Иво Христов: Все още не сме избегнали Армагедон заради грешниците от ЕС

Какво значи да се запази достойнството на една държава, която преследва църквата, която взриви Северен поток, каза за Украйна бившият евродепутат
Все още не сме избегнали опасността от Армагедон заради действията на политическите грешници от Европа. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ журналистът и бивш евродепутат Иво Христов.
Той заговори за тази последна битка между Господ и Сатаната, след като водещата Цветанка Ризова изтъкна, че руският президент Владимир Путин бил костелив орех.
„Володимир Зеленски пък е зависима фигура. Той е креатура на бившата американска администрация и бе озаптен от новата с публично унижение“, коментира гостът в студиото.
Европейският съд осъди Украйна заради ужаса с живите факли в Одеса
„Мирът в Украйна е възможен, но няма да бъде постигнат в кратки срокове. Все пак крачка напред е направена. Диалогът е възстановен между двата полюса, тъй като американската администрация в прав текст изповяда своите грехове. Тя казва, че водят прокси война с Русия в Украйна,а това не бе модерно да се споделя в студията и дори навсякъде ни посрещаха с въпроса защо България не доставя оръжия на бившата съветска република. Това време отмина“, добави той.
Подходът с морковът и тоягата не е подходящ с Русия, предупреди бившият евродепутат. „Няма да срещне от тяхна страна разбиране и то в момент, в който украинският фронт се разпада“, подчерта той.
„Не може да аплодираме тези, които с бухалки влязоха в едни институции, стреляха и убиваха полицаи, носеха свастики, но Европа се направи, че не го забелязва. Това е първия й грях. След това бяха сключени минските споразумения, които трябваше ЕС да гарантира, но както Франсоа Оланд и както Ангела Меркел признаха след години, те са били само възможност за Украйна да се превъоръжи“, коментира Иво Христов.
„Чудно ли е сега, че Европа остава последния застъпник на войната до победен край? След като се дискредитира с Минските споразумения, няма авторитет. Във времето, когато бях евродепутат, на всяко заседание гласувахме резолюции срещу Русия. Този курс лиши Европа от възможността да претендира за посредничество. Затова и съдбините й се решават в Саудитска Арабия в момента“, обясни той.
„Доналд Тръмп зад привидната си лудост крие практичен разум Милиарди не се правят с ексцентрика и с непредвидимо поведение. При него всичко това е поза и стратегия“, заяви журналистът.
„Европа трябва да съдейства за мир между Русия и Украйна, но да не заема тези нарцистични пози, на които вече никой не вярва заради ролята й от самото начало“, добави той.
„Старият световен ред вече не съществува, но контурите на новия все още не се виждат. Вероятно към края на мандата на Тръмп ще имаме някакво такова подобие, което ще значи нови институции, както и различно разпределение на политическите и икономическите отговорности в света. Назрява друг конфликт в Югоизточна Азия. Напрежението между САЩ и Китай е константа. Това е втори „театър“, който може да обърка и удължи кризата“, коментира Христов.
На въпроса дали е възможно да се запази достойнството на Украйна той отговори с въпрос. „Какво значи да се запази достойнството на една държава, която преследва църквата, която взриви Северен поток, която извършва атентати срещу граждани?“, попита бившият евродепутат.
Според него българският политически модел прилича на интегрална схема, която е напръскана с вода и дава късо навсякъде
„Днес дава такова съединение на нивото на изборния процес, но паралелно с това виждаме незадоволство от правораздаването, както и в почти всяка сфера. Имаме генерален проблем с легитимността. Някой казва, че казусът с Конституционния съд и с изборите е по-значим, защото ще разубеди гражданите да гласуват, но те отдавна са спрели да го правят“, добави той.
„Дали „Величие“ ще е вътре или вън, дали мнозинството ще е по-комфортно или по-малко, дали някои депутати ще се озоват извън парламента или ще бъдат заместени от други не променя кардинално картината и не изцелява пороците на българския политически и конституционен модел“, заяви журналистът.
„Ние трябва да възстановим доверието на гражданите в политическата класа и в институциите, а това няма да мине с ревизия на изборите, а с рестарт на политическата система“, добави той.
След като водещата го пита дали е за президентска република, той отговори с „да“ и добави, че сега е моментът това да се случи, тъй като проблемът става очевиден за всички.


















