Дойде ли краят на либералния ред и чудо ли ще е, ако на Нова година се събудим с правителство?
Връща се една нормалност, която през последните четири години беше подлагана на изключителни изтезания от либералните експерименти, коментира Кристиян Шкварек
Все по-вероятно изглежда сценарият за съставяне на редовно правителство да бъде реализиран. Това каза в студиото на „Панорама“ по БНТ политическият анализатор Кристиян Шкварек.
На въпроса дали вярва в коледни вълшебства той отговори с „категорично“ и добави, че самото Рождество Христово е най-голямото чудо в човешката история.
Юристът Иван Брегов също сподели, че вярва, защото това е начинът човек да си прости с близките и да направи една равносметка за себе си.
След това обаче водещият Бойко Василев възкликна: „Хайде да си представим следното чудо – заспиваме и след Нова година се събуждаме с кабинет с редовен мандат за четири години!“.
Тогава Шкварек призна, че е бил голям скептик доскоро, но начинът, по който се провеждали преговорите и нещата, които се случвали, все повече му приличали на сериозен опит за съставяне на кабинет.
„Днес в София по средата на преговорите пристига не кой да е, а Орбан и се вижда освен протоколно с държавният глава с лидера на най-голямата партия, която води преговори за съставяне на правителство. Всички тези неща са индикации, че се случват в преломен момент и то не само в България, но и в цяла Европа и в Америка. Това е краят на либералният ред, който господстваше през последните четири години“, подчерта той.
„Каквото и правителство да се състави в България, когато и да стане това, то ще трябва да се съобразява с новата реалност“, коментира политическият анализатор.
Брегов обаче му опонира, като изтъкна, че консерватизмът е само отговор на рационализма и че той не може никога да задава дневния ред, а само да е реакция на либералния свят. „Няма как да налага дневния ред, защото знаем, че бащата на консерватизма Едмънд Бърк в своите размисли за революцията във Франция се опитва да наложи корективност и казва, че това, което се случва там е смяна на управлението, докато реформата е даване на предели и ограничаване на самозабравилата се власт. Така че либерализмът не е приключил, защото подир него няма нищо друго“, коментира той.
„Връща се една нормалност, която през последните четири години беше подлагана на изключителни изтезания от либералните експерименти – в зеленото, масовата миграция, в културната революция“, каза пък политическият анализатор.
„Бащата на нормалността е разумът, а той сам по себе си е либерален и прогресивен. Така че връщането към нормалността е към по-умереният либерализъм“, заяви пък Брегов.
Според него правителство ще има, защото българската политика е мотивирана в момента не толкова да налага някакви нови идеи, а от страха.
„Ако се появи нов политически играч, ГЕРБ ще трябва да се изправи срещу него и да си търси партньор. Тогава може да се окаже, че не докрай разумните ходове на ПП-ДБ, водени често от някакви емоционални мотиви, да ги постави в ситуацията да преговарят на кого да са партньор. Това би била много неизгодна позиция за голяма част от политическите партии“, каза още той.
Обикновено го мютвам да чуя говорителя на Британската банка. Обяснява че са вдигнали лихвата на 4,75 %, за да конкурира банките в Еврозоната .
——-/— С прости цифри за бабите :
Вкарате ли 100 000 $ в такава либерална банка , получавате 4 000-5 000 $ месечно.
Вече съм пробвал-обясниха ми,че чуждененците имат право на #passport account и лихвите са други.
И да е мираж Еврозоната ,ще пълзя ако трябва към нея , за да не съм чужденец.
——/— На господата #нелиберали желая изключително късмет , равни права както при соца и също она тракиеца дето очереди президентско движение да върне земите в Турция на внуците на изселниците .
Нищо чудно,като успешен хай-енд профи да ви уреди и с имения по Босфора !!
Мерси