Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС
Поредна среща на финансовия министър Людмила Петкова с представители на политическите партии в 51-вия парламент разкри нови предложения за по-високи данъци догодина, които не бяха коментирани до момента.
Така например в опит да завиши приходите в бюджет 2025 г., за да се свие дефицитът до 3% от БВП, финансовото министерство предлага увеличение на акциза на алкохолните напитки и бирата.
Новината съобщиха от "Възраждане" на брифинг след срещата си с Петкова.
Досега бе известно, че МФ предлага по-бързо увеличение на акциза за тютюневите изделия и електронните цигари от вече планираното поетапно нарастване според приетия в края на 2022 г. четиригодишен календар.
От "Възраждане" не дадоха повече информация с колко МФ планира да увеличи акциза на алкохола и бирата, нито какви допълнителни приходи очаква от това. Припомняме, че миналата година имаше неуспешен опит да се повиши специфичният налог за бирата, произвеждана в малките пивоварни. В крайна сметка тази промяна бе отхвърлена с огромно мнозинство от тогавашното Народно събрание.
Друга неизвестна досега мярка, лансирана от МФ, е да се отмени планираното за догодина вдигане на прага за регистрация по ДДС до 166 хил. лв. Това трябваше да е втора стъпка за облекчаване на малките фирми, след като от 2013 г. този праг бе вече повишен от 50 хил. на 100 хил. лв. Тогава промяната бе силно подкрепена от всички политически партии, защото освободи от внасяне на ДДС в хазната и от водене на тежко счетоводство близо 200 000 дребни фирми. Бюджетът обаче загуби приходи от тази мярка и сега МФ не иска второ покачване на прага и още загуби.
"Няма да подкрепим запазване на 100 хил. праг за регистрация по ДДС и догодина, защото това ще засегне много малки и семейни фирми", заричат се от "Възраждане".
Партията на Костадинов не го декларира, но е ясно, че предпочита бюджетът да е с голям дефицит - като "гаранция", че България няма да бъде допусната в еврозоната. Показателно е, че застава зад бързото вдигане на заплатите в силовите министерства - МО и МВР, което би коствало милиарди на хазната. "Ние сме против замразяване на доходи, за да изпълним бюджетен дефицит от 3%", поясни Ганев.
"Възраждане" нямало да подкрепят данък за свръхпечалбите на банките, защото имало "индикации", че това ще предизвика повишение на лихвите по кредитите и още по-високи такси. Освен това партията брани ниската ставка за ресторантьорите - напук на предложението на МФ ДДС да се върне от сегашните 9% на стандартните 20 на сто.
Ina4e novi bmwta 340i xdrive kupuvat
всички на държавна хранилка,че някои на пенсия и заплата Ами да махат пенсионерите на бюджетна издръжка,колко хиляди са само те,а парите са от нас.Докога?Само от осигуровките на хрантутниците ще има милиарди,защото техните заплати да много по високи от тези в частния сектор.