Разоръжи ли се армията ни заради войната в Украйна? Бивш премиер видя в споразумението ехо от миналото
То е едностранно и е за военна помощ, а какво ще направи за България тази държава, попита Стефан Янев
10-годишното споразумение за сътрудничество с Украйна в областта на отбраната, което разгорещи политическите страсти, е някакво ехо от преди една-две години, а в момента вече говорим за мир, за дипломация, за шанс за прекратяване на бойните действия. В същото време се изисква да приемем споразумение за военна помощ. Това каза в „Лице в лице“ бившият служебен премиер Стефан Янев, който е и настоящ лидер на „Български възход“.
На въпроса дали би подписал споразумението с Украйна, той не отговори ясно, но изтъкна, че с него ангажираме българските граждани, включително и нашите деца за 10 години за нещо, което е свързано само с военния компонент. Няма и дума за дипломация, нито за икономика, подчерта бившият министър-председател.
„На мен ми изглежда, че това е едностранно споразумение за това да помагаме на Украйна, а какво ще направят в Киев за родината ни, ако не сега утре? Този въпрос е неясен. Затова дали едно такова споразумение да се подпише или не, е важно да е ясно за българските граждани какво се прави“, добави той.
Само една партия го подкрепя безусловно, а всички останали са внимателни и искат да направят прочит какво се случва сега и какви действия предстоят, изтъкна Янев.
Не е ясно дали българската армия се разоръжи и има ли достатъчно количество, които са за наша защита при нужда, подчерта той.
„Няма война от която всички да печелят. Трупат пари може би само производителите и търговците на оръжие. Трябва да мислим как нашите граждани, семействата ни и децата ни да имат по-добро бъдеще утре. Затова са необходими мерки за мир, за дипломацията и за развитие на икономиката“, коментира бившият премиер.
Според него визитата на генералният секретар на НАТО Марк Рюте е по-скоро едно рутинно действие. „Той скоро встъпи в тази длъжност. Той ще направи обиколка във всички страни от Алианса. Тя е по-скоро от протоколен характер“, добави той.
Водещата Цветанка Ризова пък изтъкна, че Рюте е говорил за ключовата роля на многонационалната бойна група за сигурността на Черноморския регион и допълни, че се работи тя да се развие до ниво бригада.
„Това е политическото послание, което означава, че в геополитическата среда за сигурност в момента не се очакват промени и тази бойна група не само ще остане, а трябва и да се разширява“, коментира Янев.
„Посещението на Виктор Орбан в България пък е по-скоро в качеството му на премиер на Унгария, а не като лидер на страна, председателстваща съвета на ЕС. Той е загрижен за един важен компонент от енергийната сигурност на Унгария. Предполагам, че част от разговорите са били насочени в тази посока. Това, че се грижи преди всичко за интересите на унгарските граждани, е нещото, което прави Орбан един добър премиер“, добави той.
В един размирен свят с множество войни около нас няма как да не мислим за сигурността си и да не инвестираме в това направление, заяви бившият български премиер.
„Влиянието на войната се измерва от гледан точка на нашия интерес, а не само чрез военния вектор. То е върху икономиката и за това каква цена плащаме ние гражданите на ЕС от гледна точка не само на помощта, която даваме, а на това какви са икономическите ползи и вреди за нас“, добави той.
„Това, че големи европейски икономика са на прага или вече са в рецесия, трябва да ни говори нещо. Това, че България отчита по-малък процент от необходимия и планирания растеж, който сме предполагали, че може да има нашата икономика, също е важно“, обясни Янев.
„Защо искаме да има редовно правителство? Единият отговор, че защото от дълго време нямаме, но по-важно е какво ще прави то и как ще работи за интересите на българските граждани“, коментира той.
„След 7 избора сме в ситуация, която се повтаря многократно., А политическите партии ни спретват едно шоу, каквото сме гледали много пъти. Говорят си едни неща, но това, което наистина се случва и в парламента и извън него, не е това, което е важно. Започвам да се питам кому е нужно това шоу. Личността Пеевски бе обявена, за човек, около който трябва да има кордон. Той има свободата обаче да действа и има хора, които очакват позитиви от това, което прави. Те го харесват и подкрепят. Създава се митология, че това е човека, който създава всичко в България и от когото всичко зависи“, заяви бившият премиер.
„Защо ни е този цирк? Вместо да има едни нормални разговори и да бъдем като граждани осведомени за това какви са принципите и какво ще залегне в потенциалното споразумение между партиите“, добави той.
„В пиесата, която ни се представя за реалност, има някакви кордони, изолации... Важните преговори се водят от партии, които не са уверени в себе си и не казват ако наистина да правят реални неща, не ни ги казват“, изтъкна Стефан Янев.
и ЗАТОВА НАРОДА ГО НАДУПИ НА ЗАДНА АМЕРИКАНСКОТО ПРОСТИТУИРАШО АНТИВОЕННО ПЕДЕЛЧЕ