Не, утре няма да бъде обявена грипна ваканция в Бургас
Преобладава грип тип „А”, инкубационният му период в някои случаи е в рамките на часове, а симптомите са стандартните, каза д-р Георги Паздеров
Не грипна вълна, а вълна от бомбени заплахи в училищата заради липса на грипна ваканция заля България - особено в областите, където учениците все още не са пуснати в онлайн обучение или изцяло във "вирусна почивка". И докато младежите използват на максимум креативността си, вкарвайки в заплахите си името дори на Аллах, то такава изобретателност на експертите от РЗИ-Бургас не е необходима.
Говорим с д-р Паздеров - директор на Регионалната здравна инспекция, от когото искаме да разберем какви са условията, при които се обявява епидемия и кога най-рано ще стане това, за да спрат практически терористичните заплахи към бургаските училища...
- Д-р Паздеров, каква е епидемичната обстановка в Бургаска област?
- Минали сме предепидемичната крива, но не сме стигнали епидемичната такава. Броят на заразените расте бавно в цялата област. Има конкретни условия, на които ситуацията трябва да отговаря, за обявим епидемия. Тези критерии още не са достигнати. Един от тях е заболеваемостта да достигне до 237 случая на 10 000 население. Към днешна дата това съотношение е около 202-203 на 10 000, докато в началото на настоящата седмица то беше 182 на 10 000. Има ръст, но много бавно се качва броят на заболелите. От вторник преминахме предепидемичната криза.
- Как се проявява сезонният грип тази година?
- Не е само грип. Има и други вируси, засичаме и COVID-19. 35% от изпратените проби в лабораторията към Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) се връщат при нас положителни за Грип тип „А”. При всички положения той е много повече от останалите, когато говорим за регистрирана заболеваемост. Но тази година в Бургас епидемията настъпва бавно.
- Какви са симптомите, които хората могат да очакват от настоящото сезонно заболяване?
- Грипът идва внезапно и с обичайните симптоми - болки в тялото, висока температура, гърлобол, хрема и кашлица. Името на заболяването идва от английската “grip”, означава „сграбчване” и това съвсем не е случайно. Инкубационният му период е много кратък сега - по-малко от 24 часа. Рядко е 2-3 дни. На практика всеки, заболял, може да каже с точност по часове кога точно е разбрал, че се е разболял.
- А очакваме ли грипна епидемия? Въпросът касае, разбира се, учениците.
- Не мога да ви кажа. Това е една от мерките, която всички много зорко следят, особено учениците. И като не ги пуснеш в грипна ваканция, започват бомбените заплахи. Днес дори намесиха и Аллах. Ръстът в заболеваемостта ще продължи до края на седмицата. Считано от миналата седмица, РЗИ-Бургас след броят всеки ден със 7-дневна давност назад без значение от календарната дата. Имаме данни за 7 дни назад с натрупване, за да следим точно ситуацията. Затова ви казвам, че ръстът е бавен. В петък ще има повече подробности по темата. Но нямам основание в момента да правя каквото и да е, защото не сме влезли в епидемия.
- В хипотезата, че надвишим този брой на заболели, какво следва?
- Има разписани конкретни процедури, които въвеждат противоепидемични мерки. Някои от тях са изборът между обявяване на грипна ваканция и онлайн обучение. Останалите, по-широки мерки, които дават добър резултат са прекратяване на женски детски консултации, редовни имунизации, прекратяване на свижданията, планов прием в болници, планови операции, филтър в детските градини и ясли. Но докато чакаме да дойде тази вълна и нейния пик, е хубаво хората да ходят с маски. Аз лично от Нова година насам слагам маската почти навсякъде на обществени места. Хората ме гледат с големи очи... не мога да си го обясня. Явно ние живеем със съзнанието на безсмъртните. Най-лошото е, че дори тези, които са очевидно болни с кашлица, също не слагат маски. Ако тези, които имат симптоми пазеха околните, нямаше да има такава заболеваемост. Просто съветът ми е да носят маски на обществени места. Нищо няма да ни стане. До края на месеца или до първата-втората седмица на февруари трябва да се пазим взаимно. Това са моите съвети докато обявим мерките.
- Казвате „докато” - тоест има голям шанс да бъдат обявени? Питам Ви, защото редакционната поща на Флагман е наводнена от писма на ученици, чакащи още утре грипната ваканция.
- Неизбежно ще преминем през тази вълна. Разбира се, надяваме се рязко да започне да спада заболеваемостта, но това е малко вероятно. Задържали сме леко кривата, но утре ще видим какви са данните за днес и ще решим как да процедираме. В момента, в който влезем в епидемичната обстановка ще обявим щаб и ще решим мерки. А че учениците очакват още утре да са във ваканция… Ще ги разочаровам. Не, утре няма да бъде обявена грипна ваканция.