Поморие в паника - еколози унищожават лечебната кал, за да лапнат 700 хил. лева
Собственици на крайморски терени зоват националния омбудсман Константин Пенчев да се намеси срещу унищожаването на лечебната кал в Поморие като бъде спрян строежа на птичи остров в Поморийското езеро. Скандалът избухна преди месеци, когато екологичната организация „Зелени Балкани” стовари техника в района. От новата асоциация „Българско Черноморие” в която членуват собственици на имоти по крайбрежието изпратиха писмо до Пенчев, за да се намеси.
„На територията на Поморийското езеро, световно известно с лечебната си кал, през миналото лято започна строеж, който буди сериозно безпокойство. По програма на МОСВ, НПО „Зелени Балкани” започнаха строителство на изкуствен остров на площ от над 4000 кв. м. След запитване в Община Поморие ни отговориха, че има издадено строително разрешение за обекта, но без наличието на ОВОС. Кметът на Община Поморие Иван Алексиев ни заяви, че строежът е започнат през летния сезон, по време на действащата забрана за строителство. НПО „Зелени Балщани” ни предоставиха бележка от МРРБ, че строителството за тях е разрешено, поради факта, че строежът попада извън урбанизираната територия на Поморие. Те предоставят и друга бележща от МОСВ, че въпреки статута на защитена територия на Поморийското езеро за строежа на остров, ОВОС не е необходима”, сочат в писмото от асоциацията.
Собственици на имоти алармират, че поморийската общественост е силно обезпокоена дали този изкуствен остров, състоящ се от изкопни земни маси и чакъл, ще наруши лечебните свойства на световноизвестната лечебна кал. След отправяне на запитване към НПО „Зелени Балкани”, те признали, че не е назначена експертиза и не са били проведени проучвания за евентуалното въздействие на строежа. „Като работещи по Натура 2000 НПО „Зелени Балкани” вероятно са запознати с опазването на птиците, но буди недоумение факта, че без да са експерти са дали мнение, че няма да бъдат нарушени лечебните свойства на поморийската кал. Известно е, че в Поморие работят лекари, специалисти и рехабилитатори, експерти, занимаващи се професионално с лечебната кал, но дори и устно не им е потърсена консултация от „Зелени Балкани” за последиците от строежа.”, сочат от „Българско Черноморие”. Те заявяват загрижеността на местните граждани, чийто поминък е основан на лечебната кал. „Факт е, че тя е помогнала на хиляди българи и чужденци да се излекуват. Ето защо и най-малкия риск от увреждане на лечебните свойства е недопустим. Усвоените от НПО „Зелени Балкани” над 700 хил. лева за строителството на острова, биха били несравними с потенциалния риск и щети, които биха претърпели туризма и балнеологията в града. Впечатление прави двойния стандарт, с който НПО „Зелени Балкани” се представят публично - като защитници на природата, а в същото време с цел финансово облагодетелстване, безотговорно унищожават хилядолетен природен феномен”, възмутени са от организацията. Те настояват за съдействате за своевременно спиране на строежа и назначаване на щателна проверка по случая с всички необходими процедури и становища от компетентни експерти, включително по калолечение.
костенурка и езерото замина остана само "НАТУРА".