Таксиджиите в Слънчев бряг: Плащаме по 500 лева, а стоянките са забутани
Предлоих им да направят жалба и да посочат атрактивни според тях места, каза изпълнителнят директор Златко Димитров
Нито на „Златните пясъци”, нито по зимните ни курорти има подобни такси и ценоразписи, протестираха търговци в курорта Слънчев бряг. Първи скочиха таксиметровите шофьори, които се заканиха, че през този сезон няма да платят нито лев на дружеството. Както е известно, бариери и пропусквателен режим в курорта няма, но за търговска дейност в най-богатия ни морски курорт се плащат такси.
Близо 40 таксиджии се събраха на протест пред сградата на дружеството. Те негодуват, че „Слънчев бряг“ АД им иска по 500 лева за сезона, за да ползват стоянка на дружеството. Определените места обаче не стигали за близо 700-те таксите и шофьорите често отнасяли глоби от КАТ. „Плащаш 840 лева с ДДС и получаваш специален стикер, който ти дава право да спираш във вътрешността на комплекса на стоянките на АД-то. Проблемът е, че стикери има за всички, но стоянките са недостатъчно, а и освен това много от тях са на забутани места, откъдето трудно ще хванеш клиент“, оплакват се шофьорите. „Ще се обърнем към прокуратурата и ако трябва до Брюксел ще стигнем!“, скандираха на протеста търговците.
На срещата с ръководството на "Слънчев бряг" АД на шофьорите бе предложено сами да посочат подходащи според тях места за стоянки
Изпълнителния директор на „Слънчев бряг“ АД Златко Димитров уточни, че таксата от 500 лева за стоянка не е задължителна. „Стоянки за таксита има и пред хотелите, ако те им предложат по-изгодни условия, шофьорите са свободни да работят с тях, ние не ги задължаваме да ползват нашите места“, каза той. От дружеството са предложила на таксиджиите сами да посочат удобни според тях места за стоянки. „Ще разгледаме предложенията и ако няма конфликтни точки, можем да променим заповедта“, допълни Димитров. (блиц-интервю с изпълнителния директор Златко Димитров четете в сайта)
Брожение има и сред файтонджиите, чиято такса е 2400 лева за сезона. Те обаче се засега отказват да се включат в протестите. „Има увеличение, от миналата година увеличиха малко. Не трябваше да бъде това нещо но.... не искам да говоря”, казва файтонджията Дойчо Дзамбаков. „Да не говорим много, че едва живеем”, споделя друг файтонджия, известен като папа Джордж.
Собственикът на триколки Пламен Вълов е залепил стикери на рикшите си от по 200 лева и чака клиенти от сутрин до късно вечер, за да избие дадените пари. „Иначе не можем да работим. Предупреждават, че ще ни взимат рикшите”, твърди търговецът.