Задава се и конституционна криза? Парламентът не може да бъде разпуснат без нарушение на закона
Днес или утре ще бъде избран Силви Кирилов за председател на Народното събрание, прогнозира Мирослав Севлиевски
България е пред конституционна криза, защото никъде не пише в основния закон на републиката какво се прави, когато старият парламент не работи, а новите депутати са се заклели, но не могат да си изберат председател. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ икономистът Евгений Кънев. Трябва да се направи конституционно нарушение, за да се затвори този парламент и да се ходи на нови избори, обясни той.
Според него не е възможно да се избере председател на парламента без ГЕРБ. „Не е важно кой ще е премиер, а да не е някой друг освен Рая Назарян парламентарен шеф. По тази причина няма избран председател на Народното събрание“, изтъкна икономистът.
„Изходът от ситуацията с избора на председател на парламента е някои да преглътнат много тежък залък и това, което иска Бойко Борисов, е това да са лидерите на ПП-ДБ, както и всичките им избиратели. Този път лидерът на ГЕРБ не е склонен на компромиси. Той казва ясно кой ще е премиер и шеф на Народното събрание“, добави той.
„На „промяната“ не им се влиза обаче в тази сглобка отново, но са длъжни пред своите избиратели да покажат максимални усилия, защото вървим към осми линии. Заявките за това са много ясни. Червените линии вече не могат да бъдат прекачвани, защото нова сглобка е много опасна“, коментира Кънев.
„Очаквам Бойко Борисов да каже, че се отказва да е премиер, че прави жертва за България, а БСП и ИТН да се съгласят Рая Назарян да е председател. Важен е председателят, защото има едни отлежаващи антикорупционни закони от една година, които се блокират от ГЕРБ. Единият от тях за за съдебната власт. Той блокира избора на Сарафов за главен прокурор. Когато има друг председател на парламента, има „риск“ тези закони да започнат да минават“, поясни той.
Според него част от партиите са в този парламент, за да блокират работата му. „Предричам конституционна криза, защото нито Румен Радев, нито Бойко Борисов, нито Делян Пеевски, нито Костадин Костадинов имат интерес от работещо Народно събрание“, подчерта икономистът.
Бившият енергиен министър Мирослав Севлиевски пък каза, че днес или утре ще бъде избран председател на парламента.
„Най-вероятно ще е Силви Кирилов. Беше ясно от самото начало. При 8 партии в парламента всички ще трябва да нарушат червените си линии. Няма как всеки да стои в неговата си писта и нещо да се случи в този парламент“, добави той.
„Всичките депутати се познават. Затова те могат да намерят онова сечение, заради което хората са ги изпратили в парламента“, изтъкна бившият министър.
„Възраждане“ нямат интерес от нови избори. Единственият, който показва желание за вот, е партията на Делян Пеевски. Той вижда Ахмед Доган като червено от бик и смята, че изборите ще бъдат или пушката да гръмне Сокола, или ще са фанфарите, които да го направят втора политическа сила“, добави той.
„Аз също очаквам Кирилов да бъде избран, за да тръгнат нещата нанякъде. Това не значи, че ще се получи управление“, заяви пък журналистът Ружа Райчева.
„ГЕРБ трябва да преглътне скарване с Делян Пеевски, защото ако има нова сглобка, това ще се случи, тъй като означава да се седне на масата с ПП-ДБ, които искат санитарен кордон. Борисов влезе в една тиха конфронтация с лидера на ДПС-НН, казвайки, че е възможно правителство без двете крила“, добави тя. Пеевски беше толкова ядосан на протеста, защото видя, че му се изплъзва най-сигурния партньор Бойко Борисов, изтъкна журналистката.
„Отиваме на нови избори. Ще бъде избран председател, но това няма да доведе до нищо“, каза още тя.
„Ако се избере парламентарен шеф, всички очакват той да е следващия служебен премиер.
Това служебно правителство не може да се справи. То не запази ония неутралитет, който се изисква от служебните правителства. Няма значение, че изборите се организират от ЦИК и от партиите. Вкусът е, че правителството е допуснало грешки в МВР и стана какафонията с вота“, коментира Севлиевски.
„Трябва да се намери мнозинство, което да приеме, че с преференции се гласува само с машина. Това ще реши 90 проблема от какафонията с броенето, с невалидните бюлетини и т.н.“, добави той.