Тиери Бретон: Намесихме се в Румъния, ще го направим и в Германия
Бившият еврокомисар призна, че демокрацията е позволена само когато е по вкуса на Брюксел. Мъск: Той е тиранинът на Европа
Скандалният бивш френски еврокомисар Тиери Бретон се изпусна в ефира на френската новинарска телевизия БФМ, че Брюксел се намесва в изборните резултати на държавите членки, ако спечелилите кандидати не го устройват. „Направихме го в Румъния. Очевидно, ако се наложи, ще го направим и в Германия“, каза той.
Бретон имаше предвид отстраняването на избрания за президент на Румъния на първи тур Калин Джорджеску. След като резултатите бяха потвърдени, Конституционният съд на Румъния анулира народния вот, обвинявайки Джорджеску, че е получил недекларирано дарение от трета страна в размер на 5 милиона леи (2 милиона лева).
А думите му за Германия пък са свързани с предстоящите там извънредни избори през февруари и все по-голямата подкрепа за несистемната партия „Алтернатива за Германия“.
Собственикът на социалната мрежа Х и бъдещ министър на правителствената ефективност на САЩ Илон Мъск сподели изявите на Бретон и написа: „Удивителната абсурдност на Тиери Бретон, който го играе тиранина на Европа“.
По-късно, когато видеото набра милиони гледания и коментари, Мъск написа втора публикация за Бретон: „Ако не спре с тези глупости, ще анулирам сметката му за разходи за фризьор. Знам, злобен съм, ама…“
Тиери Бретон има богат опит в подобни закани, много от които успя да изпълни. През 2019 година френският президент Емануел Макрон го вкара в еврокомисията на пост, който го превърна в главния цензор на Европа. Бретон отговаряше за космическите изследвания, индустриалната политика, отбраната, но и технологиите, в частност социалните мрежи. Мандатът му съвпадна с пандемията от ковид 19.
В тази си роля Бретон се погрижи всички социални мрежи да цензурират усърдно съдържанието, което потребителите от държавите членки на ЕС споделят. За няколко години бе почти невъзможно свободно да се коментират теми като бързото и насилствено налагане на ваксините срещу заболяването, преди да е минал необходимият тригодишен тестов период за странични ефекти. Самата болест също можеше да се коментира само в унисон с официалната пропаганда на Брюксел. Всички останали мнения бяха заглушени.
Бретон лично си иззе правото да надзирава като комисар производството на ваксините. Което пък още повече му развърза ръцете да налага цензура около тях. Когато всичко, свързано с ковид приключи, той влезе в остър конфликт с Урсула фон дер Лайен и в крайна сметка бе принуден да подаде оставка миналия септември.
Самото му назначаване в европейската комисия също е скандално, тъй като преди това Бретон бе главен изпълнителен директор на „Атос“. Френската компания се занимава със същото, което бе и ресор на французина – технологии, киберсигурност, здравеопазване и консултации, свързани с тях.
Това бе първият път, когато директор от даден бранш в частния сектор поема пост в същия ресор в ЕС. Нито една евроинституция обаче, въпреки цитираните от Бретон „демократични европейски закони“ не се трогна от очевидния конфликт на интереси и не положи усилия той да не бъде допускан на поста.
Бретон стана главен шеф на „Атос“ след като бе старши съветник в Ротшилд банк, където в миналото е работил и Макрон. Израстването и на двамата в институция на една от всеизвестните фамилии около Давос дава отговор на въпросите за тяхното по-нататъшно кариерно развитие в европейската политика.
Преди Бретон да се появи на работа в Брюксел, като шеф на „Атос“ той неведнъж е участвал в лобистки сделки с ЕС. Официални данни сочат, че между 2014 г. и 2019 г. високопоставени служители на европейската комисия са регистрирали 24 лобистки срещи с ръководството на „Атос“, респективно с Бретон - най-вече за обсъждане на цифровизацията, индустриални стратегии и киберсигурност.
Въпреки че в момента проформа той не заема никакъв пост в еврокомисията, фактът че говори за нея от първо лице множествено число, говори, че все още се смята за част от онова тясно лоби в Брюксел, което взима решенията какво да се случва в ЕС.
"Алоо, коя година сме?" - какво значение има годината?
На Запад ВИНАГИ е в мало цензура НЕ по-малка от при нас.
А в германия ВИНАГИ е била тотална!
ПП. Та какво ревеш, нали искаш "кат на Запад"?
Мило и драго ще дава, само да оцелее. Сигурно и дупе ще даде?
Алоо, коя година сме? Пак цензури, пак съюзни директиви кое е правилно. За тази ли демокрация ручахме жабетата!?
Поредната продажна подлога...евроГЕЙска