Затвор, ако дадеш колата си на пиян или дрогиран
Всеки, който даде колата си на пиян, дрогиран или неправоспособен шофьор, ще носи същата отговорност като него за причинена катастрофа с щети и жертви. Това предвижда проектът на правосъдното министерство за изцяло нов Наказателен кодекс, който да замени действащия от 1968 г., съобщава „Труд”.
В момента няма отделен текст, по който да отговарят онези, които дават ключовете на шофьори убийци.
Прокуратурата обикновено ги обвинява като помагачи, което не винаги се приема от съда.
Иначе в проекта за нов Наказателен кодекс почти няма намаления на присъдите за транспортни произшествия спрямо действащия. В някои случаи са добавени глоби като алтернатива на затвор до 1 и 2 години или пробация.
Най-голямото наказание за особено тежки катастрофи е 15 до 20 години или доживотен затвор.
Специален текст предвижда завишаване на присъдите за пияни или дрогирани шофьори, както и за такива, които бягат от местопроизшествието. Например за причинена смърт по непредпазливост на повече от едно лице наказанието от 2 до 10 години става от 3 до 12 години при употреба на алкохол, наркотици или при бягство.
В бъдещия НК обаче няма утежняващ текст за катастрофа на пешеходна пътека - нещо, за което настояха преди месец пред парламента майки на загинали деца, отбелязват от вестника.
По-ниски наказания за отвличане предвижда още новият проект.
Само две години след като санкциите бяха завишени драстично, екип от водещи специалисти по наказателно право ги намалява чувствително.
Ако в момента в най-тежките случаи - когато при отвличането е проявена особена жестокост или са поставяни условия, действащият НК предвижда от 10 до 20 години лишаване от свобода или дори доживотен затвор, сега се предлага най-тежкото наказание да е от 5 до 15 години лишаване от свобода.
В общия случай (когато няма никакви утежняващи вината обстоятелства) санкцията пада на от 2 до 8 години затвор, а в момента е от 3 до 10 години зад решетките.
Новият Наказателен кодекс (НК), който трябва да замени действащия от 1968 г., беше публикуван от Министерството на правосъдието.
Той се състои от 561 члена, които уреждат всички престъпления в България. Министерството обяви, че до 15 май ще събира становища по проекта от институции и неправителствени организации. След това ще бъде проведена широка дискусия по текстовете.