Синоптици с шокираща прогноза: Сняг през юни? Да!
Ето кога и къде
От няколко дни метеоролозите предупреждаваха, че ни очакват ниски температури и сняг. Днес вече всички са съгласни, че този път "познаха", въпреки че мнозина са изненадани от снега през месец април. Само че сняг може да вали не само през пролетните дни, но, оказва се, и през летните. Специалистите от Meteo Balkans обясняват защо и как така е възможно да имаме снеговалежи дори през лятото.
Важно е да се знае, че късният сняг не е някаква невиждана климатична аномалия. Често това се случва, когато два сезона се "сблъскат". Когато е пролет, в атмосферата все още има арктични студени фронтове, които слизат от север и идват на Балканите. Когато се срещнат с по-топли фронтове и влажни въздушни южни маси, се получава така наречената "динамична нестабилност". В резултат на това започва да вали дъжд, който в планините и високите полета бързо преминава в сняг.
Шокиращ сняг в България през годините
6 април 2015 г.: В Стара Загора и Пловдив нетипично студен фронт носи сняг и места, на които и през зимата понякога няма сняг, се оказват със снежна покривка през април
24 април 2005 г.: 20 см сняг и затворени пътища в Банско
3 май 2016 г.: В разгара на пролетта в курорта Пампорово падат 15 см сняг.
8 май 2019 г.: В София и на Витоша завалява сняг, който покрива цъфналите дръвчета
9 юни 1977 г: В Стара планина, на хижа Ехо падат 7 см сняг, а едновременно с това в низините температурите са от порядъка на 25 градуса
21 юни 1985 г.: Именно в деня, в който отбелязваме лятното слънцестоене, в района на обсерваторията в Рожен е регистриран сняг. Да, мокър и краткотраен, но съвсем реален сняг и температури от 1 градус.
Нелогичен ли е климатът?
Звучи ли ви странно, че има глобално затопляне, а снегът хич не изчезва? Всъщност климатичните аномалии са именно знак за глобалното затопляне. Горещини, резки студове, дъждове, сняг тогава, когато не очакваме - това е резултатът от увеличената нестабилност в атмосферата.



















Тъпаци!
Я вземи си прочети плеядата.
Цитат от увода:
Важно е да се знае, че късният сняг не е някаква невиждана климатична аномалия.
Цитат от заключението:
Всъщност климатичните аномалии са именно знак за глобалното затопляне. Горещини, резки студове, дъждове, сняг тогава, когато не очакваме.
Е олиго??
Време е за опреснирелен курс май?
Пълна пародия на журналистика.
Статия от 5 реда която се "самоубива" докато някой я чете.
Не ставаш журнал.
Поне "Записки по българските въстания", не сте ли чели, по-не?! Или светът ви свършва назад във времето до личните ви спомени, най-много до баба ви на село?
Априлското въстание избухва на двайсетий априлий по стар стил, т.е. през май по нов, и след неуспеха му, като тръгват да бягат из Балкана, завалява обилен сняг. Което помага на турските потери да изловят/убият сума въстаници.
Да не говорим защо изобщо няма лято например през 1816 г., няма реколти, нищо в цяла Европа и Русия. Благодарение на което се ражда пък Франкенщайн. С безплатния ликбез обаче - до тук.
Срам сте - откровен.
Сменете си професията.