Екипът на Тръмп е готов да предостави гаранции за сигурност на Украйна
Европейците настояват американският президент да участва в гаранциите за Украйна
Европейски официални лица търсят ангажименти от новата администрация на американския президент Доналд Тръмп за участие в гаранциите за сигурността на Украйна, тъй като дипломатическият натиск за прекратяване на руската инвазия се засилва, пише Bloomberg.
Съюзниците като цяло са съгласни с украинския президент Володимир Зеленски, че САЩ ще трябва да предоставят войски за евентуални бъдещи мироопазващи сили в страната, за да бъдат подобни усилия надеждни, твърдят запознати с въпроса лица, говорили при условие на анонимност.
Европейските съюзници на Киев заявиха, че САЩ може би са съгласни с идеята, въпреки първоначалната сдържаност на Тръмп. Те обаче подчертаха, че все още е твърде рано да се обсъжда в детайли как ще изглеждат бъдещите мироопазващи сили в Украйна, казаха хората.
Последният тласък показва, че европейците се опитват да оформят мисленето на новата администрация, докато Тръмп се подготвя да влезе в контакт с руския президент Владимир Путин. Президентът на САЩ заплаши да увеличи натиска върху руската икономика, ако Путин не се съгласи да прекрати бойните действия, въпреки че руският лидер не е дал признаци, че е готов да направи някакви значими отстъпки.
Ако европейските съюзници бъдат принудени сами да изпратят войски, това може да подкопае доверието в гаранцията и да създаде разкол в НАТО, тъй като ще означава де факто край на трансатлантическото сътрудничество в рамките на алианса, заяви високопоставен европейски правителствен служител.
Скептицизмът на Тръмп по отношение на подкрепата за Украйна може би е омекнал. Неговият екип е показал готовност САЩ да се съсредоточат върху предоставянето на гаранции за сигурност на Украйна, което те частно признават за неизбежно, според високопоставен западен дипломат, който е взаимодействал с екипа на президента по този въпрос.
В замяна на тези ангажименти обаче Тръмп може да очаква Европа да поеме по-голям дял от тежестта при прилагането на всяка потенциална сделка. Според същия дипломат европейците разбират, че САЩ очакват от тях да осигурят по-голямата част от войските, като Тръмп смята войната в Украйна за европейско дело.
Екипът на президента също така даде знак, че новата американска администрация не възнамерява да се ангажира пряко с възстановяването на Украйна, нещо, което те предложиха да бъде поето от частния сектор, каза друг високопоставен дипломат, като подчерта, че дискусиите все още продължават.
Зеленски се опитва да си осигури подкрепата на Тръмп като част от дипломатическите усилия за прекратяване на войната, която наближава четвъртата си година. В сряда президентът на Украйна заяви пред Bloomberg News, че всяка ефективна мироопазваща сила трябва да включва американски войски, тъй като само военната подкрепа на Европа няма да е достатъчна, за да възпре Путин.
През последните седмици европейските съюзници на Украйна станаха предпазливо оптимистични, че Тръмп няма да принуди Киев да започне преждевременни мирни преговори с Русия. Тази седмица Тръмп заплаши Москва с финансови санкции, ако Путин откаже да прекрати военните действия в скоро време.
Очаква се специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия Кийт Келог да посети Киев през следващите седмици. Той заяви, че би искал да бъде намерено решение през първите 100 дни на администрацията, след като Тръмп се отказа от обещанието си да сключи споразумение за прекратяване на конфликта в рамките на 24 часа.
Но като се има предвид досегашната практика на Тръмп да променя политиката си в движение, много неща остават несигурни. Това кара европейските съюзници да се притесняват за мащаба на бъдещия военен ангажимент на САЩ в подкрепа на тези гаранции - или дали изобщо ще има такъв.
Няколко европейски лидери, включително френският президент Еманюел Макрон, проучиха идеята за изпращане на европейски войски, които да подкрепят Украйна, след като бъде постигнато прекратяване на огъня. Според запознато лице европейците провеждат дискусии, за да предложат конкретни решения на САЩ.
Един от високопоставените френски служители обаче изрази известен скептицизъм. Европейците разбират, каза този човек, че няма да могат да разчитат на мащабно участие на САЩ, а ще трябва да се подготвят Вашингтон да играе роля само в определени възможности, без да изпраща хора на място.
Това може да усложни въпроса.
„За да се избегне възобновяване на войната, са необходими достатъчно силни гаранции“, заяви старшият служител на НАТО в Украйна Патрик Търнър. „Членството в НАТО е критерий за това как би изглеждала една ефективна гаранция“, каза той в интервю за Bloomberg News в Киев.
Рutka Cunt Servilna.
Лека им пръст на бандерягите!
Що така путинката и рашаните станаха тръмповски слуги? Воюва с нато,взривове мобилиация и 1 милион загуби само в Расийката. 10 години драпа в Донбас че му окупираха и руска територия в Курска област.
https://youtu.be/NXYFfQeVQX0?si=fwl-CnlJ_pPTk48c
Две седмици всеки ден горят заводи и летища ама били велика империя и воювали с Нато :)))))
Ватенкова работа.
Крупнейший НПЗ «Роснефти» остановил отгрузки после удара украинских дронов
Рязанский нефтеперерабатывающий завод «Роснефти», который входит в топ-5 крупнейших в России и снабжает топливом в том числе московский регион, остановил отгрузки, сообщает Reuters со ссылкой на источники в отрасли
В ночь на пятницу завод мощностью 13,7 млн тонн нефти в год стал мишенью массированного налета украинских дронов, в котором, по данным Минобороны, были задействованы более 120 БПЛА. В результате не предприятии возник пожар на эстакаде железнодорожного налива топлива, рассказали источники Reuters: загорелся резервуар на 20 тысяч тонн топлива и постарадали другие емкости
Налив топлива с завода пришлось приостановить, рассказал источник, знакомый с работой предприятия. По словам другого собеседника Reuters, также загорелась установка гидроочистки авиакеросина, которая обеспечивала 100% мощностей завода по этому виду топлива
Пожар может привести к сокращению или полной остановке железнодорожных поставок нефтепродуктов с завода, которые составляют около 30 тысяч тонн в сутки, сказал третий источник Reuters: «Сейчас еще нет ясности. После ликвидации пожара определится ущерб и последствия. Предварительно будут задержки с отгрузками»
В прошлом году Рязанский НПЗ — крупнейший завод «Роснефти», на который приходится 5% всей нефтепереботки в стране, — дважды попадал под атаки БПЛА
Те се превърнаха в националистическа-социална държава!
Как ти звучи, а?
Ти си наведен,продажен и прост….
Казват се Будапещенският меморандум!
Отдавна САЩ трябваше да пратят войска в Украйна!
И Франция и Китай и Германия!
Pacta sunt servanda!
Не, че ще разберете.....
Три години Шизофренията в световната политика и медии. Четирите области са в руската конституция,укрите ще почнели преговори само,ако руската армия се изтегли до линията от 24 февруари 2022 година. Преговори и мирен договор са крайно различни неща.
Преговори се водят и в момента за обмен на пленници за обмен на отвлечените украински деца и т.н.
Ей сега Путин ще спре войната и ще остави непревзетите територии които по конституция са руски,демек ще са окупирани от укрите.
Русия получи поредната пратка корейска артилерия,ракети и боеприпаси,военната и индустрия на три смени.Укрите получават оръжие,обаче ще има мир.
Та толкова за миротворците. Чесане на язика. Мир ще има на куково кято и чак тогава миротворци,демек никога.
Кремъл от един месец предупреждава НАТО за войските и в Прибалтийските.
В Латвия разположиха дивизия от Германия за срок от 2 години.
Така че миротвореца Тръмп ще склони Путин,когато му цъфнат налъмите.