Иван Станчев: Китай вече е лидер, а не имитатор, в много технологични сектори
Разговор с Иван Станчев, предприемач и инвеститор в технологични компании. Възпитаник на Американския университет в България (2014), основател на Lab-Away и инвеститор в множество стартъпи. .
Как ще обобщите състоянието на технологичния сектор у нас. Добра ли беше 2024 г. и какво ни очаква през 2025 ?
Най-добрият начин да се опише изминалата година е като спокойна. Дори леко скучна. В технологичния сектор консенсусът сред инвеститорите е че за първи бяхме в ситуация, в която има повече средства за инвестиции и недостатъчно потенциални проекти, където да се инвестира. През 2024 инвестираните средства в български стартъпи бяха наполовина спрямо 2023, въпреки че имаше три пъти повече свободен капитал за инвестиции спрямо 2023. Очакването е през 2025 значима част от този капитал да се инвестира в чужбина, предимно в Централна и Източна Европа.
Каква е причината за това според вас? Защо българските инвеститори нямат доверие в българските стартъпи?
Не става въпрос за доверие. Българският инвеститор е изключително рационален и широкоскроен. Той не се притеснява да поема рискове. Но самият „пазар“ от проекти, в които може да се инвестира е много ограничен. С други думи – няма достатъчно стартъпи, които търсят финансиране. Бих обобщил ситуацията така: проблемът не е че инвеститорите нямат вяра в българските предприемачи, а че потенциалните български предприемачи нямат вяра в себе си, за да напуснат работата от 9-6 и да се опитат да създадат нещо значимо.
Moже ли да се каже, че същата тази предпазливост и несигурност от промяната обясняват страха на повечето българи от приемането на Еврото?
Категорично двете неща нямат нищо общо. Приемането на Еврото по абсолютно никакъв начин няма да промени живота на хората към по-добро. Всеки един рационален човек, когато е изправен пред ситуация, която или няма да промени неговия стандарт на живот или ще го промени към по-лошо, ще бъде скептичен към тази промяна. Политиците трябва да се вслушат в тези опасения и да ги адресират подобаващо. Вместо това те ги осмиват и отказват всякакъв диалог по темата.
Но няма ли позитиви в приемането на Еврото? Казват, че ще се увеличи международния престиж на страната и ще сме по атрактивни за инвестиции?
Инвеститорите са рационални хора, които не се впечатляват от името на валутата на една страна, а от това какво предлага тази страна – като инфраструктура, пазар на труда, нива на корупция и т.н. Нека ви дам пример – Сърбия нито е в Еврозоната нито е в ЕС. И в почти всяка една от последните 10 години има по-високи директни чужди инвестиции от нас. Полша, Унгария, Дания, Швеция и Чехия – по силни демокрации и икономики от нас - защо не искат в Еврозоната? Защо бягат от този престиж и тази чест? Вижте, с риск да се повторя – не казвам, че Еврото ще бъде лошо за България в дългосрочен план. Казвам – че на този етап – има по-важни и належащи неща, с които да се занимаваме.
Да преминем отвъд океана. Как виждате движението на пазарите там и най-вече технологичните акции?
Пазарите обичат сигурността и предвидимата среда. В момента в САЩ се наблюдава всичко друго, но не и предвидимост. Убеден съм, че в дългосрочен план стратегията на Тръмп и Мъск да намалят публичните разходи ще се окаже правилна. Интересно ще е дали ще устоят на общественият натиск. Относно технологичните акции – нормално е да има корекция спрямо последните няколко месеца. Някои биха казали дори последните няколко години. След пандемията се вляха много пари в икономиката и това се отрази добре на пазарите. Да не забравяме и сериозната конкуренция, най-вече от Китай, в областта на AI и електрическите автомобили.
Тесла е интересен случай. Именно компанията на Мъск, който е най-близък до Тръмп, пострада най-много през последните седмици. Как смятате, защо се случи това?
Важно е да разсъждаваме трезво и да се водим от фактите, а не от емоциите. Фактите са, че акциите на Тесла в момента са близо 50% по-скъпи отколкото бяха миналата година по това време. И малко по-скъпи от деня на изборите в САЩ. Моето лично мнение е, че в седмиците след изборите много хора решиха, че Тесла ще получи различни бонуси и привилегии от това, че Мъск е близък до президента и затова нерационално започнаха да купуват, но в момента цената се коригира и приближава към реалността.
Не смятате ли, че скорошните протести и дори вандализъм срещу компанията имат нещо общо със спада на акциите?
Категорично, не. Както ви казах многократно – инвеститорите са рационални и се интересуват от фундаментите зад актива, в който инвестират. В случая с Тесла, компанията се радва на цялостен растеж на продажбите, обявява обещаващи нови продукти и може да се похвали с лоялна клиентска база. Няколко човека, които си продават колата, защото не харесват Тръмп няма да променят това. По-сериозният проблем на Тесла е огромната конкуренция от Китай и най-вече BYD. Наскоро анонсираха батерия, която за 5 мин може да се зареди достатъчно, за да се изминат 450 км. Това е по-бързо отколкото на бензиностанция! Ако наистина успеят да произведат тази технология на достъпни цени, това би променило целия пазар.
Мислите ли, че китайските технологични компании могат да надскочат репутацията си и да бъдат лидер в даден сектор, а не просто финансово достъпна алтернатива на водещ американски бранд?
Преди 4-5 години щях да ви отговоря „абсолютно не!“. Но в момента съм убеден в обратното. Истината е, че отдавна отминаха времената, в които китайските компании се задоволяваха да копи-пействат западни технологии. В момента почти няма технологичен сектор, в който да не предлагат продукт, който или е лидер на пазара или е главен конкурент на лидера. В някои сектори китайските брандове могат да се похвалят, че продават най-скъпият и най-качественият продукт и са далеч пред американските конкуренти.
Къде успяха да се наложат като лидери и как го постигнаха?
В сектора на дроновете китайскатaта компания DJI е категоричен лидер. Интересното е, че успяха да го постигнат не като копират американска технология, а като създадат радикално по-добра технология, но използват същите американски стратегии за маркетинг и продажби. За това ако отидете в един от моловете в София, където имат магазин и разгледате, ще имате чувството, че сте в магазин на Apple, а не на китайска компания.
За финал – къде е Европа на картата на технологичния свят?
Ами, бих поставил Европа извън картата. Може би някъде върху рамката на картата. Истината е, че Европа през последните години се фокусира прекалено много върху това да тормози американските компании и да им налага глоби вместо да се състезава с тях. През 2008 г. БВП на ЕС беше с малко по-голям от този на САЩ. В момента е два пъти по нисък. В Европа просто не се работи по сериозните технологии, които ще определят лидерите на 21-ви век. Но това е дълга тема.

















