Много от жертвите на потопа в Испания загинали в колите си, издирват двама българи в калния ад
Метеорологичните условия остават усложнени, което наложи спирането на движението по пет жп линии, както и четири високоскоростни влака
Десетки остават в неизвестност след катастрофалните наводнения в Испания. До момента е потвърдена официално смъртта на 158 души, съобщава Нова телевизия.
Огромната част от жертвите - 155, са в източната автономна област Валенсия.
Смъртоносните наводнения в най-новата история на Испания опустошиха района на Валенсия след проливни дъждове във вторник и сряда.
Днес се очакват нови валежи в части на Испания, включително в най-тежко засегнатите райони. Властите на Балеарските острови, където е издаден оранжев код, също призоваха жителите да са максимално предпазливост през идните дни, особено на популярните курортни острови Майорка и Менорка.
Вчера 1200 души, подкрепени с дронове, издирваха оцелели, съобщава БНТ.
Стотици доброволци и служители на гражданска защита от различни части на страната се притекоха на помощ на хората във Валенсия.
Общинските власти координират разпределянето на храна и вода за пострадалите, които прекараха поредна нощ без електричество. Метеорологичните условия остават усложнени, което наложи спирането на движението по пет жп линии, както и четири високоскоростни влака.
Междувременно българския лекар Фирас Алшарани разказа пред Нова телевизия за ужаса след потопа в района на Пайпорта. Той приемал спешните пациенти след опустошителните наводнения.
„Самата структура на мостовете там не беше много добра. Много от хората бяха отнесени с автомобилите, защото не бяха предупредени и загинаха в колите си“, заяви той. По думите му се издирват двама българи - шофьор на камион и жена на име Елена Георгиева.
„Ужасът, който започна на 29 октомври, мисля, че ще продължи поне няколко седмици, даже месеци. Има много села, които в момента нямат ток, вода и интернет. Още не могат да разчитят улиците от автомобилите“, каза Алшарани.
По думите му Испания не е взела никакви мерки. „От 23 октомври Националният институт по метеорология беше предупредил за бурята, която се равнява на тайфун или ураган“, уточни лекарят.
„Бях дежурен в болницата в този ден. Започнаха аларми, получихме обаждания от кметството и аз бях ръководител на един от големите павилиони за пострадалите. Беше нещо ужасно, не бяха подготвени изобщо. Аз дори говорих с кмета на Валенсия. Нямаше нищо – нито сухи дрехи, нито дюшеци, одеала или топла храна. Накрая най-лошото е, че спря електричеството“, разказва Алшарани.
Нашата сънародничка Милена Калиновска, която живее във Валенсия, пък разказа пред БНТ как е успяла да се спаси, когато автомобилът й се напълнил с вода.
Тя уточни, че засегнати са около осем населени места в района на Валенсия, които се намират в близост до морето. По думите й там са паднали големи дъждове.
Калиновска разказа, че попада в окото на водното бедствие една вечер, в която решава да закара работници до село, в близост до Валенсия.
"Оставям единия работник и се връщам, започва да става мокро и река по магистралите. В рамките на половин час се вдигна около 2 метра. Колите започнаха да плуват", разказва Калиновска.
"Успяхме да излезем през прозорците на колата. Качихме се на един микробус. Хвърлиха ни стълба и успяхме да се качим трима човека в едно жилище. Там прекарахме нощта, разбира се, на балконите", посочи тя.
По думите ѝ доста хора успяват да се спасят.
"Имаше и такива, които не можаха да си отворят вратите на колите. Отплуваха пред нас", каза още Калиновска.