Синоптици с плашеща прогноза: Циклон обръща времето, очакваме и сняг у нас!
Очакваните явления ще са потенциално опасни
Според глобалните модели GFS и EC, от 6 септември очакваме смяна на синоптичната циркулация, която до този момент определяше горещото време на Балканите. Валежи и гръмотевични бури се очакват над Западна и Южна България, съобщават синоптиците от Meteo Balkans.
След кратка пауза (около 2-3 дена) очакваме преминаването и на серия от средиземноморски циклони към периода 10-20 септември.
Очакваните явления ще са потенциално опасни, защото вероятността от внезапни наводнения на Балканите ще е много висока. Според последните изчисления на моделите условията за възможна средна и едра градушка е много висок
Най-висок риск от екстремни процеси се очакват на територията на Босна и Херцеговина, Хърватия, Сърбия и Западна Румъния. По преминаващите студени фронтове се очакват бури и в Източна България.
Поради сложната синоптична обстановка и траектория на самият циклон е много трудно да се предскаже с точност къде точно ще паднат тези валежи. Затова ви съветваме да следите прогнозните.
Времето през първия учебен ден (16-ти септември)
В понеделник времето ще е предимно облачно и с валежи от дъжд, като на много места ще са съпроводени и от гръмотевици. По-интензивни ще са явленията в Централна и Източна България. Над западните райони ще е с разкъсана облачност, но ще захладнее.
Ще духа умерен северозападен вятър и с него ще започне да нахлува хладен въздух. Температурите ще се понижат и очакваните максимални ще са между 22-25°С. По-високи ще се задържат над Източна България - до 26-28°С.
Сняг в Алпите и Мусала (Рила)
Студеното време ще обхване и Централна Европа, като валежите в Алпите ще са от сняг. Поради очакваното застудяване и серията от циклони снежната граница ще е под 3000 метра и дори са възможни слаби валежи от сняг и на Мусала.
Тази прогноза е изготвена на базата на Европейския модел за средносрочни прогнози и GFS. От Meteo Balkans подчертават, че подобни прогнози са несигурни в по-дългосрочен план.