Смисълът на живота според Божинката и Благо
Спорът можеше да продължи повече от час с цитати и метафори, ако сервитьорката не настояваше да си поръчат нещо
В култовото софийско кафене „Шампионите“ седяха Валери Божинов и Благой Георгиев. Откакто откриха своята обща страст към знанието във всичките му форми, двамата бяха неразделни. Валери отпиваше от двойното си еспресо с поглед, насочен към хоризонта, сякаш там се криеше тайният код за разрешаването на житейските неясноти.
– Брат – започна Божинката с тона на човек, който ей сега ще обяви, че е формулирал нов физичен закон, – стига сме говорили за политика! Айде да направим едно кардио на мозъците. Нещо интелектуално, знаеш как е – мисловни коремни преси.
Благо вдигна вежди. Под тениската с щампа на Исус с трънения венец, той усети тежестта на кръстчето, което винаги носеше върху гърдите си.
– Добре, брат, щом така го искаш. Дай тогава да поговорим за смисъла на живота.
Божинката се намръщи. След кратко мълчание заяви:
– Смисълът на живота? Ще ти кажа, брат, че отговорът на този въпрос може да бъде открит единствено в науката.
– Не, не – възрази Благо и сложи ръка на сърцето си. – Всичко е в Божия промисъл. Смисълът на живота е в духовното, а не в квантовата механика!
Божинката се облегна назад, сякаш е професор, който ще изнесе лекция.
– Слушай ме сега. Първият закон на термодинамиката, брат, казва, че енергията не може да се създава или унищожава – тя само се преобразува. Значи животът е просто форма на преобразувана енергия. И това, Благо, води до извода, че смисълът е в еволюцията – ние сме сложни системи, създадени от хаоса.
Благо го погледна укорително, като монах, гледащ грешник.
– Божинка, ти говориш за хаос, а аз ти казвам, че Бог е редът. Не можеш да изключиш Него от уравнението. Свети Августин казва, че истинското щастие идва само от единството с Бога. А ти ми говориш за енергии, сякаш си Тесла.
– Брат, сори, ама Тесла е точно примерът, който ти трябва. Човекът създаде революция с науката. Виж какво: ако разберем вселената, ще разберем и смисъла на живота. Това е като да разбиеш защитата на противника.
– Разбирането на вселената, Валери, е като опит да разбереш Божия план – мисия невъзможна. Смисълът е във вярата. Както казва Достоевски: „Без Бога всичко е позволено“. Нали разбираш какво е имал предвид? Ако няма духовност, всичко се превръща в егоцентризъм, в диво царство на абсурда.
– Добре, но ето ти един въпрос, Благо. Ако смисълът е във вярата, защо тогава се молим за успехи? Не е ли това форма на себелюбие?
Благо се замисли и след миг удари масата с длан, сякаш току-що беше отбелязал гол.
– Не, брат, това е форма на смирение. Молим се, защото осъзнаваме, че сме малки пред величието на Бога. Смирението е истинската сила! То е като един добър халф, който тихо диктува играта.
Божинката поклати глава.
– И все пак науката има отговори на всичко, което ти наричаш „мистерия“. Защо сме тук? За да създаваме и да се развиваме. Това е логично. А твоят подход – да чакаме някакво просветление отгоре – е като да стоиш в защита и да дебнеш за контраатака.
Спорът продължи близо час, като двамата не спираха да си разменят цитати и метафори. В един момент сервитьорката ги прекъсна.
– Извинявайте, господа, но ще поръчате ли още нещо?
– Смисъла на живота – каза Божинката.
– С две захарчета – добави Благо.
Още фейлетони от автора:
Валери Божинов и Благой Георгиев измислиха как да излезем от политическата криза
Бургаското Барби обръща гръб на силикона и хиалурона!
Събуждането на Дидона (четиво за девойки от 13 до 18 години)