Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната
Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Ликвидирането на бедността трябва да е целта, която може да обедини четирите партии, които участват в преговорите за съставяне на редовно правителство. Това каза в предаването „Пресечна точка“ по Нова телевизия бившия вицепремиер Ивайло Калфин.
"Вижте в цяла Европа какво случва - коалициите са стабилни. Това, че е коалиция съвсем не значи, че няма да бъде стабилна. У нас коалициите се разпадат, когато не са им ясно разписани политическите програми“, добави той.
„Политиците пишат някакви общи цели - да влезем в Шенген и в еврозоната... Оказва се, че в Шенген може да влезем и със служебно правителство. Това не са политически теми. Те са други - да ликвидираме бедността, да намалим с 50% децата, които отпадат от училище. Темата може да бъде да помогнем на половината от младите хора да си закупят жилище - нещо, което се прави в цяла Европа в момента", обясни политикът, който бе представен от водещата като настоящ изпълнителен директор на европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.
"Трябва да има някакви конкретни цели, зад които да застане това управление, за да бъдат ясни на хората. И тогава вече управлението е по-стабилно, защото то трябва да постигне тези цели, които е обявило", добави той.
Няма правителство, което действително да води и да постига резултати, като взема само популярни решения, заяви Калфин.
"Неизбежно има и мерки, които няма да се харесат на всички. И това е проблемът с тези краткосрочни правителства, които имахме през последните години. Но това не означава и, че следващото правителство задължително ще се занимава само с проблеми. Увеличаване на данъци и осигуровки е силно възможна опция, но до нея може да се стигне, ако се поставят целите и се каже защо точно се увеличават - Какво искаме да постигнем с тях, каква е крайната цял“, добави той.
„Искаме ли да променим качеството на живота на българите. С какви параметри измерваме това качество? Ето това е важният разговор. След това идват данъците и съответно бюджета", подчерта бившият вицепремиер.
Да говори някой, че ще вдигне данъците и осигуровките е експертно подмятане, зад което не стои политическа воля, коментира той.
„Спомням си когато беше въведен плоския данък от 10 процента с много приказка, че така в България ще дойдат големите инвестиции. Видяхме, че не се случи това. Силно се осветлиха някои от доходите, но тази функция не се случи. Проблемът на този доход е, че не е справедлив. Ако някой реши да го променя, темата ще е да има справедливо облагане, защото един лев за хора с ниски доходи е много повече отколкото 1 – за богатите“, призна Калфин.
„Българската икономика е изключително свързана с германската. Когато тя кихне, ние се разболяваме тежко. Всичко свързано с услуги или с машиностроене, свързани с автомобилната промишленост, която в момента има проблеми, силно ще бъдат засегнати“, каза още той.
Със стари *****, нов ****** не става!
Време е за промяна на формата на управление.
Референдуми за всичко!