Комисията за конфискация – изкарва 3,3 милиона, харчи 14,2
Дейност с висока цена и нисък резултат - това показва годишният доклад на КОНПИ
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) официално навлезе в клуб „харчим повече, отколкото прибираме“. През 2024 г. комисията е успяла да спечели дела за конфискация на 3,3 милиона лева, докато бюджетът ѝ за същата година възлиза на 14,2 милиона лева – над четири пъти повече.
Вместо ефективност, докладът ѝ показва основно претенции и оплаквания – за нова съдебна практика, „неблагоприятен климат“ и „пречки пред защитата на обществения интерес“. Това се случва, докато липсва отчетност за загубените искове, платените съдебни разноски и реалния резултат от гласувания от парламента бюджет, съобщава Sega.bg.
Според годишния ѝ доклад, КОНПИ е образувала 2833 проверки, внесла е 77 иска за конфискация на обща стойност 28 млн. лв., от които реално е отнела едва 3,3 млн. В съда ѝ висят още 687 дела, за които се претендира имущество за 2,1 млрд. лв., но към момента няма индикации за пробив.
Комисията твърди, че разполага със запорирано имущество за 21 млн. лв., но не е ясно каква част от това ще бъде реално конфискувана или вече е освободена. Същевременно няма данни за броя на отхвърлените искове, нито за платените разноски, по които комисията е осъдена.
Комисията се оплаква, че новата съдебна практика я кара да плаща съдебни разноски, което – според нея – „нямало законова опора“. В доклада ѝ се твърди, че това „възпрепятствало ефективната защита на обществения интерес“. Същевременно в предходния доклад за 2023 г. се вижда, че оттеглени искове са били на стойност над 1,3 милиарда лв., а отхвърлените – над 21 милиона лв.
Комисията е осъдена да плати близо 1 млн. лв. разноски и още толкова в държавни такси – разходи, които се плащат от бюджета, т.е. от българските данъкоплатци. Колко от тези суми са действително платени – не е ясно.
КОНПИ беше създадена след разделянето на мегаструктурата КПКОНПИ през октомври 2023 г. Новите комисии трябваше да получат нови членове и ръководители, но парламентът все още не е назначил такива. Така Антон Славчев – временно изпълняващ длъжността в старата КПКОНПИ – остава начело и на двете нови комисии, без ясен мандат. Няма и информация дали членовете на предишната комисия получават двойни заплати за новите си двойни роли.





















Служебни коли нови скъпи марки файда ЙОК.
.Рботещи там са роднина-ДТмилиционер-.ВГРроднина-милиционер-роднина
С новите увеличевия с 70%
9000 лера заплата
НЕ са хванали един конт.обандист,митничар даравераджия,ДНСозламхик,руски перач на пари в шмоти по мопето из.аелски мошеник с кол център с офис вэв България
Оцикновено хващат някой лихвар от ромски произход
Сега може да фапят 5 фризьо.ки и 30 фаянсаяджии и да им конфискуват таралясниците и бараките на село
Мафията на Прокопи и Черепа са си оплели кошницата, дори подлогити им ППДБ искат Рашков да оглеви КОНПИ, защото е зависимо корумпе с над 20 кенефа и пудели с пачки!