Санират 756 жилищни сгради безвъзмездно, държавата отпуска 2,5 млрд. лева

Добрата новина съобщи преди минути министър Жечо Станков, а лошата е, че държавата ще бъде принудена да изпълни ангажимента, поет от ПП-ДБ за либерализация на пазара
В държавният бюджет са заложени 2,5 млрд. лева като държавна гаранция, за да продължи санирането на мнофамилните жилищни сгради по начина, по който го познавате по време на правителствата на Бойко Борисов. То ще е 100% безвъзмездно. Това каза преди минути в „Панорама“ по БНТ министърът на енергетиката Жечо Станков.
„Парите ще са от Българската банка за развитие и няма да се налага домакинствата да правят каквито и да е допълнителни обследвания, за да може всички, които са подали документи, да бъдат санирани“, уточни той.
Европейските пари, които са за санирането на 756 блока, ще се борим за тях, за да ги усвоим, но има опашка от близо 2000 блока, които също чакат, заяви министърът.
„Колегите от Министерството на регионалното развитие, които отговарят за санирането, нарекоха престъпно бездействие случилото се с блоковете, които са одобрени. Над 750 жилищни сгради очакват санирането да се случи. Правим всичко възможно тези средства да бъдат спасени и да стигнат до хората. Преди да либерализираме пазара, трябва да санираме сградите, за да може сметките да паднат наполовина. Тогава, дори да има повишаване на цената, домакинствата ще са защитени“, добави той.
С държавната гаранция ще направим до 2029 г. всичко възможно, за да няма домакинство, което да е пожелало и да не бъде санирано, заяви Станков.
Първо трябва да си зададем въпроса защо се стигна дотам, че да спасяваме нещо, каза той, след като водещият го пита какви средства от загубените по Плана за възстановяване и устойчивост може да бъдат все пак получени.
„Работата на парче и изгубеното време през последните 4 години са основна причина за това. Първото, което възложих, е да се направи анализ и то по-специално на Плана за възстановяване и устойчивост в частта му за енергетиката. Това, което видях, е че нещата са критични и дори меко казано драматични“, заяви бургазлията.
„Планът, който е подаден от правителството на Кирил Петков, е неизпълним, защото първо не защитава националния интерес и второ място постава на карта енергийната ни сигурност. Ако бъдат изпълнени тези реформи, които колегите са поели като ангажимент, защото планът е за реформи срещу проекти, то ще стигнем дотам, че с тези реформи ще се бръкне дълбоко в джоба на българските домакинства“, добави той.
„Затова по най-бързия начин те трябва да бъдат предоговорени и въпреки мандата, който им дадохме преди повече от две години, се оказва, че нищо не е свършено“, заяви министърът.
„Сега трябва в кратки срокове да се опитаме да спасим второто плащане, доколкото е възможно. Стана вече ясно, че Европейската комисия заради бездействието през последните години ще ни изпрати писмо, за да ни даде още шест месеца, а в противен случай ще бъде спряно второто плащане. Трябва да преформатираме така тези реформи, че те по никакъв начин да не влияят на енергийната ни сигурност, а да насочим проектите все повече към домакинствата“, добави той.
„Лично аз, когато бях заместник-министър, водих преговорите с Еврокомисията, но тогава в Плана имаше два пъти повече средства за саниране на жилищните сгради. Разработих план за еднофамилните сгради, за панели на покривите на всяко едно домакинство. Намерих 1500 договора в министерството вместо 10 000 такива и то неподписани в министерството. Ангажирал съм служителите да задействаме първо документите за домакинствата, защото това ще свали сметките им за електричество поне два пъти“, заяви Станков.
„Планът, който оставихме, бе на 99% готов. Той бе насочен към хората. Беше споделен с тях. За този, който сега изпълняваме, аз разбрах от медиите. Той бе подписан на 1 август, т.е. един ден преди правителството на Кирил Петков да сдаде властта. Колко отговорно е да подадеш документ, който не е обсъден с хората и с политиците, с поети ангажименти за намаляване на емисиите на въглищните централи, които ги прострелва в единия крак, а другият го оставя бос да ходи по калните пътища“, коментира той.
„Ангажиментът за въглеродните емисии не е само за една година, а е за всяка следваща оттук нататък, което ни поставя в такава ситуация, че е все едно да имате лек автомобил, но държавата да ви каже да си го държите пред блока, ако изгорите 100 литра бензин, защото нямате на право на повече гориво. Ние имаме нужда от тези централи, защото те гарантират енергийната сигурност на страната“, подчерта министърът.






















За парата,продават си душата, за парата, изядат ни месата!
Загрижили се разни индивиди, че Жечо олигарх щял да става. Само дето той отдавна вече е. За разлика от други политици с купени дипломи влезли боси и голи във властта, той си влиза и с бизнеса и с образованието и с парите. Момчето е образовано, кадърно и е визионер. А вие сте си вечно мрънкащите недоволници чакащи някой да ви оправи. Е така не става.
В САЩ на федерално ниво също има данъчни облекчения за енергийно ефективни подобрения на дома, като инсталиране на соларни панели, нови енергийно ефективни отоплителни и охлаждащи системи и др.
Основната цел на ПВУ е да се постигнат три основни приоритета:
1 Зелена трансформация:
България трябва да осъществи преход към устойчиво развитие, включително намаляване на въглеродните емисии, увеличаване на възобновяемите източници на енергия и подобряване на енергийната ефективност. Това включва инвестиции в зелени технологии и инфраструктура.
2. Цифрова трансформация: Осигуряване на цифровизация на ключови сектори на икономиката и обществото, включително чрез модернизация на публичните услуги, развитие на цифрови умения и стимулиране на иновации в технологиите.
3. Икономическо и социално сближаване: Планът се фокусира и върху справяне с социалните неравенства, осигуряване на по-добро образование, здравеопазване, както и създаване на нови работни места. Това включва инвестиции в социална инфраструктура и иновации, които да подобрят качеството на живот на гражданите.
Финансовите средства по ПВУ ще бъдат използвани за различни проекти в различни области, като публичната администрация, енергийния сектор, здравеопазването, образованието и инфраструктурата.
Какво ни вменяват задължения към Украйна, Еврозоната, либерализация на пазара за електроенергия, зелена сделка и затваряне на мощности които да не можем да отхвърлим. Това ще ни убие. А колко по лошо може да стане с едно НЕ, ако откажеш да умреш?! Ние луди ли сме да приемем?! Трябва да се махаме от ЕС, не го ли виждаме, това ще бъде катастрофа за България.
Ако всичко по-горе се случи, България я очаква 5-та национална катастрофа и тя ще е последна.
,,Ако се стигнело" до повишаване на цените.
Като се намърда посредник-спекулант във веригата,никъде е нямало намаляване на цените.
Само ГЕРБ може да изчисти Авгиевите обори на Продажните Педали!
Промяната е мръсна и продажна!
Асен кокора дори съди ГЕРБ, че бил надебелял....
Кучета влачат пачки, а той си танцува с рокличка.....
Хахаха
Верно ли каза тОтаЙровката се пич? Хахаха.
Защо изписват толкова скъпо,че им излиза 5 входа блок го изкарват че струва 1млн
Странна работа
Много било хубаво да си консултант на такова нещо ;-)Добри пари си изкарвали някои хора