×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бюджет се пълни с данъците от работещ бизнес, не със заеми


25 Октомври 2024, Петък, 18:40 ч.
Автор: Trud.bg

За строителния бранш е изключително важно да има прогнозируемост и хората да знаят, че имат хоризонт за развитие

През първото полугодие на тази година произведената строителна продукция е за 10,2 млрд. лв. като спрямо същия период на миналата ръстът е от 28,7%. Данните съобщиха от Камарата на строителите в България (КСБ) в навечерието на Димитровден, който е и Ден на строителя. Увеличението е изявено от второто тримесечие насам. От лятото се отчита ръст на регистрираните в КСБ фирми. Строителният бранш се мобилизира за очаквания увеличен обем работа и по програмата с общински проекти, и по санирането, и по дълго забавени обекти, коментира председателят на КСБ инж. Илиян Терзиев. Разговаряме с него за готовността на сектора за 2025 година, за кадровото обезпечение и предизвикателствата пред бранша. 

Инж. Илиян Терзиев е председател на Управителния съвет на Камарата на строителите в България. Избран е на поста от Общото събрание на КСБ през февруари 2018 г. Преди това е заемал позициите на зам.-председател на УС на КСБ и председател на Областното представителство на Камарата в София. Завършил е Строителния техникум “Христо Ботев”, сега СГСАГ, а след това Висшето строително училище “Любен Каравелов”. Управител е на “АТ Инженеринг 2000” ООД.

- Инж. Терзиев, от лятото на тази година се отбелязва ръст на вписаните в Професионалния регистър на строителите фирми и за първи път те са близо 7500. Това е с около 1400 повече в сравнение с края на 2021-22 година, когато започна сривът в сектора. Как завършвате 2024 г. и кои са най-сериозните предизвикателства пред бранша за следващата година?
- Браншът е готов и очаква увеличен обем работа. Минахме през много труден период - и Ковид кризата, инфлация, война, политическа нестабилност…Сега са заявени много общински проекти по програмата, която парламентът гласува. Очакваме да започнем отново с обновяването на жилищни сгради, но поне на този етап нещата не вървят с темповете, които бихме желали. Все още не е късно, защото строителният сектор има капацитета да поеме работата, но държавата трябва да се стегне и да не губим повече време и възможности.

- Сроковете притискат общините, а те от своя страна ще искат бързина от строителите - ще успеем ли с наваксването на програмата?
- Важното е и общините, и държавата да не бавят процеса, защото както е казал Колю Фичето, със 100 работника за 100 дни може да стане, но и с 10 000 работника за 10 дни няма как да се случат нещата, защото има технологични процеси, които не зависят от човешката ръка и умения. Те изискват време и подготовка, има време за доставка на материали. Не беше толкова отдавна изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Тогава браншът се мобилизира, направихме необходимите екипи и за около две години успяхме да санираме над 2000 сгради. Тогава създадохме изключително добра организация, обучихме хора, беше купена техника и свършихме работата, която държавата очакваше от нас. Помните, имаше приказки за качеството, но в крайна сметка се оказа, че не повече от 0,5 процента от реализираното обновяване на сградите трябваше да се коригира и то в гаранционния срок. Проблемът за бранша дойде след това - програмата беше изпълнена и не започна веднага нова. И екипите, които обучихме, в момента работят в Германия, Франция, Испания, а не в България. Строителният сектор може да върне част от тях отново тук, имаме капацитета да обучим и нови кадри, но за бранша, както впрочем и за всеки бизнес, е изключително важно да има прогнозируемост и хората да знаят, че имат някакъв хоризонт за развитие, по-дългосрочен период за планиране.

- Липсата на прогнозируемост ли е основният проблем пред бранша днес?
- Прогнозируемостта е изключително важна за нас. Защото строителството не е лека кола, която щом не искаш да караш, я паркираш и я оставяш. В бранша са заети стотици хиляди хора, които хранят своите семейства. Не може на един строител да му кажеш да изчака вкъщи, ако в момента няма достатъчно работа, защото добрите специалисти веднага се пренасочват и отиват да работят в чужбина. Това създава и хроничния проблем с кадрите, защото ако имаме перспектива за три или пет години, тогава всяка малка, средна или голяма фирма ще знае колко и какви работници и специалисти трябва да наеме. В този контекст, липсата на перспектива и ритмичността на подаваните проекти е най-сериозният проблем. Защото съответните държавни или общински структури трябва да движат процесите в срокове. Така ще има адекватен период за офериране, а след това и за изпълнение. Най-честите въпроси възникват със забавяне на офертите, а след това и със закъснението на съответните строително-монтажни дейности. 

- В много сектори, включително и в строителството, има дефицит на кадри – това ли е краткосрочното решение на въпроса с липсата на работна ръка?
- В цял свят, в това число и в Европа, трудовата миграция е нормален процес. Над 15 000 души у нас, работници от трети страни, са заети в строителството в момента. А секторът има необходимост от поне 70-80 000 работници. Това е нормален процес – внасяме работна ръка, наши кадри отиват да работят в Германия, а германските специалисти отиват да работят в САЩ. Дали ни харесва или не – това е реалността. Работниците от трети страни започнаха да се явяват конкуренция на нашите и резултатът е, че при това съревнование се получават добри резултати. В Полша, в Румъния колегите от строителния бранш също наемат хора от трети страни, но ето отново проблем пред българските фирми – ние чакаме много време визите и разрешението за работа на един такъв работник. Ако в Полша това става за месец, то у нас документацията се оформя от три до шест месеца. Наши фирми чакат по половин година своите работници, защото институциите не могат да създадат бърза организация по влизането и престоя им в България. Това също е въпрос, по който КСБ работи с компетентните институции.

- Дългосрочната стратегия на Камарата на строителите в България за висококвалифицирани специалисти включва партньорство с Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Ще успеете ли да провокирате интереса към инженерни специалности сред младите хора?
- Можем да подпомагаме обучението на инженерни специалисти и точно това за мен е работещата стратегия – това са висококвалифицирани кадри, които ръководят работниците. В момента работим и с министерството на образованието по линия на дуалното обучение. Най-добрата практика е фирмите да създават свои специалисти, технически ръководители, които да се реализират на нашите строителни площадки. Да, трудно е, защото при нашата професия 90 процента от работата е на открито – може да е студено, може да е пек и жега. Но от друга страна заплащането в сектора е много добро. Такива стартови заплати, каквито предлага строителният бранш, почти не се срещат другаде. В моята фирма имам инженери, които сме ги наели буквално от ученическата скамейка и смело мога да кажа, че са прекрасни професионалисти. Практическият опит, който студентите получават на терен, на строителните обекти, в непосредствения процес на работа, е ценно предимство не само за тях самите. Но и за фирмите, защото имат шанса да задържат млади и мотивирани кадри.

- Работеща ли е методиката за индексация на договорите за строителство заради инфлацията?
- Проблем е, че да – имаме методика за индексацията и тя се прилага на много места. Но все още нямаме правилник за прилагането й. Това дава възможност на възложителите да преценяват сами, според това има или няма пари, да бъде ли направена индексация на една фирма, а на друга – не. Би трябвало да има правилник и той да е еднакъв за всички.

- От колко години го чакате?
- Работим по този въпрос от три години. А правилникът е важен за бизнеса, за да се знае как се прилага индексация, кога се прилага и т.н.

- От позицията на Вашия опит, кой период най-силно отговаря на сегашните проблеми в Европа?
- През 2008-2009 година кризата от САЩ се отрази в Европа. На този етап не бих казал, че има криза от такова естество. Но България е единствената държава от ЕС, която е получила само първа част от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Пари има, а държавата не може да ги вземе. България трябва да успее да реализира инвестициите по ПВУ и политиците трябва да решат този въпрос. Безотговорно ще е да се пропусне тази възможност. Защото инвестициите водят до по-високо качество на живот на хората. За мен не е правилно да се вземат заеми, за да се прави социална политика. Трябва да се даде възможност на бизнеса да работи и да плаща съответните данъци, които пълнят бюджета. И с натрупаните блага властта след това да провежда социална политика. Успешната формула за траен растеж на икономиката е работещ бизнес, а не заеми. В моето и във вашето семейство, ако не работим, не можем да си плащаме разходите. Това е истината. А държавата е като семейство, само че по-голямо. Работещият бизнес плаща данъци, с които се пълни хазната и така има средства да се провежда политика и за възрастните, и за децата. Трябва да се развият и възможностите, които дава публично-частното партньорство. Има фирми, които ще направят и инфраструктура, и училища, и детски градини.

- Какво пожелавате на колегите си в навечерието на професионалния празник на строителите – Димитровден?
- Основното, което желаем, е да имаме условия да работим. Заетите в строително-инвестиционния процес сме като къща на много етажи и всеки просто трябва да си върши работата. И да си носи отговорността – и проектантът, и надзорникът, и инвеститорът, и ние, строителите, и органите, които приемат изпълнението. Ако всеки си свърши работата както трябва в нашата къщичка, наречена строителство, нещата ще се получават. С всички колеги си пожелаваме здраве. А през годините сме доказали, че имаме и воля, и желание за работа, която изпълняваме качествено.

 

 


В категории: Бизнес


1
Коментара
Флагман.БГ Преспа с над 1000 мъже и сподели, че... Преспа с над 1000 мъже и сподели, че... 27/01/2025, Понеделник 22:00 2
Георги МАРКОВ, политик Ще пресуши ли Тръмп ЕС-блатото на Сорос? Ще пресуши ли Тръмп ЕС-блатото на Сорос? 27/01/2025, Понеделник 21:30 2
Флагман.БГ Допусна неприятен гаф Допусна неприятен гаф 27/01/2025, Понеделник 21:29 1
Флагман.БГ Румен Радев набутан до крал Чарлз III в концлагер Румен Радев набутан до крал Чарлз III в концлагер 27/01/2025, Понеделник 20:44 2
Флагман.БГ Жив и здрав е Жив и здрав е 27/01/2025, Понеделник 20:30 0
Флагман.БГ Показа зашеметяваща форма Показа зашеметяваща форма 27/01/2025, Понеделник 20:00 1
Флагман.БГ Зори от "Игрите" съобщи прекрасна новина Зори от "Игрите" съобщи прекрасна новина 27/01/2025, Понеделник 19:20 0
1
Коментара по темата
1.
292
28.10.2024 16:20:13
0
0
Те бюджетите хубаво се пълнят с данъци, някои даже и с осигуровки. Отлично е, че го знаеш, другарю строителен началник. Обясни, защо тогава ти и колегите ти държите огромното мнозинство строители на МРЗ и им плащате на ръка в пъти по-високи надници.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Намериха 50 грама марихуана в Киа-та на Люси Мокрева от Бургас Намериха 50 грама марихуана в Киа-та на Люси Мокрева от Бургас 30-годишната жената е отведена с белезници в ареста Допусна неприятен гаф Допусна неприятен гаф Цецо от "Войните" се замота с България и Стария континент Повечето фенове на ЦСКА сигурно смятат, че този въпрос е за 100 лева Повечето фенове на ЦСКА сигурно смятат, че този въпрос е за 100 лева Интересно питане в "Стани богат" Жив и здрав е Жив и здрав е Фалшива новина хвърли в траур фенове на известен българин Ограничават движението към София в тунел „Железница“ Ограничават движението към София в тунел „Железница“ Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да пътуват внимателно Господ прибра архимандрит Амвросий, Зографският манастир остана без игумен Господ прибра архимандрит Амвросий, Зографският манастир остана без игумен Братството в Атон потъна в скръб, а заупокойната света литургия ще бъде отслужена в  митрополитската катедрала "Свети Неделя" Драгомир Стойнев: Как да си загубим суверенитета с еврото като го нямаме, защото имаме валутен борд Драгомир Стойнев: Как да си загубим суверенитета с еврото като го нямаме, защото имаме валутен борд България е вече не сред страните от третия, а от четвъртия свят, които не може да водят собствена парична политика, обясни той Зори от "Игрите" съобщи прекрасна новина Зори от "Игрите" съобщи прекрасна новина Чака бебе момиче Застрашен ли е кабинетът „Желязков“ от десен шут и защо ПП-ДБ даде заден за вота на недоверие Застрашен ли е кабинетът „Желязков“ от десен шут и защо ПП-ДБ даде заден за вота на недоверие Можеше да бъде поискан, но след изключително острия завой на ГЕРБ за еврозоната сме обнадеждени, каза Ивайло Мирчев Въй! Американците им спряха гей кранчето! Въй! Американците им спряха гей кранчето! Какво са си купували САЩ с тези пари - насаждане на идеология, смазване на нормалността, неутрализиране на естествения нравствен закон?
Преспа с над 1000 мъже и сподели, че... Преспа с над 1000 мъже и сподели, че... Основният й страх бил дали маратонът ще се състои, Бони претендира, че държи "рекорд" Ще пресуши ли Тръмп ЕС-блатото на Сорос? Ще пресуши ли Тръмп ЕС-блатото на Сорос? Какво ще стане,ако Тръмп и Путин преговарят в София? Ще арестуваме Путин пред очите на Тръмп, коментира Георги Марков Жена, оцеляла от Холокоста: Бръснеха ни главите до кожа в лагера на смъртта Жена, оцеляла от Холокоста: Бръснеха ни главите до кожа в лагера на смъртта Тереза Регула още пази номера, татуиран на ръката ѝ Румен Радев набутан до крал Чарлз III в концлагер Румен Радев набутан до крал Чарлз III в концлагер Десетки държавни и правителствени ръководители изслушаха разказите на оцелели от Холокоста и отдадоха почит пред жертвите Моряците ни от „Вежен“ задържани против волята им, адвокат зове държавата да се намеси Моряците ни от „Вежен“ задържани против волята им, адвокат зове държавата да се намеси Все още не е установено категорично, че именно корабът е скъсал кабела в Балтийско море, а според шведските власти белята е направена умишлено Пищна актриса съблече връхните дрехи Пищна актриса съблече връхните дрехи Дамата е бразилка Тя разпуска с приятелки Тя разпуска с приятелки Паула Бадоса е звезда в тениса 88-годишна жена и 43-годишен мъж отпразнуваха 20 години брак! Съпругът споделя, че... 88-годишна жена и 43-годишен мъж отпразнуваха 20 години брак! Съпругът споделя, че... Адриан никога не е съжалявал за избора Белгия ще депортира мигрантите от Афганистан Белгия ще депортира мигрантите от Афганистан Планът ще влезе в действие още през февруари, като първо ще бъдат върнати извършилите престъпления Мед с виагра залива пазара Мед с виагра залива пазара Веществото съдържа смес от мед и лекарство, подобно на виаграта, и се продава на черния пазар в някои нощни магазини за по няколко евро
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Борисов като голям мачо какво направи, когато Пеевски го нарече "Мечо"? Виц на деня Виц на деня - Ти не беше ли на диета?
- На диета съм!
- Е, как, като изяде 2 еклера?
- Да, но исках 4...!
Виц на деня Виц на деня - Чудесен избор, господине! Нашата застрахователна компания предлага пълни застраховки. Ако колата ви изчезне, ще ви дадем нова кола!
- А ще може ли тогава да застраховам и жената?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук По-добре малък и мой отпред, отколкото голям и чужд отзад
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори