Полицаи и „Гражданска защита” в действие: Радиация на Пристанище Бургас!
Коли със сирени на „Бърза помощ” и „Гражданска защита” около Пристанище Бургас вдигнаха на крак и най-спокойните бургазлии, които започнаха да звънят от ранни зори в редакцията ни. Оказа се, че всъщност суматохата днес около държавния порт е полицейско спецучение, наречено „Морско ядро”. Занятието за „Действия при нелегален трафик и незаконно преместване на ядрен материал или радиоактивни вещества през зоната на РДГП - Бургас” целеше подобряване организацията, управлението и мобилността на силите и средствата на редица важни институции като Регионална дирекция “Гранична полиция” - Бургас, ОДМВР - Бургас и нейните териториални структури – Районни управления “Полиция”, Областно управление “Пожарна безопасност и защита на населението”, Районен център - 112 Бургас, както и РИОСВ, РЗИ, областната и общинска администрация, в рамките на взаимодействието им при аварийно реагиране на незаконно преместване на ядрен материал.
Кадри от учението днес
|
Ето и етапите на учебно-тактическото занятие:
09.30 ч. – Гранично полицейски наряд с мобилен автомобил на ГКПП Пристанище Бургас получава алармен сигнал за гама-неутронна аларма и мигане на монитора в цвят „Лилаво” от преминаващ товарен автомобил с контейнер ECU 2961913 .
Дежурният на мобилната система уведомява старшият на Граничен полицейски наряд и началника на смяна на ГКПП, който запознава с получената информация началника на ГКПП Пристанище Бургас. Информацията е докладвана в ОДЧ на ГПУ и на Началника на ГПУ.
По разпореждане на началника на Граничен полицейски участък се сформира дежурен мобилен екип за реакция и вторична проверка, оборудван с уреди за вторичен дозиметричен контрол, който се изпраща на место за извършване на контролни замервания.
Ръководителят на екипа разпорежда предприемането на 5 – те стъпки за извършване на подробна вторична проверка на вагоните за откриване на ядрения материал, източника на йонизиращо лъчение или радиоактивното вещество, състоящи се от :
Потвърждаване наличието във влака на ядрен материал, източник на йонизиращо лъчение или радиоактивно вещество.
Оценяване на опасността.
Определяне на точното местоположение – номер на вагон в който е ядрения материал, източника на йонизиращо лъчение или радиоактивното вещество.
Определяне на вида на ядрения материал, източника на йонизиращо лъчение или радиоактивното вещество.
Обезопасяване и изолиране на ядрения материал, източника на йонизиращо лъчение или веществото.
Потвърждава фоновите стойности на гама-неутронно лъчение с тези от отчетените в MDS - има наличие на ИЙЛ, съществува опасност от радиация и иска пристигането на специализирани екипи с инспектори от отдел „Радиационен контрол” - РЗИ Бургас и група „Спасителни дейности” от ОУ ПБЗН, както и изпращане на медицински екипи.
Началника на ГПУ Бургас разпорежда въвеждането на неотложни мерки за безопасност, както следва:
• извеждане от автомобила на лицата, извършване на дозиметричен контрол, установяване на самоличността до пристигане на екипите на ОУ ПБЗН и РЗИ Бургас;
• обозначаване с полицейски знаци и знака за радиационна опасност на зона за безопасност и за контрол на достъпа до автомобила и контейнера (за граница на зоната да се приемат позиции, където се отчита мощност на дозата, равна на мощността на естествения гама фон);
• поставяне под гранично-полицейско наблюдение на пристигналите в района лица.
Обособяване на зони, както следва;
• зона за сигурност - на разстояние от 20 м., в която изисква радиационен контрол при напускането й;
• зона с контролиран достъп - на разстояние от 50 м. около контейнера, в която не допуска хора.
Съгласувано с Директора на РДГП усилва входно-изходните портали на пристанище Бургас и въвежда допълнителни сили от ГПУ. Планира и осигурява охранителния и пропускателен режим на ГКПП Пристанище Бургас.
Директора разпорежда въвеждането на «Процедурата за действия при нелегален трафик и незаконно преместване на ядрен материал и/или радиоактивни вещества» предвид извършения радиометричен контрол служителите на ГПУ Бургас и наличие на следните критерии (признаци):
- измерената в зоната около контейнера мощност превишава дозата над три пъти над естествения (природен) радиационен фон;
- приборът е отчел наличие на гама-неутронно лъчение;
- откриване в контейнера на опаковка, маркирана със знак за радиационна опасност.
Началникът на ОУ ПБЗН разпорежда изпращане на дежурни екипи от група „СД”-ОУ ПБЗН към местопроизшествието за извършване на радиационен мониторинг и оценка на радиационната обстановка.
Директорът на ОДМВР разпорежда провеждането на мероприятия на територията на гр. Бургас :
- извършване на заградителни мероприятия;
- осигурява диспечерски контролно-пропускателни пунктове по границата на зоните за аварийно планиране;
- изграждане на стационарни и временни КПП на входно – изходните артерии на гр. Бургас с особенно внимание към ГКПП М.Търново, ГКПП Лесово, ГКПП Летище Бургас и магистрала «Тракия»;.
- организиране охраната, обществения ред и опазването на имуществото в гр. Бургас при евакуация на населението;
- осигурено е постъпването на информация на горещия телефон на ОД МВР – 056/85 65 55.
Пристигналият екип на РЗИ Бургас извършва радиологично обследване и оценка на обстановката с оглед изготвяне на предписания и съвместно с останалите компетентни държавни и общински органи реализират допълнителни мерки за радиационна безопасност в района на пристанището. Оценява видът на облъчването и лъчевото натоварване на персонала в зоната на сигурност и лицата, извършващи нелегален трафик на ядрен материал и/или радиоактивно вещество;
Издава констативни документи (протокол от дозиметрични измервания, констативен протокол за извършена проверка на обект ПИЛ) и предписания за радиационна защита, екземпляр от които се предоставят на старши разследващия полицай от РДГП Бургас и на инспекторите от Агенцията за «Ядрено регулиране» / АЯР/.
Експертите от АЯР на РБългария след пристигане на место изискват необходимите данни, документация, сведения, обяснения, оперативна и друга информация, необходима за изпълнение на служебните му задължения;
Съвместно с членовете на експертния екип – ОУ ПБЗН, РЗИ, РИОСВ и РДГП определя условията на аварийната ситуация, определя типа на източника, определя преобладаващата опасност от облъчване от източника и степента на опасност.
Издават задължителни писмени предписания за осигуряване на ядрената безопасност и радиационната защита.
Предприемат мерки за прибиране за безопасно съхранение на ЯМ и/или РАВ;
- докладва в АЯР и изисква установяване на контакти с международни институции и регулиращи органи в страните, от където е пристигнал и през които е превозен контейнера за изясняване на случая.
По искане на директора на РДГП Бургас се свиква извънредно заседание на пристанищен съвет за сигурност на Пристанище Бургас ЕАД.
За извънредното заседание на ПСС присъстват освен Директора на пристанище Бургас ЕАД и офицерът по сигурността на пристанището, като представители на пристанищен оператор и :
- кмета на Бургас;
- офицера по сигурност на пристанище Бургас;
- директора на дирекция на «Морска администрация» - Бургас;
- директора на ТД ДАНС Бургас;
- директора на ОДМВР Бургас ;
- директора РДГП и началника на ГПУ Бургас;
- началника на ОУ «ПБЗН»;
- Директорите на РЗИ и РИОСВ Бургас;
- Директорите на МБАЛ и ЦСМП Бургас.
В работата на ПСС са привлечени пристигналия на место инспектор от АЯР и началника на Митниц а- Бургас и командира на военно формирование - Бургас.
Пристигналата на място дежурна оперативна група при РДГП при спазване на разпоредените мерки за безопастност от РЗИ Бургас извършва :
- оглед на местопроизшествието ;
- изземване и съхраняване на документи, материали и следи;
- провеждане на разпити на свидетели – очивидци и докери от пристанището- документиране с фото-камера на района, контейнера и товара, източник на йонизиращо лъчение и местонахождението му .