×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Фирмите: За бога, братя, купувайте! Хората: За бога, братя, с какво?


Фирмите: За бога, братя, купувайте!  Хората: За бога, братя, с какво?
Как да подпомогне икономиката човек, който си брои стотинките и смята ще му стигнат ли за хляб?
05 Април 2013, Петък, 14:57 ч.
Автор: Илонка ИВАНОВА

Енергетиката, икономиката, малкият бизнес и хората отиват на кино. Прожектират „Уморените коне ги убиват, нали“

Тревожните вести от Енергийния системен оператор продължават да валят. Днес бе публикувано ново съобщение, в което дословно се казва, че са изчерпани всички възможности за поддържане на баланса между производство и потребление в Електро-Енергийната система на страната. Конкретните цифри към 10 часа са – вътрешно потребление 4300 мегавата и износ – 250 мегавата. От вчера падна и мощността на Пети блок на АЕЦ “Козлодуй” – той вече работи на 750 мегавата, а Шести блок работи на 550 мегавата. Причината очевидно е затоплянето на времето и изключването на отоплителни уреди в домакинствата. Което още веднъж показва, че в България основен и главен потребител на ток са сградите, независимо дали се използват за жилищни или за офис цели. Ситуацията е такава, че от нея губят всички, каза енергиен експерт. Високите цени на тока отказаха много хора от потреблението на уреди за отопление, износът очевидно върви към нула, а инвестициите в производство на електроенергия трябва да бъдат изплащани. Държавата е буквално приклещена от неизгодните договори за изкупуване на скъп ток от Мариците, сключени по времето на Иван Костов, без нито една възможност да намали количествата , без това да се отрази като плащане на неустойки към частните компании. Падането на мощностите в АЕЦ “Козлодуй” води до милиони – според Валентин Николов, шеф на централата, засега те са около 19 милиона лева. Всеки ден обаче сумата ще нараства. Едва ли не със сълзи на очи енергетиците призоваха народа да не се стиска и да си включи елекроуредите. Народът обаче, опарен от ужасните сметки за януари, които все още изплаща разсрочено, не смее да си включи и ютията и ходи вече измачкан. За бога, братя...купувайте ток, помолиха отчаяно всички по веригата. За бога, братя, с какво? - отговориха мълчаливо потребителите и отвинтиха и предпоследната крушка от полилеите си. Късно е, либе, за китка... Една разходка из Бургас след дългата зима действа изненадващо и шокиращо на тези, които са ползвали единствено маршрута – работа – вкъщи. Дойде пролет, трябва да облечем нещо. И гледаш, магазинът, в който с години доставяха любимите ти блузки, прост

о го няма. Изчезнал е. Другият, в който имаше обувки на поносими цени, също е със захлопнати кепенци. В оня с дънките и панталоните стои облечена до зъби и увита с шалове женица и показва десетина артикула. Не можем да предложим пролетна стока, защото не сме продали зимната и няма с какво да я купим, свива рамене тя. Отсрещният с якенцата и саката вече се дава под наем. Кой си купува ново яке, когато няма какво да яде? Примирен и отчаян, влизаш във все още процъфтяващите магазини за дрехи втора употреба. Обаче ядец. Пълно е с клиенти, които ровят стръвно по закачалките, а там вече не висят годни за обличане дрехи, а парцали. Жилетки с бримки, пуловери с петна, суичъри с разпрани джобове, размъкнати блузи и смачкани якета. Явно стоката е купувана не на килограм, а на тон и от най-евтината – приготвената за изхвърляне. А артикулите са такива, че биха смутили и жителите на „Комлука“ да ги облекат. Няма я сладкарничката, няма я фурната за закуски, даже кафенето в парка е затворило заради липсата на клиенти, които вече свикнаха да си пушат вкъщи. Тъжна е и гледката на пазара „Краснодар“. Има стока, не е като да няма. Лъскави риби, пресни зеленчуци, примамливи плодове и току що заклани агънца. Само че продавачите са повече от купувачите. И марулите и лукът увяхват до вечерта и отиват в боклука. Рибата я замразяват, на сутринта пак отмразяват, докато се размирише и тя и отиде при котките. За бога, братя, купувайте! За, бога, сестри, но с какво? Пенсиите бяха замръзнали като океански скумрии четири години. Малкият бизнес просто се изпари. На всеки втори магазин пише „дава се под наем“. Безработните кътат помощите си, защото не знаят докога ще ги получават. Все още работещите също цепят всяка стотинка, защото не знаят пък докога ще работят. Дори имащите някой лев настрани го внасят в банката в очакване на по-добри времена. Как да започнеш някакъв бизнес в момента, когато не си сигурен коя банка след това ще ти продаде и жилището? Е, вярно, че спестяванията ги яде инфлацията, но поне не изчезват. И се тръгна по спиралата, от която засега изход не се вижда. Икономиката се е свила като охлюв, защото няма кой да купува. Няма кой да купува, защото икономиката не работи и хората също не работят.

Големите предприятия затварят през зимата, за да не плащат скъпия ток. Остават само домакинствата, които няма пък с какво да го платят този ток и стоят на студено. Магазините фалират един след друг, защото хората пестят пари, за да могат да си платят тока и да си купят хляб. И наложеното от кризата ограничаване преминава неусетно във втората по-опасана фаза – самоограничаване. От дрехи, от топла, от храна, от всичко. За да купуваме, трябва да имаме пари. За имаме пари, трябва да работи икономиката и да получаваме заплати. За да тръгне икономиката, трябва да има пазар. Пазар няма, защото нямаме пари. И снежната топка се търкаля, заприличва на лавина, която уверено се търкаля надолу и накрая ще ни затисне. Цялата държава. За бога, братя! Обещаваме, че ще купуваме! Само ни кажете с какво!

В категории: Бизнес


Автор
3
Коментара
Флагман.БГ Бургазлия с голям удар в "Капките" Бургазлия с голям удар в "Капките" 31/03/2025, Понеделник 07:49 1
Трагедия в Турция
Трагедия в Турция 31/03/2025, Понеделник 07:40 0
Флагман.БГ Не му върви срещу Джокович, защото... Не му върви срещу Джокович, защото... 30/03/2025, Неделя 22:03 1
Ужасна вест от Мианмар
Ужасна вест от Мианмар 30/03/2025, Неделя 21:23 0
Шокиращ финал
Шокиращ финал 30/03/2025, Неделя 21:20 0
3
Коментара по темата
3.
аз
08.04.2013 11:29:56
1
2
Илонке, първо оправи правописа, пунктоацията и други такива сложни думички, които сигурно не си чувала. После излез се поразходи по улиците и отново седни да пишеш, но първо използвай израстъка дето се намира на раменете ти. Не е само за украса.
Не всичко е толкова черно, колкото го представяш.
2.
Морския
06.04.2013 12:01:34
0
2
БРАВО, Илонке1 Много емоционален и затрогващ начин на писане имаш. Веднага те хваща за душата. БРАВО!
1.
ВЕСКО ПОТНИЯ
05.04.2013 16:36:33
0
2
браво ,ма ИЛОНКЕ ,МНОГО ТОЧНО СИ ГИ ОПИСАЛА ПОСЛЕДНИТЕ 3-4 ГОДИНИ ОТ ЖИВОТА НА БЪЛГАРИНА ,ДАНО ПУСТИНЯЦИТЕ ОСЪЗНАЯТ КОЛКО МНОГО СИ ПРАВА ,И КАКВО ОЗНАЧАВАТ ДУМИТЕ ТИ В СТАТИЯТА ,щото ,ако не могат НИ ЧАКА ОЩЕ ПО -ГОЛЯМА МЪКА
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Рядко виждан инцидент: Бургазлийка забърса с колата си изключително пияни пешеходци Рядко виждан инцидент: Бургазлийка забърса с колата си изключително пияни пешеходци Две от замесените лица за малко не са счупили дрегера Мъж от Бургас показа какво не трябва да се прави зад волана Мъж от Бургас показа какво не трябва да се прави зад волана Кара мъртво пиян Бургазлия с голям удар в "Капките" Бургазлия с голям удар в "Капките" Вени е първият участник от този сезон с две победи Какво време ни очаква в понеделник? Какво време ни очаква в понеделник? Значителна облачност в България „Хлебарка“ налази ефира на БНТ и дори изпълзя на трето място в „Ново 10+2“ „Хлебарка“ налази ефира на БНТ и дори изпълзя на трето място в „Ново 10+2“ Песента на Диди и Мони от бургаския дует „Парадокс“ дебютира в класацията и едва не я оглави Геро с деликатна грешка в ефир, Рачков взе за мезе Фънки Геро с деликатна грешка в ефир, Рачков взе за мезе Фънки "Таралежко" е жури на "Като две капки вода" тази вечер Кола се запали в движение в голям роден град Кола се запали в движение в голям роден град За щастие няма пострадали Подробности за важната дискусия с министър Боршош в Бургас Подробности за важната дискусия с министър Боршош в Бургас Ето какво се случи на разговор за туризма Хубава работа, ама българска - или защо регистърът за педофили сам по себе си не е панацея Хубава работа, ама българска - или защо регистърът за педофили сам по себе си не е панацея Педофил си отвори детски парти център в София, ще спрат ли подобни безумия? Треньорът на Нафтата с много важно изказване Треньорът на Нафтата с много важно изказване Кадеду: Феновете и клубът направиха всичко за нас, но...
Трагедия в Турция Трагедия в Турция Загинали и ранени при катастрофа между кола и пътнически автобус Президентът на САЩ с категорична позиция за Украйна и НАТО Президентът на САЩ с категорична позиция за Украйна и НАТО Тръмп не вижда как може Киев да се присъедини към Пакта Макрон с призив към Нетаняху Макрон с призив към Нетаняху Френският президент иска спиране на огъня в Газа Ужасна вест от Мианмар Ужасна вест от Мианмар Бременна жена издъхна след земетресението Кой печели от войната в Украйна? Търговци на органи забогатяват на гърба на измамените бойци Кой печели от войната в Украйна? Търговци на органи забогатяват на гърба на измамените бойци Пленен войник в Курска област твърди, че командирът раздавал медицински полици за лечение във Франция, а се оказва, че с тях давали съгласие за донорство Малък самолет падна върху къща Малък самолет падна върху къща Пожарна и полиция евакуираха района   Отиде си голямо име в киното Отиде си голямо име в киното Почина Денис Арнт Таксиметров шофьор вози жени без пари в... Таксиметров шофьор вози жени без пари в... Германия Смъртоносна атака срещу Харков Смъртоносна атака срещу Харков Загинали са двама човека Ужасна трагедия в Англия Ужасна трагедия в Англия Трима души загинаха при пожар, включително малко дете! Подозира се умишлен палеж
Божидар БОЖАНОВ, депутат Божидар БОЖАНОВ, депутат Пеевски не може да звънне на Кьовеши, както на Сарафов и Гешев, за да бъде смачкано разследване. Виц на деня Виц на деня - Защо си в толкова лошо настроение?
- Ами точно влизах в морето на Малдивите и...
- И какво?
- И ми звънна алармата за събуждане.
Виц на деня Виц на деня - Вашият син ме нарече крава!!!
- Ох, госпожо... милион пъти съм му казвал да не съди за хората по външния им вид.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако булката е богата - расата няма значение... ако е много богата и полът няма значение.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори