Проф. Гечев: Какво ще прави БСП с ГЕРБ? Да върнем корупционите на бял кон ли?
Уставът ни и конгресът не позволяват правителство с партията на Бойко Борисов, изтъкна икономистът
Не може да преговаряме за корупцията с ГЕРБ. Това е изключително лошо чувство за хумор. Какво ще правим, като сме пети след изборите – да върнем на бял кон корупционерите? Категорично не! Това каза в „Лице в лице“ икономистът проф. Румен Гечев, който доскоро бе депутат от БСП.
„10 години БСП се бори с паралелната държава и най-големите корупционни скандали са свързани с партията на Бойко Борисов. Какво правителство срещу корупцията ще правим?“, попита той.
„По оценка на ГЕРБ 800 млн. лева са откраднати от бюджета в полза на хазарта. Къде са парите? Вярно ли е, че 500 млн. лева ги няма от язовирите? Няма никакви ремонти, а парите липсват“, коментира икономистът.
„За средствата от магистралите се доказа, че от една голяма българска банка са изнасяни милиони за разплащане. АЕЦ „Белене“ щеше да носи на България милиарди особено при тази обстановка на енергийна криза в Европа“, добави той.
„Какво стана с „Южен поток“? Кой съсипа Бургас – Александруполис? Сега вместо да чакаме малки танкери на опашка през Босфора, по тръбата от Гърция щеше да идва петрол до Нефтохим. Кой носи отговорност?“, попита социалистът.
„Правителството на ГЕРБ изпрати 2,3 млрд. долара на САЩ и сега гледаме в небето дали идват самолетите F-16. Трябва в прокуратурата да се дават отговори за това кой е подписал договор без неустойки. Самолетите ги няма, а липсват компенсации“, подчерта той.
На въпроса дали споделя масовия възглед, че бюджета за 2025 г. е лош, че приходите, заложени в него са абсолютно измислени и нереалистични, професорът отговори: „някои неща да, а други – не“.
„Твърди се, че нараства делът на БВП, който минава през бюджета. През последните 5-6 години, които обхващат и времето, когато управляваше Бойко Борисов, тези бюджетни разходи бяха около 40% от Брутния вътрешен продукт по данни на Евростат. А сега колко са? През 2024 г. - 39,5, а през следващата са заложили 40,8%. Разликата е малка. Какъв е проблемът?“, попита той.
„10 години се изказвам в парламента с колеги, че се движим с 10 % под средния показател на ЕС, а там около половината от БВП минава през бюджета. Затова тази промяна е козметична в новата макрорамка, а и това изменение от 0,8 от процента е движение към средните европейски показатели“, обясни икономистът.
„Бюджетният дефицит е заложен от служебното правителство на 3% от БВП. Само 4-5 страни от ЕС се вписват в този показател“, уточни той.
„Какво правим с икономическата политика на България? Ние ще се въртим около това, че някой иска да влезем в еврозоната веднага, или трябва да правим политика, която е добра за българския народ и да влезем в нея?“, попита Гечев.
След като водещата Цветанка Ризова му зададе въпроса дали споделя възгледа, че заложените приходи са абсолютно измислени и нереалистични, колкото да се докара разходната част, той каза, че не са такива. „С какво са променени приходите. Те в процент на БВП са същите. Чувам някои бивши колеги и дори министри, които обикалят студията и обясняват как някакви 20 млрд. лева повече щели да са разходите. Тези хора имат чувство за хумор“, коментира икономистът.
„20 млрд. лева са 10% от БВП на България. Къде ги видяха тези числа?“, попита той.
„Те твърдят, че разходите, заложени в бюджета, не били 40% от БВП, а 50. Не ги виждаме тези числа в проекта“, заяви професорът, след което сподели, че е против данъчната амнистия. „Тя не може да запълни бюджетния дефицит от 3%. Решението беше да се обложат със обложат свръхпечалбите на банките с данък. Те надхвърлиха 3 милиарда“, уточни той.
„12 страни от ЕС и от зоната наложиха такива допълнителни данъци, където приходите може да са стотици милиони в сравнение с тази печалба, която се удвои през последните 4-5 години“, заяви Гечев.
„Данъчната амнистия е морално неприемлива. Защо едни български граждани и фирми ще си плащат данъците, а други - не? Тази идея на служебния кабинет е изключително лоша и не бива да се подкрепя“, подчерта той.
„Доста сме обяснявали за вдигането на багажника на джипката и как се раздават пари в края на годината. Нали си спомняте?“, попита икономистът.
„В последните 15 години нито едно правителство не си е изпълнявало програмата за капиталовите разходи, които са най-икономическият разход за стимулиране на икономическия растеж“, добави той.
„Няколко министри на финансите ограничаваха капиталовите разходи, т.е. средствата не отиваха в икономиката. Държаха ги като резерв във втората половина на годината, за да може да рапортуват за бюджетен дефицит, който да 3%. Те не са изпълнили обаче едно от най-важните пера – за капиталовите разходи“, заяви Гечев.
„Изключителна наглост е да се говори за апокалипсис с дълга. В момента задълженията в еврозоната са 80% от БВП. На България е 30%, а тази година е малко по-малък, а през следващите 4 години ще стане 32-33%. Той е два пъти по-нисък от критерия на ЕС и е три пъти по-нисък от дълга на страните от еврозоната. Не е вярно, че сме в дългова криза“, коментира той.
„Проблемът е какво правим с дълга. Дали се използва само за увеличение на заплати на администрацията или да си довършим енергийни и инфраструктурни проекти? Лъжа е, че България имала някакви проблеми с обслужване на дълга“, подчерта бившият депутат.
„Структурата на дълга ни е лоша, тъй като го използваме само за увеличение на разходната част, а не за инвестиции. Нямаме никаква програма за развитие на България“, каза още той.
Sq nqma na koi da go prodadete
Daje za eko katastrofa moje va nakajat
проф. Гечев червените боклуци като вас бидейки наследници на БКП създадохте паралелната държава, хипер инфлацията, мутрите застрахователи, олигарсите с куфарчета и прочи гадости от които България още дълго, ще е на дъното. Не може да се борите с нещо, което сами сте създали. ГЕРБ е само следствие от всичко това. скаше ви се вие да сте на мястото на герб, но не сте