На туризма му трябва редовен кабинет, който да има дългосрочна визия за развитието на сектора
Очакваме в следващите няколко години СПА и здравният туризъм да е един от най-успешните, каза Николина Ангелкова
- Г-жо Ангелкова, вие сте може би най-дълго задържалият се министър на туризма и може би най-добре запознатият експерт като цяло. Каква е вашата оценка за Лято 2024.
- Намираме се на 11-ия Годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. Тази част от туризма е ключова за развитието на целия сектор и тя допринася той да бъде успешен и България да бъде предпочитана дестинация. По отношение на Лято 2024, това, което имам като информация, е че сезонът е бил успешен. Със сигурност има още много какво да се направи, особено за онези проблеми, които за съжаление с години не намират трайно решение - кадрите в туризма, с визите за работници и за трети страни. Правилото за разходване на средствата, които достъпват както от туристическия данък, така и от концесионните такси, също са пряко в полза на сектора. Тепърва ще се обработят данните за официалната статистика. Системата ЕСТИ, която имам честта да бъде разработена по мое време. Вярвам, че тази година това ще е в доста голяма помощ за сектора.
- Оказва ли влияние политическата криза върху туристическия сезон?
- Всяка една криза, особено политическа, оказва влияние върху целия сектор. Най-голямото предизвикателство за шестте години, в които бях министър на туризма, е било винаги да убедя колегите министри за това колко всъщност е важен секторът и че трябва да работим заедно. В случая сме на конгрес, който свързва туризма със здравеопазването. Неминуемо липсата на редовен кабинет, който да има по-дългосрочна визия от минимум 4 години, се усеща върху туризма.
- Знаете с проблемите с Летище Бургас, които станаха ясни малко преди лятото тази година. Общините в областта създадоха алтернативно решение. Какво друго може да се направи?
- Смятам, че това, което правят общините е точно това, което трябва да се направи. Но те не трябва да бъдат оставяни сами в тази борба. За да можем да имаме по-голям ръст и интересът към България като туристическа дестинация да се увеличава, ние трябва създадем условията за това и държавата ни да има политика. Защото без директна връзка, много трудно туристът би избрал дадена дестинация за почивка. Това, което правят кметовете и особено г-н Димитър Николов, поздравления на когото за инициативата, е много важно и е ключово то да бъде подпомогнато от държавата. Още повече, че съм заедно с бизнеса да бъдат начертани приоритетните дестинции, от които можем да очакваме най-голям туристопоток и да се планират ясно и прозрачно политиките.
- Къде предпочита Николина Ангелкова да почива през лятото и през зимата?
- През лятото винаги избирам Българското Черноморие, а през зимата - на българските курорти в планината. Сега, когато вече не съм действащ министър, си позволявам да пътвам и в чужбина, за да видя какво се случва в тези държави с конкуренцията. С това знание имаме възможността да вземем от там добрите практики, да ги приложим при нас. В световния мащаб здравният туризъм се развива с изключително бързи темпове и анализът показва, че до 2030 г. само от СПА туризъм се очаква приходите да достигнат 360 млрд. долара. И България, която има всички природни дадености - и минерални извори, и климат, би следвало да може да се възползва от тази глобална тенденция. Все повече се набляга на здравословния живот и всичко, свързано с това.