Заради EVN авторът на „Сталкер“ продава родопския си дом и напуска България с новороденото си бебе
Разработчикът на компютърната игра Андрей Нечаев дори смятал да пише книга за Родопския край, но сега не иска изобщо да чува за България
07 Май 2013, Вторник, 14:03 ч.
Източник: в.Десант Снимки в.ДесантТокът в луксозната им къща е прекъснат, украинското семейство е на квартира в Пловдив
Когато
през 2009 г. украинският писател Андрей
Нечаев решава да се пресели със съпругата
си в България, навсякъде той разказва
едно и също – колко прекрасна страна е
новата му родина, какви хубави хора са
българите, за величествената природата,
обичаите, традициите и културата на
тази гостоприемна страна.
Андрей толкова е вдъхновен от България, че решава да напише книга за Родопския край. Три години по-късно той не само че се отказва от творческия си проект, но и смята да продаде родопския си дом и да напусне страната. Причина за кардиналното му решение е неразрешим проблем с електроразпределителното дружество ЕВН.
В началото семейство Нечаеви смятат България за своя щастлив избор. И той, и съпругата му – рускинята Олга, са писатели. Книгите на Андрей са издавани в Русия, Германия и Испания. Той е и един от разработчиците на компютърната игра „Сталкер”, за която е написал сценария. Двамата с Олга дълго обмислят да се преселят в друга държава, където да живеят и да творят на спокойствие. Най-напред обсъждат да си купят къща в Тайланд.
Комисията за защита на потребителите отговаря, че случаят не е от нейната компетентност
|
Това е и първият шок за новодомците.
От електроразпределителното дружество ги съветват да си купят нов кабел, който да се прекара до отстоящия на 300 метра трафопост. Покупката Андрей обаче трябва да направи за своя сметка, а кабелът ще струва около 10 000 лева и ще остане собственост на ЕВН.
Отказват се от първоначалното си намерение за къщата и решават да я ремонтират така, че да стане еднофамилен дом само за тях. „Още първата зима забелязахме, че напрежението е много слабо. Включим ли бойлера, крушките веднага започваха да светят много по-слабо. За да стоплим вода в микровълновата фурна, трябваха поне седем минути – два пъти повече от обичайното”, разказва Андрей.
За да пестят, решават да купят газова печка за отопление, слагат и камина на дърва. Използват само две от стаите и хола, единият етаж остава необитаем. Бойлерът, пералнята и съдомиялната пускат само на нощна тарифа, за по-евтино. Олга забременява. Налага се през януари да заминат за родината си, за да си подновят документите й за пребиваване в България. Андрей плаща сметките си към ЕВН по банков път за удобство. Шокиран е, когато получава фактура за 330 лева.
Следващата сметка е още по-висока – за 602 лева. „Никога досега не сме имали такива сметки – дори когато се отоплявахме само на ток, бяха два пъти по-ниски. На всичкото отгоре тази зима използвахме газовата печка и камината”, разказва мъжът. Другото, което го изненадва е, че най-напред в електронните извлечения са посочени датите за периода на фактурата, после бележките започват да идват без дати. „Така и не мога да се ориентирам коя сметка за кой месец е”, казва чужденецът. Българският пълномощник на чужденците Крум Николов пуска жалба до ЕВН. Идва отговор, че електромерът е изправен. Андрей Нечаев остава недоволен от позицията на ЕВН и настоява пълномощникът да обжалва.
„Тогава внесохме жалба до Комисията за защита на потребителите и до ДКЕВР. Какво беше изумлението ни, когато от КЗП ни уведомиха, че не са компетентни да се произнесат по случая и препращат жалбата пак до ЕВН. Какво излиза, че проверяваната страна трябва да се провери сама!”, чуди се Николов.
Къщата на Андрей и Олга в родопското село Средногорци
|
Нечаев и съпругата му се връщат в България на 2 април и се принуждават да си наемат квартира в Пловдив, за която плащат по 350 лева месечно. Чрез пълномощника си внасят ново искане в ЕВН – да платят таксата за възстановяване на елзахранването, а сметките да се погасят, когато има окончателно решение по жалбите им.
ЕВН отказва и ги съветва първо да си платят сметките, а ако се окаже, че не дължат сумите, дружеството впоследствие ще им ги върне. „А адвокатите ни обясниха, че нямат право да ни спират тока, докато проверката не е приключила”, опитва се да разбере българското законодателство Андрей.
Той и съпругата му са разочаровани: „Аз съм инвеститор, малък, но инвеститор. Как така частна компания създава проблем на човек, който е решил да вложи парите си в България и никой не я контролира?”
Междувременно, узнахме, че на 29 април се ражда първородният му син Егор. И се чудят дали детето им да отрасне в България, или да търсят късмета си в друга точка на света.
”Исках да напиша книга за България, за Родопите, но се отказвам”, казва Андрей. Той и Олга са решили да продадат злополучната къща в Родопите и повече да не стъпят тук.
В категории:
Животът
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
Археологически музей ще бъде издигнат в Обзор
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
Закъса
Археологически музей ще бъде издигнат в Обзор
22/11/2024, Петък 13:00
0
Спортна България скърби
22/11/2024, Петък 12:46
0
Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо?
22/11/2024, Петък 12:30
1
Дари 20 милиона
22/11/2024, Петък 12:18
0
Ето кой ще печели „Биг брадър"
22/11/2024, Петък 12:01
0
"Путин е Хитлер на този век"
22/11/2024, Петък 11:40
3
Закъса
22/11/2024, Петък 11:20
0
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
22/11/2024, Петък 11:00
1
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
22/11/2024, Петък 10:35
0
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
22/11/2024, Петък 10:30
8
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
5
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
22/11/2024, Петък 09:50
1