Бандити плячкосват магазини, кръчми и домове в Сунгурларе безнаказано, защото са непълнолетни

Хората са притеснени за сигурността си и няма кой да ги защити от малките разбойници
Група непълнолетни вилнеят в Сунгурларе, а хората в града са притеснени за сигурността си. Това съобщи за Флагман.БГ наш читател.
Малките разбойници са на възраст между 10 и 17 години. Освен кражби те се прочуха в града и с вандалски прояви. Вече седмица вилнеят, полицаите ги задържат, но не може да бъде образувано досъдебно производство заради възрастта им.
Според местните жители досега невръстните бандити са обрали магазин за дрехи и заведение за бързо хранене. От първият търговски обект са изнесли три чувала с дрехи и обувки, а вторият са го плячкосвали два пъти. .
Непълнолетните крадци са взели също пари и мобилни телефони от частни автомобили, паркирани пред хотел в града. На къща, чийто собственик работи в чужбина, са нанесени сериозни щети.
Жителите на Сунгурларе се питат защо социалните служби не предприемат мерки и как тези деца се намират на улицата в 3:00 часа през нощта.
Местните са притеснени за сигурността си и настояват за спешни мерки за овладяване на ситуацията.





















Нали?
30/1/20140 Comments
Наказателноотговорно е това лице, което е годно да бъде наказано. То трябва да отговаря на следните условия:
да е физическо лице (човек);
да е вменяемо;
да е навършило определена възраст.
Ако някое от тези изисквания не е налице, то тогава за извършеното престъпление не може да се носи наказателна отговорност. Затова вменяемостта и възрастта на лицата се явяват предпоставки за наказателната отговорност въобще. Удачно е да се отбележи, че при индивидуализиране на наказанието, някои обществени качества на субекта, също могат да повляят на наказателноправния режим (така например се предвижда по-тежка наказателна отговорност в случаите на извършване на престъпление, което представлява рецидив).
Да е вменяемо едно лице означава то да може да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.
Другото необходимо условие за носене на наказателна отговорност е достигането на определена възраст. Основното положение е следното:
Пълнолетните лица (навършили 18-годишна възраст) са наказателно отговорни (стига да не е налице невменяемост).
Непълнолнолетните лица (навършили 14 години, но ненавършили 18 години) са отговорни, само ако са могли да разбират свойството и значението на деянието и да ръководят постъпките си. Т.е. в зависимост от индвидуалното си развитие, непълнолетните лица в едни случаи са наказателно отговорни, а в други- неотговорни. По отношение на наказателната отговорност на непълнолетните се прилагат особени правила.
Малолетните лица (ненавършили 14 години) не са наказателно отговорни. Спрямо тях могат да бъдат прилагани възпитателни мерки.
Изхождайки от възрастта, по-подробно ще очетаем мерките, които могат да се предприемат спрямо малолетните и непълнолетни лица, когато те са извършили общественоопасно деяние:
Наказателната неотговорност на малолетните е безусловна. Без значение са всички останали качества на лицето, щом е ненавършило 14 години, то не може да носи отговорност. Специални мерки, с възпитателна и поправителна функция, спрямо малолетни, които са извършили нарушение на правния ред, обаче, могат да бъдат прилагани. Използват се предимно установените в Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН). Основна роля в изпълнението на мерките имат комисиите за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и детските педагогически стаи. Най- тежката възпитателна мярка, която се прилага е настаняването във възпитателни училища-интернати.
При непълнолетните, от друга страна, съществува възможност за наказателна отговорност. Когато такава е налице, спрямо непълнолетния се прилага специален наказателноправен режим, в който се разкриват следните особености:
Възможност за освобождаване от наказателна отговорност.
По отношение на непълнолетен, извършил поради увлечение или лекомислие престъпление, което не представлява голяма обществена опасност, прокурорът може да реши да не се образува или да прекрати образуваното досъдебно производство, а съдът да реши да не бъде предаван за съдене или да не бъде осъден, ако спрямо него могат да се приложат успешно възпитателни мерки по ЗБППМН.
Ограничени са видовете наказания, които могат да бъдат наложени на непълнолетните – лишаване от свобода (в поправителен дом), пробация, обществено порицание, лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност.
Смекчават се предвидените в особената част на Наказателния кодекс наказания, като се заменят, най- общо представено, по следната схема: доживотният затвор - с лишаване от свобода от 3 до 10 г. (съответно от 5 до 12 г. за навършилите 16 г.), лишаването от свобода - с лишаване от свобода за по- малък период от време, пробацията за ненавършилите 16г. и глобата - с обществено порицание.
Замяна на лишаването от свобода с друга възпитателна мярка.
В случаите когато определеното наказание е лишаване от свобода по-малко от една година и неговото изпълнение не е отложено (т.е няма изпитателен срок), непълнолетният се освобождава от изтърпяването му и съдът го настанява във възпитателно училище-интернат или му налага друга възпитателна мярка, предвидена в ЗБППМН. Това правилото не се прилага когато непълнолетният е извършил престъпление по време на изтърпяване наказанието лишаване от свобода; когато е осъден, след като е навършил пълнолетие; както и в случаите на повторно осъждане, ако съдът намери, че за поправянето и превъзпитанието на дееца се налага той да изтърпи наказанието лишаване от свобода и когато неговият срок не е по-малък от шест месеца или ако деецът вече е изтърпял наказание лишаване от свобода.
Спрямо малолетни и непълнолетни, извършили противообществени прояви, и непълнолетни, извършили престъпления, освободени от наказателна отговорност се налагат следните възпитателни мерки:
1. предупреждение;
2. задължаване да се извини на пострадалия;
3. задължаване да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението;
4. поставяне под възпитателен надзор на родителите или на лицата, които ги заместват, със задължение за полагане на засилени грижи;
5. поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател;
6. забрана на непълнолетния да посещава определени места и заведения;
7. забрана на непълнолетния да се среща и да установява контакти с определени лица;
8. забрана на непълнолетния да напуска настоящия си адрес;
9. задължаване на непълнолетния да отстрани със свой труд причинената вреда, ако това е в неговите възможности;
10. задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото (времето за извършване е не повече от 40 часа);
11. настаняване в социално-педагогически интернат;
12. предупреждаване за настаняване във възпитателно училище-интернат с изпитателен срок до 6 месеца;
13. настаняване във възпитателно училище-интернат.
Възпитателните мерки по т. 5 - 8 се налагат за срок до една година. Възможно е да се наложи повече от една от възпитателните мерки.
По отношение на родителите или на лицата, които ги заместват, за които при разглеждане на възпитателното дело се установи, че не полагат достатъчно грижи за възпитанието на децата си и те са извършили общественоопасни деяния се налага една от следните мерки:
1. предупреждение;
2. задължаване да посещават специално организирани беседи и консултации по въпросите на възпитанието;
3. глоба в размер от 50 до 1000 лв., като по искане на лицата председателят на местната комисия може да замени глобата с полагане на безвъзмезден труд в полза на обществото (продължителността на полагания труд се съобразява с размера на наложената глоба и не може да бъде повече от 160 часа).
Вероника Йосифова, юридически сътрудник
ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ
- "А да видим, друг път ще крадеш ли нафта!"
Не че предишния беше цвете за мирисане!
Трябва нов началник от другаде и да ги научи малко да по работят местните, а не само каква далавера да врътнат.
И пак гласуват за крадците Боко , Шиши , Доган , БСП , ПП - ДСБ и вся остольнся сволоч !
Не сте народ ве !
А Измет !