Откритото в Созопол миро на Св. Николай Чудотворец може да е на 1500 години
Очаквам „Нешънъл джиографик“ да направи филм и за това голямо откритие, смята професорът
- Г-н Димитров, къде точно е намерена ценната находка с миро от Св. Николай Чудотворец?
- При разкопките на входа на града, там има едни крепостни стени, а пред тях една голяма църква, която се е казвала „Св. Николай Чудотворец“. Намерено е в олтара, където се слагат мощи, но не за поклонение, а за укрепване на църквата. Знаете, че такъв е църковният канон - когато се прави нова църква, под основния камък се поставят мощи на Светеца, който е патрон на църквата. Те се зазиждат в някаква камерка, какъвто е този случай, или в някаква мощехранителница, както в църквата „Св. Иван“.
- А не е ли прибързано да се твърди какво точно е намерено, преди да се изследва?
- В случая имаме две големи косвени доказателства – първото е, че църквата се казва „Св. Николай Чудотворец“ и второто – че е намерено миро, а не свети мощи. И в древността, и сега от Св. Николай Чудотворец не дават кости или кожа, а телесна течност, изтичаща от саркофага му само един ден в годината – на 8-ми май. Той се намира в една църква в град Бари, Италия. Когато преди две години, на една среща в Рим, поискахме с премиера Бойко Борисов от Малтийския орден да ни дадат миро на Св. Николай Чудотворец за църквата в „Меден рудник“, ни обясниха, че дават, но не веднага, а след 8-ми май, когато ще изтече. Обещаха да напълнят две шишенца и да ни дадат. И действително ни дадоха и ние подарихме едното на църквата „Св. Николай Чудотворец“ в "Меден рудник", но понеже тя още не е построена, мирото се пази в храма „Св. Кирил и Методий“, който обаче се разцепи и в момента доколко знам не се водят богослужения.
- Къде е другото шишенце?
- Другото шишенце се пази в църквата "Св. Георги" в Созопол и ще се окаже, че имат две шишенца с миро от Светеца – едното обаче ще е от VI-ти век или XI-ти век. Това тепърва ще го уточняваме, тъй като църквата е имала два строителни периода – шести век е построена, но после е рухнала и е възстановена в единайсети век. И е истинско чудо - сега в Созопол имат миро от шести или единайсети век и от двайсет и първи век.
- „Нешънъл джиографик“ направи филм за безценната находка в созополската църква „Св. Иван“, който доказа автентичността на откритите мощи или по-точно не откри нито едно доказателство, което да обори това твърдение. Можем ли да очакваме бум на религиозния туризъм в града?
- Не съм туроператор и не мога да ви отговоря. Но когато това лято бях в Созопол, видях, че туроператори от Приморско, Слънчев бряг, дори Варна водят групи в църквата „Св. Св. Кирил и Методий“ специално за това. Имало е дни, в които вътре е пълно с хора, а отвън чакат още групи, чинно и почтено, на 40-градусовото слънце. А мнозина вече идват в Созопол и заради вампира, понеже „Нешънъл джиографик“ направи филм и за него.
- Да, излъчиха го тази неделя. Казваше се „София: интервю с вампир“. Плаща ли България за тези филми, които ни правят реклама за милиони долари?
- Не сме дали и една стотинка, а наистина ни правят реклама за милиони. Но просто в Созопол бяха направени световни открития и тези телевизионни мрежи идват и правят филми за тях. Сега съм сигурен, че ще има филм и за мирото на Св. Николай Чудотворец.
- Вероятно също ще бъде изследвано в международни лаборатории?
- Вижте - най-сигурното доказателство за автентичността на мощите на Св. Йоан Кръстител не са независимите едно от друго изследвания на лаборатории в Оксфорд и Копенхаген, а това, че липсва мотив за правене на фалшиви мощи. Те не са били изложени и използвани за поклонение на богомолци и поклонници, които идват в църквата и оставят пари, палят свещи, правят дарения, спят в страноприемницата, собственост на църквата. И мощите на Св. Йоан Кръстител, и мирото на Св. Николай Чудотворец са поставени с друга цел – те са заровени в земята при полагане на основния камък на църквата, за да бъде крепка и да не й се случват нещастия. И след време вече никой не знае за тях – като минат 50 – 60 години те потъват в забвение. Затова светите мощи на Йоан Предтеча не са взели при напускането на манастира през 1629 година и пренасянето му на един остров в Мраморно море. Същото е и с откритото сега миро. Аз съм участвал в изграждането на няколко църква в нашия регион - в Атия църквата „ Св. Теодор Тирон“, в Равадиново – „Св. Иван Рилски. Хората ме помолиха да намеря мощи и аз намерих. Сега вероятно вече малцина знаят, че под основния камък в Равадиново има мощи на Св. Иван Рилски.
Той сам се нарече такъв преди години в едно издание на НИМ, а услужливи журналисти го подеха.