Рибарите от Ченгенето: Вадим лодките на площада в Бургас, ако ни натискат за касови апарати
Рибарите от рибарското селище „Ченгене скеле” край Бургас се вдигнаха на бунт срещу изискванията, които влизат в сила от началото на следващата година – да имат в лодките касов апарат, а хората да имат регистрирана фирмата и на практика да се превърнат в истински чиновници, когато влизат в морето. „Искат да ни удушат, да ни няма, ако може и въобще рибарското селище да изчезне. От години ни притискат с постройките ни тук, сега все повече и повече изисквания. Властта ни унищожава. Очевидно не искат да сме тук и ни притискат да се приберем по домовете си в града. Ако продължава така – ще трябва да си закараме лодките пред блоковете и на площада пред шадраваните в центъра”, негодуваха жителите на Ченгене скеле. Новите разпоредби бяха обсъдени на събрание в местното заведение „Морско око”, което функционира като неформално кметство, в което се събират с проблемите си всички рибари от района.В момента те рядко влизат в морето, защото времето не е подходящо, а и риба няма, само малко памалуд.
От трети август влязоха в сила промени в законодателството, които задължават рибарите да се регистрират като юридически лица и да поставят касови апарати. Това трябва да стане най-късно до края на годината.
Промените са част от ангажиментите, които страната ни е
поела пред ЕС още през 2007 г.Към момента се обсъждат варианти и рираби с плавателен съд под 10 метра да плащат само патентен данък.
Хората в Ченгене скеле обаче са попарени, защото от години не живеят спокойно. „Само за един касов апарат трябва да дадем по 300 лева, къде ще го държим като влезем в морето?. Карат ни да пишем дневници, час на влизане, час на излизане”, възмущава се Атанас Василев. Енчо Енчев смята, че е непосилен товара, който ги очаква от следващата година. „Грешката ни е, че тук сме глупаци, които гласуват”, коментираха хората. Според тях това е последният удар срещу тях. Те живеят под постоянен страх дали селището им ще продължи да съществува.
„Настояваме да си останем тук, защото бяхме доведени насила преди години”, каза Стоимен Илиев. Всеки ден рибарите чуват кака багерите събарят поредната къща. Бригади роми след това влизат върху разрушенията, за да вадят арматурата, срещу което получават по 15 лева надник на ден.