Зеленият октопод опитва да погълне Приморско, Царево и Созопол. Вижте как местните дават отпор (ВИДЕО)
Трите общини се обединиха против проекта, оказа се, че представителите на организацията изобщо не са запознати с обвата му
Три общини днес показаха, че са сплотени и са готови на всичко, за да бранят Черноморието от пипалата на зеления октопод. Организацията Greenpeace опитва да прекара безумен проект за поддържан морски резерват, който буквално ще погълне Приморско, Царево и Созопол. Представителите на глобалисткото НПО Мартин Томов и Кремена Вътева представиха разработката на хвърчащ лист пред местното общество. Срещата се проведе в заседателната зала на Общинския съвет в Приморско, като на нея присъстваха кметовете на трите общини – Иван Гайков (Приморско), Марин Киров (Царево) и Тихомир Янакиев (Созопол). В залата, която се оказа тясна за всички желаещи, бяха още кметът на Лозенец Женя Гандиева, на Китен – Николай Марков, общински съветници, рибари, представители на туристическия бранш, рибарски организации и граждани.
Greenpeace искат морски резерват в акваторията на Приморско, Созопол и Царево - местните са против (ВИДЕО)
Предложението е за обявяване на строго защитена морска територия – поддръжан резерват „Маслен нос“. Според организацията това се налага „поради необходимостта от извършване на определени поддържащи и възстановителни дейности с цел контрол върху чужди инвазивни видове, отстраняване на твърди отпадъци, реинтродукция на изчезнали видове или поддръжане на популациите на редки или застрашени видове“. (ВИЖ СНИМКАТА)
„Територията на проекта касае и обхвата на трите общини. Тази среща е възможност хората да се запознаят със случващото се. Това предложение осуетява всички тези проекти. Искаме да дадем шанс да видим какво има в документа и ако намерим някъде пресечна точка, която би ни помогнала да съхраним нашата природа, нямаме проблем да работим в тази посока. Първоначално изложеното в медиите беше доста ограничаващо всяка човешка дейност. Ние сме черноморски общини и ориентирани към риболова. Ние сме икономически район, който съчетава и развива туризъм, който има широк спектър на влияние от икономическа гледна точка“, каза кметът на Приморско Иван Гайков в началото на срещата.
От своя страна Кремена Вътева от Greenpeace обясни, че идеята е първо Черно море да бъде опазено така, че да има повече живот в него и той да бъде и за следващите поколения. Черно море вие познавате по един много непосредствен начин. Започнахме работата първоначално с учените, които имат друг поглед върху екосистемата на Черно море. Те ги виждат чрез техните научни методи. Искаме да срещнем тези две гледни точки - на учените и на местната общност и те да работят заедно. Един поддържан резерват, каквото е нашето предложение, не е просто резерват. Не става дума за резерват, така както по принцип се възприема понятието. Има поддържащи дейности, които имат за цел максимално опазване на природата - в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план ръст на биомасата. Данни за това има от много различни такива резервати в света, включително и от места с климат като нашия.
Флагман.бг предаде на живо дискусията:
Първите няколко минути от началото на представянето местните проявиха търпение и изслушаха представителите на Greenpeace. То обаче много бързо се изчерпа, след като чуха мотивите за безумния проект и визуализацията. Срещата се превърна в обществено обсъждане, а хората много бързо показаха, че зеленият октопод не е добре дошъл на тяхна територия и са готови по всякакъв начин да бранят Черноморието от екоорганизациите, които само се опитват да налагат рестрикции на местните чрез спорни поправки в закона и да застрашат туризма и поминъка им. Проектът на Greenpeace звучи така, сякаш само НПО-атата, базирани в София, ги е грижа за родното море и горите.
Загубите от зона "Корал" за Община Царево са за над 600 000 лева
„Не може да има резерват на територията на акваторията. Разберете го! Затова излизам с призив към общините: Ние, гражданството, не желаем и не допускаме такъв резерват на територията. Имаме корабоплаване, имаме туризъм и т.н. При една такава защитена зона ние не можем да направим нищо. Вие лишавате хиляди семейства от поминък“, каза рибар, присъстващ в залата.
Тримата кметове изцяло застанаха на страната на гражданите и направиха на пух и прах зелената организация.
Царево е една от най-засегнатите общини по отношение на зеления терор. На 7 юли 2022 г. заповед на министъра на околната среда и водите (тогава това е Борислав Сандов) за създаване на защитена зона „Залив Корал“. През лятото на 2024 г. ВАС отмени решението.
Кметът на общината Марин Киров, който има горчив опит с НПО-ата, заяви, че посрещат организацията с огромно недоверие и неприемане на искането им.
„Упълномощен съм от местната рибарска общност в Царево, от колегите от Общинския съвет и от туристическия бранш на общината да заявя пред вас, че сме категорично против. И ще се обоснова:
- Всеки път организациите с екологична насоченост демонстрират пред нас един и същ подход за предлагане и приемане на защитени зони. Съобщава се през централните медии, след това се идва с един хвърчащ лист и се казва или подсказва, както в момента демонстрирате: „Понеже вие не знаете как да си опазите морето, горите - ние ви предлагаме да направите резерват”.
Намирате се в Бургаска област - това е една от най-изостаналите икономически области в България, проверете го. Ние сме в сивата зона. При нас единственото, което съществува, е туризмът и рибарството. И вие ни предлагате да затрием единственото, което имаме - туризма и рибарството? Община Царево има горчив опит със защитените зони. На наша територия е парк „Странджа”, като се прокарва идеята за Защитена зона „Странджа”, която да тръгне през всички села от вътрешността и да излезе във Варвара, в морето и да тръгне към Ахтопол, Синеморец и Резово.
При нас, незаконосъобразно, защото беше отменено от съда, се прие Морска защитена зона „Корал” с предтекст, че трябва да се възстановява популацията на тюлена монах. Да, това го пише в екологичния доклад. Затова когато казвате „Има екологичен доклад”, трябва да знаете, че ние сме се нагледали на нереални неща. При нас поредна година се опитва да се прокара сухоземна защитена зона в Корал, с фалшив доклад, който е оспорен. И всички констатации вътре са неверни.
И тъй като организациите видяха, че не могат да ни натресат тези зони, подходиха елементарно - приеха директно промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Въведоха 500-метрова забранителна зона около плаж Корал, която навлезе директно в Лозенец, където отпадна статута на 300 имота. 300 собственици на имоти осъмнаха от урегулирани парцели в земеделски земи. И то имоти, които са посред хотели. На всичкото отгоре общината губи данъци от около 600 000 лв. на година. Затова трябва да знаете, че гледаме на тази инициатива с абсолютно недоверие.
За пореден път няма адекватна оценка за нищо. Когато се приемат защитени зони, вие се оправдавате, че процедурата не е започнала още. Но по медиите се съобщи съвсем друго и това е вашия подход“, каза Марин Киров.
Изказването му бе бурно аплодирано от присъстващите.
Отговорът на представителите на Greenpeace бе доста неуважителен. „Нищо не казахте“, отсече Мартин Томов. От НПО-то дори казаха, че темата не засяга кметовете на Царево и Созопол, тъй като не обхваща тяхна територия.
Оказа се, че те не познават обхватите на проекта, засегнати са и трите общини.
„Около 40% от нашата територия е защитена, стопанисваме си резерватите добре. Но това предложение ни отнема възможностите за развитие на морски туризъм и перспективите за развитие на нашите курорти, които са основополагащи за летняи туризъм в България. Няма как да допуснем това да се случи по същия начин, както се случи в община Царево“, каза кметът на Приморско Иван Гайков.
Той обяви още, че местните и администрацията са много по-загрижени за природата на територията на общините, в които живеят. Редовно се организират кампании по почистване, вадят се тонове боклуци от морето, събират се стотици чували от защитени местности, в акциите се включват много хора, но не и НПО-ата.
„Това, което провокира нашия интерес срещата да бъде в такъв голям мащаб, бяха техните последователни и обмислени действия, касаещи позициониране през различни медии, репортажи и спекулирането с една шамандура, олицетворяваща чистотата на Черно море. След като разбрах, че Басейнова дирекция не успява да намери собственика и не е в състояние да изчисти останалите 4 шамандури, решихме на доброволни начала, с рибарската общност, да почистим конкретното място. По време на тези планове и понеже времето беше лошо, решихме да се чуем с Greenpeace, за да обясним, че проблемът е решен. Тогава разбрахме, че те са входирали вече тяхно предложение, че обмислят изграждане на резерват, което и предвид обхвата на територията, и рестрикциите в тази зона, не ни остави равнодушни. Срещата от днес даде категорично становище и отношение на трите ни общини, които представляваме Южното Черноморие“, каза още Гайков.
Кметът на Созопол изказа лично мнение, като също се обяви против проекта. Той попита по какви точно критерии е избрана тази зона и спрямо кои други зони са я сравнявали. Така и не получи отговор.
„Има много голям риск през точно такъв подобен род срещи да кажат - ето виждате ли, това са хора, които не милеят за природата. Напротив - ние си обичаме природата и самият факт, че живеем там цял живот. Няма кой да обича тези населени места повече от нас - тези, които живеем там. Затова подходът, който организациите прилагат, са си го измислили сами или е бил втълпен по този начин да тръгне. Легитимация през срещи с някакви хора. Но днес стана ясно мнението на хората, какво те мислят наистина. Къде е оценката за въздействие?“, пита още Тихомир Янакиев.
„Мисля си, че никой друг, освен присъстващите представители на Greenpeace, не подкрепя идеята за изграждане на резерват. Категорично сме против - и трите общини, и трите общности, администрация и бизнес. Така че, тъй като вие това нещо не го разбирате, напускаме заседанието“, каза Иван Гайков. С бурни аплодисменти за позицията на тримата градоначалници всички присъстващи напуснаха залата.
Основният риболов на юг от Бургас е на пътна риба!!! А ,като развъдят тюлена монах,ще си правим цървули от тях!
За целта на "Живо Черно море" ще се ограничат бизнес дейности. Ще се спрат не само рибарите, но се ограничава и промишленият риболов, дънно тралиране, както и използване на тралиращи и драгиращи средства, уточни тя.
"Преминаването, освен по строго определени транспортни коридори, ще бъде силно ограничено. Морският резерват да бъде място без време. Стъпваме на научна основа още когато започнахме кампанията. Миналата година проучвахме кое най-полезното нещо да направим за Черно море, за да запазим живота в него и да бъде природно запазено. И решихме, че това е да се направи изцяло морски резерват, достатъчно голям - 570 кв. км", обясни Кремена Ватева.
Но преди всичко, честни, като Кирчо и Кокорчо.
И онази, удошвачката от Община Бс, Габриелка.
Отстраним ли ги трайно от властта,България ще си поеме въздух и ще тръгне напред. В противен случай регионът ни ще се превърне в бетонно гето,с подпорни стени-хотели,оглозгани гори,празни язовири и стапящо се като пролетен сняг население.
Добре, че бяха доброволците и НПО-та да събират дарения за пострадалите, че иначе чакай на кметовете. Прилапаха всичко.
Лежим в панелката и пишем каквото сме чували.
Дай, един, единствен пример на заустване в морето ?
Иначе, ще се окажеш, че си лъжец !
Толкова е строг контрола по отношение на фекалите. Понякога се намират тарикати, да хитруват но винаги биват заловени и наказани.
Чакам примера за заустване в морето !
Алчни хора НЕ мислят за децата си, че ще живеят в жега, суша и природни бедствия.
Освободи територията от това про'с'то племе!
Държавата трябва да контролира спазването на Закона а не НПОта !
Соросоид !
Държавата е ваша бе !
Евро-Атлантическа ви майна!
Какви точно са Грийнпиис, че ще прекарват резерват ?
Може ли да отида този вечер, неканен у тях, в дома им и да предложа да таковам жена им отзад ?
Няма ли държавни органи, които да осъществяват ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА В ТАЗИ ОБЛАСТ А НЕ НПОта !!!
ПОЗОР !
Ако човек има 2 грама мозък в главата ще си зададе въпроси: Дали Грийнпийс ще си занесат резервата вкъщи, дали ще правят пари от него и т.н. По една случайност знам, че зад протестите срещу еколозите стоят едри бизнесмени, които манипулират хората и организират протестите. Най-грозното е играта със страховете на хората и пълното безразличие какво ще оставим на бъдещите поколения. Всичко трябва да се изяде и изпука сега, да не би някой друг да ги изпревари.