Как и защо Бургас внедрява изкуствен интелект в училищата
Екипът, управляващ града, следва стратегия да превърне Бургас в един от първите "умни" градове в България
В последните няколко години освен по чисто градски показатели, община Бургас се утвърждава като пример за интеграция на технологии, образование и бизнес. Екипът, управляващ града, следва стратегия, която цели да превърне Бургас в един от първите "умни" градове в България, където иновациите и устойчивото развитие вървят ръка за ръка. Според заместник-кмета на община Бургас, който отговаря за образованието, социалните дейности и младежките политики, Михаил Ненов, визията им е образованието, бизнесът и общинската администрация да следват обща цел и да създават умни решения за бъдещето в образованието, пише Капитал.бг.
Ключова стъпка в тази посока е целенасоченото привличане на високотехнологични компании в града, както и инвестициите в развитието на работещите и преподавателите, така че те да могат да работят във високотехнологична среда. Ненов подчертава: "Ние не говорим за училище на бъдещето. Високите технологии вече са наше ежедневие и не можем да си позволим да не подготвяме децата за него".
Образованието в основата на иновациите
"Образованието е в центъра на стратегията за развитие на Бургас", казва зам.-кметът Михаил Ненов. Според него не е достатъчно да се внедряват иновации в един сектор, а целият град трябва да бъде подготвен за високотехнологичното бъдеще. За да бъде един град "умен", е необходимо да се създаде среда за обучение, която изгражда "смарт хора" - ученици и преподаватели, които не само усвояват нови технологии, но и могат да ги прилагат в реалния живот.
"В последните години кметът Димитър Николов и ръководството на общината активно работят по популяризирането на изкуствения интелект. Вече проведохме две конференции по темата на територията на община Бургас", споделя Ненов. Една от ключовите инициативи в тази посока е изграждането на лаборатории по изкуствен интелект (AI Lab) в училищата. "Те не са самоцелни, а служат като платформа за развиване на умения за иновации и проектно базирано обучение", казва зам.-кметът. Идеята е лабораториите да бъдат инструмент, който постоянно се надгражда съобразно индивидуалното виждане и подготовка на самото училище. Изграждането им има за цел да даде широка грамотност по отношение на изкуствения интелект.
Първи стъпки на AI Lab
Програмата по въвеждането на лабораториите в Бургас стартира с пилотни лаборатории в три основни и три общообразователни училища. Лаборатория се изгражда и в едно от специализираните училища - Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации, където има паралелка за програмиране на изкуствен интелект. "Интерес проявиха още 23 училища от общо 52, които започват работа с лабораториите и програмата "Умения за иновации", казва зам.-кметът.
Партньор на общината в тази инициатива е Центърът за творческо обучение, който вече има опит в образователни проекти като "Училище в облака", реализиран с подкрепата на Google. Центърът подкрепя общината както с експертиза, така и с технологични решения. Те работят съвместно и по линия на фестивала за лего роботика First Lego League, който се провежда от миналата година.
Община Бургас и Центърът за творческо обучение представиха своята идея с AI Lab на престижния Future Skills Forum 2024 във Варшава в началото на декември. Форумът събира водещи международни лидери и експерти в сферата на изкуствения интелект и образованието, и е платформа за обсъждане на новите технологии и тяхната роля за развитие на уменията на бъдещето. Общината осигурява финансова и логистична подкрепа на училищата. Тя разполага със специален фонд за инфраструктурни проекти и "меки" мерки, който включва купуване на оборудване, разработване на методики и обучение на преподаватели.
Тази подкрепа се адаптира към нуждите на всяко училище. "Някои от тях имат по-добра подготовка и се нуждаят само от малка помощ, докато други разчитат на цялостно финансиране", пояснява зам.-кметът Михаил Ненов.
Проектът AI LAB беше представен на Националната конференция "Умения за иновации в образованието", проведена през ноември.
AI Lab е проект за промяна в образованието, който въвежда технологията на изкуствения интелект директно в учебните програми. Чрез създаването на специализирани лаборатории проектът предоставя възможност на училища в България да бъдат сред първите, които интегрират изкуствен интелект в образователния процес. Проектът стартира пилотно в община Бургас, която е и първата община в Европа с такива лаборатории.
Взаимодействие между община, бизнес и образование
Активността в осъвременяването на образованието в Бургас се дължи на тясното сътрудничество между общината, училищата и бизнеса. Компаниите участват в разработването на учебни програми, осигуряват стажове и поддържат постоянен контакт с учениците. Този модел подготвя кадри за местната икономика и създава устойчиви връзки между образованието и бизнеса. "Образованието не може да се развива встрани от бизнеса, нито бизнесът може да съществува без тесен контакт с образованието", казва зам.-кметът.