Цената на "Лукойл Нефтохим" стигна 3,3 млрд. долара, икономист предлага държавата да купи комбината
Имало сериозен риск от избор на купувач, който може да изложи на риск българската енергийна система или да доведе до фатални последици за компанията, смята Евгени Кънев
Какво ще е бъдещето на "Лукойл Нефтохим България" - да се продаде от настоящия собственик "Литаско" на чужд инвеститор или държавата да се опита да изкупи стратегимеската компания. За екзотичното предложение държавата да си върне нефтокомбината днес заговори Евгени Кънев* в интервю пред Българското национално радио.
Той представи писмо на икономисти и енергетици, които призовават кабинетът да обмисли внимателно тази идея, като стъпка за защита на националната сигурност и енергийната независимост.
Според Кънев има сериозен риск от избор на купувач, който може да изложи на риск българската енергийна система или да доведе до фатални последици за компанията.
Рафинерията в Бургас е стратегически обект и привлича интерес от компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. Сред потенциалните кандидати са:
Унгарската група MOL: Посещението на унгарския премиер Виктор Орбан в България през декември 2024 г. и изявленията му потвърждават интереса на MOL към актива.
Казахстанската "КазМунайГаз": Компанията вече притежава две рафинерии в Румъния (Vega и Petromidia) и планира да разшири присъствието си на международния енергиен пазар.
Азербайджанската SOCAR: Интересът е потвърден от посланика на Азербайджан в България.
Други играчи: Според "Файненшъл Таймс" консорциумът Oryx Global, свързан с катарски и британски компании, също има интерес, както и български играчи. Според "Блумбърг" кандидати са и българските бизнесмени Пламен Бобоков и Георги Самуилов.
Проблем е, че "Лукойл" не е само рафинерия, а има и търговец на едро, бензиностанции и влияе по изключителен начин, който реално може да предопределя изцяло какво се случва на пазара и спрямо другите пазарни играчи, които са от други държави, изтъкна още Евгений Кънев и допълни, че дори чуждестранните играчи зареждат от "Лукойл" поради икономическата невъзможност да зареждат от друго място.
Рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас, която е най-голямата в България и единствената в ЕС, собственост на руска компания, е обявена за продажба в края на 2023 г.
Основни причини са преустановяването на вноса на руски петрол в България през март 2024 г. (досега осигуряващ до 90% от енергийните доставки), както и ограниченията върху руската енергийна индустрия, включително забраната за морски доставки на руски петрол в ЕС.
Появи се още един кандидат да купи „Лукойл Нефтохим Бургас“, вади 1 млрд. долара
Желание на "Лукойл" обаче е да запази дялове в стратегически обекти чрез размяна на активи (например с казахстански нефтохимически заводи). Според Кънев, продажбата трябва да бъде наблюдавана внимателно, за да се предотвратят злоупотреби с монополно положение и да се гарантира, че новият купувач ще спазва добри пазарни практики.
Позиция на държавата
Българската държава притежава т.нар. "златна акция" в "Лукойл Нефтохим", която ѝ дава достъп до информация за дейността на рафинерията, но не позволява пряко участие в избора на нов собственик. Въпреки това, парламентът е създал механизъм, който позволява временно управление на стратегически активи в случай на заплаха за националната сигурност.
Икономисти и енергетици призовават държавата да обмисли закупуването на рафинерията и след това да я продаде, след като нещата се успокоят и да се търси "нов купувач, който не си играе с монопола", уточни Кънев. Той изрази мнение, че това е изключително важно за националната ни сигурност. Той обясни, че няма да има проблем, понеже имаме "изключително здрави публични финанси".
Финансови аспекти
"Лукойл" очаква продажната цена на рафинерията да бъде около 3,3 милиарда долара за всички свои активи в България, включително мрежата от бензиностанции.
В началото на януари казахстанската компания „КазМунайГаз“ обяви намерението си да купи „Лукойл Нефтохим“. Компанията обясни интереса си с желание да разшири присъствието си на международния енергиен пазар. Тя вече е собственик на две рафинерии в Румъния - Vega и Petromidia.
Виктор Орбан: Унгарската MOL иска да купи рафинерията на "ЛУКойл" в Бургас
В началото на януари казахстанската компания „КазМунайГаз“ обяви намерението си да купи „Лукойл Нефтохим“. Компанията обясни интереса си с желание да разшири присъствието си на международния енергиен пазар. Тя вече е собственик на две рафинерии в Румъния - Vega и Petromidia. Експерти, интервюирани от Дойче веле, смятат, че сделката може да включва размяна на активи. Аскар Исмаилов, директор на казахстанската компания PACE Analytics, е убеден, че „Лукойл“ може да получи дял в Павлодарския нефтохимически завод, а финансовият анализатор Расул Рисмамбетов предполага, че на „Лукойл“ ще му бъде предложен дял в нефтохимическия завод в Атирау, Казахстан.
Според „Файненшъл Таймс“ в края на 2024 г. „Лукойл“ бил поискал одобрението на Владимир Путин за продажбата на актива на консорциума Oryx Global на катарския бизнесмен Ганим бин Саад Ал Саад и британската компания DL Hudson.
Руската "Лукойл" смени генералния директор на "Литаско"
*Евгений Кънев е доктор по икономика, управляващ съдружник на инвестиционна консултантска компания "Маконис". Бил е управляващ директор за Европа на американската компания Tello Corporation и директор Корпоративни финанси в KPMG България. Той е е активен в медиите и социалните мрежи, където публикува анализи и мнения по актуални икономически въпроси. Възприема като защитник на либералните икономически политики. Редовен гост-анализатор в "Капитал".
Като знам в какво състояние са всички ВиК съоръжения (не пийте вода от чешмата), само си представям какво ще стане ако одържавим тока и бензина.
Кой го е страх от санкция на държавата България.....когато крадци ни управляват, и липсва суверен......." правна фикция" облечена в реална изпълнителна власт , служби , мокри поръчки, операции под чужд флаг
Заради такива икономически експерти сме последни в ЕС по доходи, и инвестиции и какво ли не