Българинът по-беден, но пие повече
Зимата на 2013 г. освен с протестите по улиците регистрира още една тежка тенденция. Оказа се, че на фона на безработицата, ниските доходи, все повече българи посягат към чашката в опит да избягат от проблемите си.
Това показват данните от столичния "Отрезвител“, където е регистриран ръст на попадналите с 8% през втората половина на 2012 г и първата на 2013 г, в сравнение с година назад от посочения период.
За съжаление през последната година броят на лицата се е увеличил. За разлика от година насам, нарастват броят на тези, които са в безпомощно състояние. В същото време пияните, които нарушават обществения ред, са с 5% по-малко, съобщи пред Dnes. bg. инспектор Емил Димитров, началник група "Отрезвител“ в СДВР.
Най-често там попадат хора от 25 до 55 години. Има обаче и постоянни посетители на възраст, уж достойна вече за уважение, от по на 70 – 80 години, които са с шеметно досие в картотеката на полицейската структура, добави инспектор Димитров.
За съжаление, и при децата вече се наблюдава засилен интерес към алкохола, просто за да опитат да се докажат, да направят нещо, което да впечатли околните. Напълно логично по-често деца, които са злоупотребили с алкохол или други упойващи вещества, са лишени от грижа и контрол от страна на родителите, което си остава огромен проблем за бъдещето, коментира той.
Трудно е да се каже дали пада възрастовата граница на пиещите малчугани, защото в "Отрезвител“-я не постъпват деца, които са под 18 години. Ако има такива, за тях се грижат инспектори от така наречената детска педагогическа стая. При проблеми с алкохол от страна на деца под 18 години, те се обгрижват от медицински екипи на ЦСМП, като след това се предават на роднина или близък.
Реално мъжете са шампиони в злоупотребата с алкохол, като техният брой е около 8 пъти повече от този на дамите. При посещение от 747 лица за 2011 г. близо 102 са били жени. В заведението за отрезвяване попадат доста жени, които са редовни "клиенти“. Обикновено те са клошарки и скитническият им живот е съпроводен с обилна злоупотреба с алкохол. Към настоящия момент броят на дамите е с ръст от около 4% в сравнение с 2012 г., обясни инспектор Димитров.
На неговите подчинени много често се налага да се грижат за бездомници. Те не подбират какво пият и редовната им напитка е медицински спирт. Разреждат го с вода и така коктейлът им излиза евтин, което е важно за тях заради недоимъка.
В заведението за отрезвяване са попадали и интелектуалци като учители, творци, дори и политици. Мисля, че за такава проява няма гаранция при никой, тъй като в живота се правят грешки, без да иска, някой попада в неприлична ситуация, коментира шефът на "Отрезвител“-я.
Мъртво пияните обаче трябва да си платят за грижите, които се полагат за тях. При постъпване на лица в заведението за отрезвяване се удържа държавна такса от 35.00 лв., която се заплаща на място. Ако не могат да си платят, се изготвят уведомителни писма до НАП, от където се търсят задълженията по законоустановен ред за събиране на задължения от държавата, обясни още той.
През зимните месеци група "Отрезвител” има доста тежки дежурства, защото тогава българинът посяга по-често към чашката. Студените месеца се оказват и фатални за 15% от хората, които злоупотребяват с алкохола.
Обикновено на сутринта, след като пиянството ги напусне, хората се извиняват, има и срам, и съжаление, различна палитра от чувства и поведение, коментира инспектор Димитров.
Проблемът обаче е, че пияните, които стигат до "Отрезвител“-я, не могат да се контролират, а и няма програми за този проблем.
Единствено в заведението за отрезвяване се работи с лицата, които ако излязат, имат възможност да се лекуват в клиники за алкохолно зависими, което също е проблем поради несъгласие от тяхна страна. За съжаление, омагьосаният кръг си остава и само близки, роднини при желание могат да помогнат на лица в такава зависимост. Лице, което е посягало редовно в живота си към чашата, много трудно може да спре, а липсва стратегия за решаването на този проблем, настоя шефът на "Отрезвител“-я.