Ако есента не бъде дъждовна, ни очаква водна криза през лятото
Лошата новина е, че изчезват всякакви надежди за дъжд през ноември
Ако следващите месеци не бъдат достатъчно дъждовни, се задава водна криза през лятото, твърдят синоптиците от МетеоБалканс, които алармират, че повечето водоеми започват да се изпразват.
Лошата новина е, че изчезват всякакви надежди за дъжд през ноември, поне според 240-часовите прогнози. До 18-ти ноември валежите се очаква да бъдат значително под нормата за този месец.
"Ако есента не бъде достатъчно дъждовна, има риск и през пролетта очакваните валежи да не са достатъчни за пълнене на язовирите.Искаме да ви предупредим, че се задава водна криза, ако не настъпи чудо и не последва дъждовно лято", посочват от МетеоБалканс.
Липсата на валежи и безводието са повод за притеснение. От ВиК-Стара Загора, например, обявиха, че разработват нови водоизточници, като целта е да не се стигне до режим на водата в областния град. Състоянието на големите водоеми в Централна България в началото на ноември е критично.
Почти рекордно ниско е нивото на казанлъшкия язовир "Копринка". Той е едва на 6,5% от общия си полезен обем. Водоемът се използва предимно за производство на електроенергия и напояване. В момента статистиката показва, че той се запълва, но това става с минимални количества.Другият голям язовир е "Жребчево", който е на около 20% от наличния си полезен обем. Липсата на вода притеснява изключително много замеделците.
"Проблемът е огромен при земеделците. И е само при нас, а и за всички сектори. За водата страдаме всички. Няма валежи, няма сняг и всичко това оказва огромно влияние. Проблемът огромен", заяви Христина Чолпанова, земеделски производител.
Ако спрат да секат горите, също!
Пък, ако вземат да залесяват, може и Господ да погледне с други очи на тях.
Изродите изсякоха горите
Източиха язовирите....
И какво да очакваме
Изчадия адови
СЛАВА НА БКП
Паника да има и тревожност ..
Тръби за 60 млн лева седят на открито ….за тях нищо не казвате !!