Завинаги на 18 – Бургас ще отбележи 50 години от рождението на Петя Дубарова
"Измамена Прошка Сън Спомен Зад стените на голямата къща ТАЙНА"
Това написва на предсмъртната си бележка незабравимата бургаска поетеса Петя Дубарова, която на 3 декември 1979 година, ненавършила 18 години, се самоубива в дома си със сънотворни хапчета. Днес се навършват 50 години от рождението й, което ще бъде отбелязано с поредица от събития, посветени на поетесата, разказаха на пресконференция Елица Дубарова - сестра на поетесата и уредник на къща-музей "Петя Дубарова", поетът и общественик Георги Райков и доц. София Ангелова - преподавател в Университет "Проф. д-р "Асен Златаров".
Дните в памет на Петя Дубарова ще започнат с поетично-документалния спектакъл „На слънцето искам да бъда сестра". Това е заглавието на нейно стихотворение, писано още на 12-годишна възраст. Той започва в 17 часа в зала „Петя Дубарова" в Младежкия културен център и ще включва видео откъси с интервюта на проф. Георги Дюлгеров, режисьор на филма "Трампа", в който Петя Дубарова участва с епизодична роля, материал с Христо Фотев от черно-белия филм "Стъргалото" и стихове, посветени на Петя Дубарова от поетесата Венда Райкова. Класният ръководител на Петя Дубарова от Английската гимназия "Гео Милев" Мария Макрова, учителката й по литература Дора Лазарова и съученичката й Красимира Тодорова ще споделят своите лични спомени от познанството си с Петя.
Включени са спомени за поетесата от нейни учители и съученици от Английската гимназия в Бургас, както и песни по нейни текстове или посветени на нея и поглед на студенти върху нейното творчество. Кулминацията на честванията ще бъде на 11 май, когато ще станат ясни резултатите от националния литературен конкурс „Петя Дубарова".
Организаторите - Община Бургас, Младежки културен център и Английска езикова гимназия „Гео Милев", канят всички граждани и гости на Бургас да посетят спектакъла. Входът е свободен.
Петя Дубарова е родена на 25 април 1962 година в Бургас. Започва да пише стихове още в най-ранна детска възраст, като първите й публикации са във вестниците „Септемврийче" и „Народна младеж", в списанията „Родна реч" и „Младеж". Нейни духовни наставници са поетите Христо Фотев и Григор Ленков.
Мнозина намират за пророчески последните четири стиха от стихотворението "Време":
Изтича песента като вода!
Но времето остава нейна стража.
До тука спира моята следа,
а имах толкоз много да ви кажа.