Няколко малки тайни на големите кулинари за по-пухкави и сочни турски пържени филии
Оказва се, че дори нещо толкова лесно и елементарно на пръв поглед като пържените филийки има своите трикове
Пухкави, ароматни, топящи се върху небцето, поръсени с пудра захар, придружени от плочка сирене или щедро намазани с мед, пържените филийки са сред любимите ни закуски от детството, тогава, когато хлябът не беше табу за фигурата особено пържен и със сладко. Пържените филийки далеч не са от диетичните ястия, но са толкова вкусни, че си заслужава да спрем да броим калории и да се насладим на тези пържени филийки по турски, познати на целия Балкански полуостров.
Пържени филийки по турски
Оказва се, че дори нещо толкова лесно и елементарно на пръв поглед като пържените филийки, има своите трикове и майсторски тайни в приготвянето, както и вариации на рецептата. Пържените филийки по турски са изненадващо вкусни, в което не се съмнявахме, имайки предвид, че в южната ни съседка са отлични кулинари и приготвят невероятно сладки и тестени изкушения. За да приготвите пържени филийки по турски, ще са ви нужни:
10 филии хляб, стар, по-твърд, бял задължително, няма как да приготвите вкусни пържени филийки с ръжен хляб или такъв със зърна. Пържените филийки са калорични и трябва да останат такива, за да не жертвате вкуса, така че белият хляб е единственият подходящ.
4 яйца,
кофичка кисело мляко, като е важно да изберете продукт с висока масленост и високо качество, а не имитиращ такъв,
олио или масло за пърженето на филийките,
¼ ч.л. сол,
¼ ч.л. сода за хляб.
Пържени филийки по турски – как да ги приготвите
В Турция първо слагат растителната мазнина в тигана на огъня, за да се загрее идеално, докато приготвят вкусната смес, в която ще потопят филийките. Чукват яйцата със солта, добавят киселото мляко, в което са угасили содата, и разбъркват енергично до получаването на хомогенна смес. В Турция не топят предварително филийките, изчакват олиото да се сгорещи, след което една по една филийките минават през вкусната смес, потопяват се в нея, докато поемат изцяло, и се пържат до златисто. Поднасят ги с традиционните сладко и мед или солени – със сирене, но и с локум – типично по турски. Да ви е вкусно!
Освен от точната рецепта за тези вкусни пържени филийки по турски със сигурност се нуждаете и от няколко малки тайни на големите майстори и кулинари, с които пържените ви филийки да станат превъзходни. Невероятно е, но е факт, че дори пържените филийки имат своите тайни при приготвянето, които отличават добрите от превъзходните пържени филийки. Сред тайните на перфектните пържени филийки, които откраднахме от най-добрите майстори на филийки за вас, са:
Хлябът, от който приготвяте пържените филийки трябва да е по-стар. Старият хляб по-добре попива от сместа и пържените филийки не стават стеклени, както това би се случило, ако използвате мек и пресен хляб, а меки и пухкави, каквито трябва да бъдат.
Мазнината, в която пържите филийките, трябва да е много сгорещена, когато започнете пърженето.
Не мажете горещите пържени филии със сладко или мед, поднесете го отделно, за да не се разтопи върху филийката, правейки я влажна на вкус.
Не пропускайте да поставите всяка извадена от олиото изпържена филийки върху домакинска хартия, която да попие излишната мазнина.