Българинът тръгва на „дебелариум“, а проф. Драганов зове да не даваме хиляди и да ни тровят живота
Заринати сме с оферти, каза заместник-председател на Българската асоциация на туристическите агенции проф. Георги Рачев
Почивката на нашенецът в чужбина заприлича на дебелариум. Има чартърни програми, изсипват те в градчето и като стигнеш до хотела, ядеш, лягаш, ставаш и пак ядеш, но от туристическият комплекс не мърдаш. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ климатологът проф. Георги Рачев, който е и заместник-председател на Българската асоциация на туристическите агенции.
Срещат се обаче и хората, които намират сили да кажат „не“ на това. Те искат да излязат в културната, в туристическата среда и не искат да са затворени в рамките на комплекса, коментира той, след като председателят на Института за оценки и анализи в туризма проф. Румен Драганов сподели, че очаква много силен зимен сезон.
„Между декември и средата на март в страната ще влязат около 3,2 млн. чужденци. Ще има двойно повече интензивни пътувания на българи в страната ни“, каза експертът. „След пандемията всички се втурнаха да пътуват. Някои си възстановиха ходенето до втория дом в провинцията“, добави той.
„Огромен е интересът на студентите за 8 декември към туристическата база. Падна и много хубав сняг. Пампорово отваря малко по-рано хотелите. На 7 декември ще е откриването на сезона. На студентският празник цените ще са много изгодни, а места няма“, заяви проф. Драганов.
Според него много се търсят самостоятелните вили и малките семейни хотели за Нова година.
За зимните спортове ще дойдат около 280 000 чужденци, прогнозира той.
„Голямата част от тези, които идват, ще са на посещение при близки, роднини и приятели, за бизнес, за културен туризъм в градска и историческа среда. Тези, които гледаме с нискотарифните авиокомпании, са около 400 000“, изтъкна професорът.
„Много българи предпочитат чужбина. Всичко зависи от бюджета, с който разполагат. Изключително конкурентни цени обаче има на българския пазар“, добави той.
„Когато става въпрос за посещение при близки, роднини и приятели, хората отделят около 130 лева на човек, а при други пътувания – 450 лева. Срещали сме различни типажи. Има ли смисъл да платиш 13 000 лева и да ти се отрови цялата вечер?“, попита проф. Драганов.
„Има вечно недоволни и се чудиш за какво. Има и вечно доволни и пак не схващаш защо.
След Нова година темите ви ще са за преяждане и препиване. Болница „Пирогов“ ще е пълна“, каза още той.
Проф. Рачев пък изтъкна, че в някои хотели все още може да се намерят места за коледните и новогодишните празници, но човек трябва доста да поработи и да се надява на откази в последната минута. Българинът се научи от много рано да си планира нещата, защото светът е полудял да пътува, коментира той.
„Цяла година коментираме как някой въвежда климатична такса. Тя е толкова климатична, колкото аз съм мандарин. Целта е да се привлекат пари и да се вложат в тази индустрия“, добави професорът.
„Заринати сме с оферти. За 30-40 лева в кварталното бистро може да си изкараш Нова година. Може и на диванчето вкъщи с ракия без пари“, каза още климатологът.
Саша Лазарова, която пък е управителка на заведение в Благоевград, заяви пред бТВ, че почти няма свободни места в ресторантите за дните през декември. „Има три дати, които не са предпочитани, защото са в неделя и понеделник, но като цяло е запълнен капацитета. За големите банкети се запазиха местата още през септември. Не сме сменяли цените, защото хората не могат да си го позволят“, обясни тя.
„Кувертът за банкетите е 55 лева, а новогодишната оферта е 190 лева. Цените са по-ниски от миналата година“, изтъкна Лазарова.