Държавата удря по ЕРП-тата – глобите при дълъг токов удар скачат двойно

Нов закон ще защитава потребителите при прекъсвания на тока, обяви енергийният министър
Компонентът „сградна инсталация“ в сметките за парно трябва да бъде фиксиран на 30%. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков в интервю за предаването „Защо, господин министър“.
Предложението на министерството е в процес на обществено обсъждане, след като Върховният административен съд (ВАС) отмени съществуващата формула за изчисляване на топлинната енергия в етажната собственост. Министър Станков поясни, че компонентът „сградна инсталация“ не засяга еднофамилните сгради, както и онези с модерни вертикални щрангове.
„Решихме да подходим прагматично, като фиксираме средна стойност от 30%, тъй като досега диапазонът варираше между 20% и 40%. Това бе консултирано и с Асоциацията на топлофикационните дружества, за да избегнем несправедливо разпределение на сметките“, коментира Станков.
Министърът подчерта, че след решението на ВАС, Министерството на енергетиката е действало бързо, за да не се стигне до забавяне на изравнителните сметки за парно.
По-високи санкции за енергийните дружества при дълги прекъсвания на тока
Министерството на енергетиката вече е готово с проект за промени в Закона за енергетиката, които ще гарантират по-добра защита на потребителите при дълги прекъсвания на електрозахранването.
През коледните и новогодишните празници няколко населени места в страната останаха без електричество в продължение на дни. В тази връзка, държавата вече изплаща компенсации на засегнатите домакинства.
„Тези средства достигнаха до хората без допълнителна административна тежест и без да е необходимо да посещават каси“, уточни министърът.
Предложените законови промени предвиждат значително увеличение на глобите за електроразпределителните дружества (ЕРП) при продължителни прекъсвания на тока – от сегашните 10 000 – 20 000 лв. санкциите ще се увеличат на 20 000 – 50 000 лв.
Освен това, многократно ще бъде удължен срокът, в който гражданите могат да подадат жалба за изгорели електроуреди в резултат на прекъсване на електрозахранването. В момента срокът е между 3 и 5 дни, но с новите промени той ще бъде значително увеличен.
Очаква се проектозаконът да бъде представен на следващото заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание.
Напредък в търсенето на нефт и газ в Черно море
Министърът на енергетиката Жечо Станков подписа споразумение с компаниите OMV Offshore Bulgaria и NewMed Energy Balkan за продължаване на проучванията за нефт и газ в блок „1-21 Хан Аспарух“ в българската икономическа зона на Черно море.
Двете компании вече притежават по 50% дял в проекта, а оператор е OMV Petrom чрез OMV Offshore Bulgaria. През миналия месец българското правителство одобри придобиването на 50% от правата върху проучванията от NewMed Energy Balkan.
Българската държава също ще участва в проекта с дял до 20%, което представлява инвестиция от около 15 млн. долара.
„Това ще осигури устойчивост за инвеститорите, но по-важното е, че ще можем да започнем сондажните дейности в кратки срокове. Оптимист съм, че ще постигнем дългоочаквания резултат, който всички българи очакват“, заяви министърът.
















