Над 50% от фирмите не планират да наемат работници в близките 6 месеца
Намаляват прогнозите за наемане на кадри в ИТ сектора, търговията, финансовите услуги и туризма
Повече от половината от работодателите в страната няма да наемат нови служители през следващите шест месеца, показва проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) сред близо 1200 компании.
От тях 20% са обявили, че планират намаление на персонала в следващите 6 месеца, а 32% не очакват промяна в числеността на заетите. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или свиват екипите си до март 2025 г. Само 24% от анкетираните фирми са обявили, че планират наемане на нови работници и служители в следващите 6 месеца.
По този начин нетният коефициент на заетостта - разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +4%, което е с 12 процентни пункта спрямо предишното шестмесечие и спад с 6 процентни пункта в сравнение със същия период на 2023 г., посочват от БКЗ.
„Българските работодатели преживяват изключително трудни времена и това обяснява скромната им прогноза за наемане на работна ръка - най-ниската от началото на изследването. Тя несъмнено е повлияна от неблагоприятните макроикономически и геополитически фактори, но според нашите наблюдения основната причина, поради която плановете им за развитие ще „буксуват“, е продължителната липса на достатъчно хора и липсата на политическа стабилност в страната“, коментира Надя Василева, председател на БКЗ.
Седем от дванадесетте индустрии, включени в проучването, регистрират по-слаби прогнози за наемане на нови служители през следващите шест месеца, като в сравнение с предишния изследван период най-голям спад отчитат секторите „Информационни технологии“ (понижение от 5 процентни пункта) и „Търговия на едро и дребно“, „Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги“ и „Хотелиерство и ресторантьорство“, в които плановете на работодателите намаляват с 3 процентни пункта.
„Особено обезпокоителен е спадът от два процентни пункта в сектор „Производство“, в който има над 500 хиляди заети. Намалението, от една страна, означава, че част от служителите ще загубят работата си, а, от друга, че предприятията не могат да намерят нужните кадри“, допълни Надя Василева.
Най-оптимистични планове за наемане на работна ръка имат работодателите от четири сектора - „Транспорт, складиране и комуникации“, „Строителство“, „Публичен и социален сектор“ и „Електричество, газ и вода“.
По отношение на отделните региони единствено плановете на работодателите в София и Русе да наемат нови служители през следващите шест месеца регистрират увеличение и достигат нетни коефициенти на заетостта от +74% и +2%. В сравнение с предишния изследван период прогнозите на работодателите във Варна и Бургас намаляват със съответно 3 и 6 процентни пункта, докато нетният коефициент на заетостта в Пловдив от +11% остава същият.
2) съкращават
Този фалшив цирк не може да продължава до безкрай...
Че имат и претенции.....2000 лв. стартова заплата.....???