Сарафов за депутатските имунитети: Главният прокурор е само пощенска кутия
Ако не поискам сваляне на защита, когато има основания - това е лично укривателство, заяви обвинител №1
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов направи коментар пред журналисти за исканите имунитети на народни представители след церемонията по връчването на наградите "Полицай на годината".
"Имайте предвид нещо важно - главният прокурор е малко в ролята на една своеобразна пощенска кутия. Аз изпълнявам това, което поискат от мен колегите от съответните прокуратури, съответно наблюдаващи прокурори", каза Сарафов.
"Имам известен срок, в който да преценя обосноваността, ще го направя в скоро време, срокът не е посочен, максималният срок е един месец", допълни той.
Той коментира дали ще поиска имунитетите на други народни представители. "Имайте предвид, че ако не поискам имунитет, когато от мен е поискано подобно нещо и са налице основания, това означава, че се изпада в едно положение на лично укривателство, тоест аз преграждам пътя на наказателно преследване", каза още Сарафов.
Той заяви, че политическата ситуация не предполага удобен момент за искане на имунитет. Той обясни и какви са възможните пътища пред прокуратурата. "Единият вариант е , когато узрее конкретен момент, тогава да се иска имунитет, вторият вариант е независимо, че независимо, че едно разследване е приключило, делото да се постави "на трупчета" и да "чака" подходящ удобен момент. Убеден съм, че удобен момент не може да има. Моментът трябва да е тогава, когато го изискват нуждите на самото разследване", обясни Сарафов.
По думите на и.ф. главен прокурор поискването на имунитет не означава присъда, а възможност да се проведе обективно разследване. Според него твърде много се преекспонира длъжността и личността на главния прокурор. "Първо аз не съм заел тази длъжност, не се знае дали изобщо ще я заема, второ главният прокурор не решава всички дела, това не е възможно", обясни Сарафов. Според него главният прокурор не познава всички дела, а има твърде много други функции по администриране на системата.
"Мога да уверя всички, че няма избирателно правосъдие. Едно искане на имунитет означава само едно - възможност да се проведе разследване, дали някой е виновен или не, решава съдът. Не виждайте в мен човек, който нито ще спира, нито ще прегражда, нито ще толерира внасяне на имунитети", посочи той.
"Прокуратурата стана основна политическа дъвка, ако се върнем назад във времето ще видим, че всъщност е крайъгълния камък, около който се върти политиката в държавата, независимо кой е главен прокурор, политиката се върти около прокуратурата", каза още Сарафов. Според него прокуратурата е институция, която се опитва да бъде в полза на гражданите.
Припомняме, че на 10 декември съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков внесе в деловодството на 51-вото Народно събрание отказ от имунитета си като народен представител. Ден по-рано Сарафов поиска имунитета на Петков. Поводът - разследване срещу Петков, че в нарушение на правомощията си е наредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.
Няколко дни по-късно стана ясно, че Софийската районна прокуратура (СРП) е предложила на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова като народен представител от "Продължаваме промяната-Демократична България". Разследването е свързано с образувано производство по отношение на сдружение „Да запазим Корал“. През април стана ясно, че в СРП има образувано разследване по отношение на сдружение „Да запазим Корал“, разпитани са десет свидетели.
Съдебната система и Прокуратурата са зависими от правителството и НЕ работят.
Икономиката, Образованието и Здравеопазването са в окаяно състояние.
Доходите са като в Третия свят, а инфраструктурата е като Лунен пейзаж.!...
P.S. Съдейки по напъните на определени политически обекти да изберат угоден им главен прокурор, ми се струва че има и нещо друго :-)