×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Коли горяха в София
  • Над 40 жертви на катастрофа в Мексико
  • Студено време и през новата седмица, минималните температури ще са до минус 10°
  • В Косово избират днес нов парламент
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво предстои, ако AI стане напълно автономен?


09 Февруари 2025, Неделя, 11:40 ч.

С появата на екосистемата на изкуствения интелект настъпват дълбоки трансформации във всички области, смята Махмут Йозер

През последните години технологиите на изкуствения интелект (AI) започнаха да навлизат във всички аспекти на живота, особено с генеративни приложения на като ChatGPT. Тези приложения навлязоха в почти всички области - от образованието до здравеопазването, от биотехнологиите до отбранителната индустрия и от финансовия сектор до сектора на услугите. Така например технологията за генеративен изкуствен интелект, използваща големи езикови модели, като разработения от OpenAI ChatGPT, се превърна в неизменна част от живота на хората от всички възрасти, които притежават технологична грамотност. Сега човечеството се стреми да съжителства в една нова технологична екосистема, която се конкурира със самия човешки интелект, предава investor.bg.

С появата на екосистемата на изкуствения интелект настъпват дълбоки трансформации във всички области, пише Махмут Йозер, бивш министър на образованието на Турция.

Втози контекст три потенциални ефекта от тези трансформации стават все по-очевидни: нарастващата автономия на AI системите и намаляващата възможност за контрол върху тях, намаляването на индивидуалната автономия наред с увеличаването на външния контрол върху хората и накрая - фундаменталната трансформация на пазара на труда, водеща до значителни промени в набора от умения, необходими за заемане на работни позиции.

Най-съществената характеристика на технологията на изкуствения интелект е нейната нарастваща автономност и способност да работи самостоятелно, като постепенно излиза извън рамките на човешкия контрол. Със засилването на автономността отслабва възможността за човешка намеса. Тази характеристика представлява нов аспект на трансформацията, предизвикана от AI, който се различава от предишните технологични промени. Следователно сме изправени пред един предизвикателен въпрос: Какво ще очаква човечеството, ако AI технологиите постигнат пълна самостоятелност? Тъй като мащабът на тази заплаха се разширява, тя все повече се превръща във въпрос на национална сигурност.

Друга ключова характеристика е все по-голямата възможност за контрол на хората, тъй като AI технологиите стават все по-широко разпространени. Първоначално разработените модели и алгоритми се използват единствено по предназначение. С други думи, всеки модел работеше изолирано. Дори на този етап се появиха значителни проблеми с пристрастията, които доведоха до резултати, задълбочаващи неравенствата. С разрастването на екосистемата на изкуствения интелект обаче, моделите започнаха да си взаимодействат един с друг. Сега резултатите от един модел могат да служат като входни данни за друг. Например моделите, използвани за оценка на заявленията за кредит, първоначално разчитаха единствено на данните от кредитната история на лицата. С течение на времето тези модели започнаха да интегрират резултатите от други модели, използвани за съвсем различни цели, като например образование и здравеопазване. В резултат на това данните, генерирани от дадено лице в един контекст, вече могат да се използват в множество модели, които формират решения в различни области. В крайна сметка фактори като социално-икономически статус, квартал на местоживеене, пол, раса, религия и култура оказват влияние върху решенията, управлявани от AI, като на практика определят съдбата на индивида. С други думи, миналото на индивида все повече диктува неговото бъдеще, като за групите в неравностойно положение е все по-трудно да се измъкнат от този разрушителен кръг.
Промяна на пазара на труда

Най-значителното въздействие се усеща на пазара на труда. Първоначално бяха възприети оптимистични перспективи по отношение на AI, подобно на предишни технологични прекъсвания. При предходни технологични промени появата на нови работни места често компенсираше загубените, което доведе до първоначален оптимизъм и по отношение на трансформациите, предизвикани от AI. Този оптимизъм обаче постепенно отслабва и отстъпва място на по-песимистични прогнози. Експоненциалното развитие на технологиите за изкуствен интелект, заедно с техните многоцелеви приложения, води до широко разпространена автоматизация, което оказва отрицателно въздействие върху заетостта. В същото време тези разработки увеличават потенциала на AI да запълва и новосъздадени работни места. Сега дори специалистите с бели якички са изправени пред сериозна заплаха.

Ето защо бързо развиващата се AI екосистема води до значителни промени в набора от умения в рамките на пазарите на труда. В този контекст, според Доклада за бъдещето на работните места през 2025 г. на Световния икономически форум (СИФ), основните умения, които се очакват от служителите, се прогнозира да претърпят сериозни промени между 2025 и 2030 г. В доклада технологичните умения се изтъкват като основен приоритет, а изкуственият интелект и големите данни се очертават като най-бързо развиващите се компетенции. С други думи, докладът предвижда значително нарастване на очакванията за умения в областта на изкуствения интелект и големите данни във всички ключови отрасли, макар и на различни нива.
Конкуренция и ефектът на DeepSeek

Държавите правят огромни инвестиции в технологии за изкуствен интелект, за да си осигурят водеща позиция в надпреварата. По-специално засилената конкуренция между САЩ и Китай в различни области напоследък ескалира и в сферата на AI. И двете държави влагат огромни бюджети в разработването на технологията, като се стремят да станат пионери в тази област и да извлекат максимални икономически ползи от нея. Например Китай инвестира в AI в четири ключови сектора - медицина, автомобилостроене, производство и софтуер, с цел да генерира допълнителна икономическа стойност от 600 млрд. долара до 2030 г. Проучването на заявките за патенти, свързани с изкуствен интелект, също дава ценна информация за това кои държави постигат значителен напредък в тази конкуренция. През 2021 г. компаниите, притежаващи най-много патенти, свързани с AI, са IBM, Google, Intel, Microsoft, Baidu, Tencent и Huawei, което показва, че господстващото положение в областта до голяма степен е концентрирано между САЩ и Китай. Подобен тласък се забелязва и във висшето образование. Водещите университети по света наскоро направиха значителни инвестиции в образованието и изследванията в областта на AI, което допълнително подхранва тази глобална конкуренция.

Въпреки че ChatGPT продължава да доминира в сферата на изкуствения интелект, миналата седмица китайският стартъп DeepSeek предприе сериозна контраатака, която разтърси пазара. Твърди се, че асистентът с изкуствен интелект на DeepSeek превъзхожда своите еквиваленти, като същевременно е по-рентабилен - твърдение, което естествено повлия на индустрията. Моделите DeepSeek-V3 и DeepSeek-R1 бяха похвалени от инженери от американски технологични компании, като някои от тях отбелязаха, че производителността им е на нивото на най-усъвършенстваните модели на OpenAI и Meta. Това значително увеличи търсенето и в изненадващ развой на събитията новото приложение надмина ChatGPT, като за кратко време стана най-изтегляното безплатно приложение в App Store на Apple в САЩ и Великобритания.

Това, което прави развитието още по-интригуващо, е, че DeepSeek постигна този успех, използвайки не толкова мощни чипове за изкуствен интелект, въпреки усилията на САЩ да ограничат достъпа на Китай до по-модерни чипове за изкуствен интелект поради съображения за национална сигурност. Това предполага, че китайският сектор на изкуствения интелект се адаптира към тези ограничения по-ефективно от очакваното. В резултат на това фондовите пазари в САЩ, където технологичният сектор има значителна тежест, отбелязаха рязък спад. Nvidia, водещият доставчик на чипове за изкуствен интелект, загуби приблизително 600 млрд. долара пазарна стойност, а нейните конкуренти Marvell, Broadcom, Micron и TSMC също претърпяха значителни загуби. По подобен начин енергийните компании, чиито цени на акциите се повишиха поради огромното търсене на електроенергия от страна на центровете за данни с изкуствен интелект, също бяха обхванати от спада.

Въпреки успеха на DeepSeek остават въпроси дали твърденията за по-ниски разходи са наистина оправдани. Освен това, макар да се отбелязва, че DeepSeek се придържа към официалния наратив на Китай, докладите сочат, че някои техники могат да се използват за заобикаляне на цензурата. Освен това в различни държави набират сила дискусиите около това дали DeepSeek представлява риск за националната сигурност по отношение на сигурността на данните. Макар че тези опасения са насочени предимно към базираните в Китай платформи, подобни рискове за сигурността на данните и неприкосновеността на личния живот се отнасят и за платформите за изкуствен интелект от други държави.

В обобщение, конкуренцията в областта на изкуствения интелект навлезе в нова фаза с DeepSeek, оспорвайки господството на САЩ в тази област. Това развитие също така „породи надежди за нова вълна от иновации в областта на AI, която изглеждаше доминирана от американските технологични компании, разчитащи на огромни инвестиции в микрочипове, центрове за данни и нови източници на енергия“. Този оптимизъм се отнася и за Турция. От решаващо значение за страната е да не остане пасивен потребител на технологиите за изкуствен интелект, а да се позиционира сред водещите разработчици. Укрепването на присъствието на Турция в разработването на AI е от съществено значение за нейните стратегически амбиции и глобална конкурентоспособност. През последните години Турция значително увеличи производствения си капацитет във високотехнологичните отрасли, което показва силен потенциал за напредък и в развитието на AI технологиите. Като използва този импулс, Турция може да заеме по-активна роля в екосистемата на изкуствения интелект, оформяйки бъдещето, а не просто адаптирайки се към него, пише в заключение Йозер.


В категории: IT и технологии


2
Коментара
Предупреди за измама
Предупреди за измама 09/02/2025, Неделя 21:24 1
Серия от трусове на...
Серия от трусове на... 09/02/2025, Неделя 21:00 0
Много важно решение в ЦСКА
Много важно решение в ЦСКА 09/02/2025, Неделя 20:40 0
Лек спад за Григор
Лек спад за Григор 09/02/2025, Неделя 20:21 0
Нов мощен протест в Сърбия
Нов мощен протест в Сърбия 09/02/2025, Неделя 19:00 0
2
Коментара по темата
2.
Арнолд Ш
09.02.2025 14:55:00
1
0
Ще се получи Терминатор на квадрат.- При всички случаи ще бъде интересно-
1.
паткан
09.02.2025 11:49:19
0
4
Няма как да се случи
AI винаги ще проповядва интересите и "бизнес" плановете на създателите си.
Това е план "Б" на боклуците от Давос.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Какво се случва с жените от закрития цех в Зайчар? Какво се случва с жените от закрития цех в Зайчар? Шивачките колективно подадоха жалби до инспекцията по труда Камен Донев: Никой не мисли каква ще е България след 40 години Камен Донев: Никой не мисли каква ще е България след 40 години "Наблюдавам повсеместна деградация", коментира актьорът и режисьор Кастрират безплатно домашни кучета в... Кастрират безплатно домашни кучета в... Дряново Предупреди за измама Предупреди за измама Ето какво сподели Рачков Много важно решение в ЦСКА Много важно решение в ЦСКА Клубът се разделя с Филип Филипов Ще има ли затопляне на времето? Ще има ли затопляне на времето? Очаква се по-мека зима от четвъртък до неделя следващата седмица Българинът масово не спестява и не инвестира Българинът масово не спестява и не инвестира Еврозаната щяла да се отрази положително в дългосрочен план на джоба ни 10 години затвор за опит за убийство в Лом 10 години затвор за опит за убийство в Лом Съдът уважи граждански иск за 50 бона   Калин Вельов скърби Калин Вельов скърби Почина баща му Руската пропаганда смени тона: Войната свършва. Който е против, е измет Руската пропаганда смени тона: Войната свършва. Който е против, е измет Новите опорки бяха спуснати в телевизията на пропагандист №1 Владимир Салавьов
Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Системата на театрите колабира! Виц на деня Виц на деня - Брей, че си отслабнала! Каква е тайната?!
- Картофи, лук, чушки, домати, краставици, бамя.
- И само това ли ядеш, а месо?
- Абе какво ти ядене, копах ги!
Виц на деня Виц на деня - Какво работиш?
- Шофьор съм.
- Каква заплата ти дават?
- Седем милиона долара!
- Стига, бе, къде работиш?
- Във "ФОРМУЛА 1"!...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато мъж хване шаран, това е риболов.
Когато жена хване шаран, това е брак!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори