Съдия и прокурор в спор за автомобила на Нойзи
Мирослав Петров е мотивирал отказа си за отнемането на колата с Конституцията, че частната собственост е неприкосновена
Софийският градски съд ще се произнесе в законовия срок до месец дали да отнеме автомобила на Ивайло Цветков – Нойзи, който бе хванат да шофира в нетрезво състояние, съобщава бТВ. Той сам се отказа от колата си, след като на първа инстанция съдията от Софийския районен съд не отне автомобила.
Това решение доведе до прокурорска проверка срещу съдията. Днес беше изслушан прокурорът, който я е извършил.
В изслушването си прокурорът Йордан Петров заяви, че сигналът е постъпил от сдружението „Ангели на пътя“ заради решението на съдия Мирослав Петров да не отнеме автомобила на Нойзи.
Съдията е мотивирал отказа си с Конституцията, че частната собственост е неприкосновена. Според прокурор Петров, съдията е с имунитет, но в сигнала срещу него е имало достатъчно съмнения за извършено корупционно престъпление. Но той е прекратил проверката заради липса на такова.
„Буквално след извършване на проверката до мен достигна информация, че съдията винаги се е произнасял така. Поради което незабавно бяха изискани подобни актове, за да бъде доказана тази теза, което щеше да бъде категоричен мотив за оневиняването на съдията“, каза Петров.
Колегата му Николай Николаев, който е бил обвинител по делото срещу Нойзи на първа инстанция повтори, че съдията Петров е единственият, който отказва да отнеме автомобилите на шофьорите.
„В Софийска районна прокуратура, софийски районен съд, доколкото ми е известно на мен - това е единствения състав с подобна трайна практика, без да се ангажирам с някаква статистика“, заяви Николай Николаев, прокурор в СРП.
Случаят ескалира, след като проверявания съдия Мирослав Петров се оплака от натиск на прокуратурата над действията му.
От прокурорската колегия защитиха прокурорите. Съдийската колегия обаче не изслуша съдията, заради отложено заседание. В първото си телевизионно интервю за бТВ съдията обясни позицията са за отнемането на автомобил от пияни шофьори, като изтъкна, че никога не е отричал необходимостта от тази мярка, но не в този вид.
„В случая законодателят е предвидил императивно задължително отнемане на моторното превозно средство. Прецених, че следва да се приложи Конституцията като върховен закон и правото на Европейския съюз. Това не е някакъв произвол, а е мое задължение. Моля ви не ме принуждавайте да правя компромис със съвестта си, да нарушавам вътрешното си убеждение“, добави той.
На изслушване заедно със съдия Петров следващата седмица в съвета за втори път ще дойдат и представители на сдружението „Ангели на пътя“.