода за нея. За да се предотвратят подобни случаи, ченгетата предупреждават да не се държат на едно място кредитни и дебитни карти и листче с PIN кодовете им. Също винаги да се проверява ръчно дали колата е заключена.
Двама мъже, чиито аларми на колите също били заглушени, пострадали при аналогични случаи и били ударени двойно. Оставили в жабките на автомобилите си ключове от апартаментите си, както и лични документи, в които са отбелязани адресните им регистрации. Когато се върнали и установили, че от колите им липсват вещи, веднага сигнализирали в полицията. След като написали обяснения за случилото се, тръгнали към къщи. Апартаментите им се оказали претарашени.
Полицаите предупреждават, че крадците уплътняват "свободното" си време и с директни удари по домове и офиси, като заглушават СОТ-а. В рамките на дни в Слънчев бряг има поредица случаи на изчезнали по този начин пари. Най-сериозно била ужилена фирма, от чийто офис са отмъкнати 12 000 лв.
За разлика от технологичните крадци някои групи по морето действат и с "класически" методи. Издебват собственик на кола да остави голяма сума пари в нея и след като строшат стъкло, отпрашват с плячката.
Последните подобни рейдове са в Бургас и Созопол. Край курортното градче от джип "Мицубиши Аутлендър" на румънка са отмъкнати 1200 лв. За да се доберат до тях, крадците строшили малкото задно странично стъкло, грабнали оставената дамска чанта с пари и документи в и избягали. По същия начин след счупване на задно дясно стъкло на „Опел Корса" в Бургас апаши грабнаха чанта с документи и 700 евро.