Дянков: Ставаме по-богати от гърците до 5 г., гоним Европа
"За 3 години настигаме Гърция по доходи, а до 4-5 средният българин ще е по-богат от средния грък". Това обеща финансовият министър Симеон Дянков пред Питър Харолд, шеф на Световната банка за региона. Банката отбеляза 20 г. от сътрудничеството си с дискусия "Златният растеж на България".
"Ние обаче искаме да се съизмерваме с най-добрите и затова до 3 г. ще стигнем 50% от средноевропейските доходи", зарече се Дянков. Три предизвикателства очерта финансовият министър пред страната: доходи, демографска криза и енергийна зависимост от Русия. Той изброи и начините за решаването им - работни места за младите емигранти, за да се връщат, стимули за по - възрастните, които искат да работят, и 130 нови детски градини, щели да забавят демографския срив. Към това Дянков добави и плавно вдигане на възрастта за пенсия. " Ранно пенсиониране искат само в армията и в МВР, защото после могат да изкарват допълнителни доходи, но за другите българи това не е така", каза вицепремиерът.
Политическата ни, и енергийна зависимост от Русия ще отпаднат, убеден е той. И смята, че "не ни е нужна "Белене", защото и сега произвеждаме повече енергия, отколкото потребяваме". Министърът се съгласи с обявеното от лидера на КНСБ Пламен Димитров изоставане на здравната и социалната реформа. И предложи "всички да се обединим около стратегия за тях, която да изпълнява всеки кабинет."
"До 10 г. 20% от влизащи в пазара на труда ще са роми, затова се погрижете за образованието на това население," заяви Питър Харолд. Той смята, че трябва да имаме 5,5% ръст на производителността, за да стигнем Европа. Харолд изведе като основно предизвикателство за нас демографската криза. "До 2050 г. работоспособното ви население ще намалее с 45%. Имате най-бързо свиващото се население в работоспособна възраст в света," добави банкерът. Многото възрастни хора имали нужда от здравни грижи, а това силно щяло да натоварва бюджетите ни, а финансовата тежест ще падне върху работещите, каза той. "В 2005 г. средната възраст за пенсиониране у вас бе 57 г., а в Западна Европа - 67 г. Догонвайте ги по - бързо", призова Харолд.