Отбелязваме 139 години от Съединението на България. Честит празник!
Пред паметните плочи на участниците в борбата за Национално освобождение венци и цветя поднесоха заместник-кметът Янчо Илиев, председателят на Общински съвет – Поморие Адам Адамов, директорът на дирекция “Хуманитарни дейности” Антон Лалев, общински съветници, общественици, жители и гости на Поморие
Какво значи „Съединявам се“?
Обединявам, сливам, установявам връзка.
Няколко са значенията на тази дума, но вниквайки внимателно в посланията на всяко едно от тях, вероятно ще се почувстваме още по-горди като българи и още по-щастливи с днешния празник. Защото ще бъдем по-обединени, ще слеем усилията и енергията си в градивни дела и връзката помежду ни ще бъде по-силна и по-осъзната. Като българи. Като човеци. Такава е била връзката и общата цел на предците ни, извели България до нейното сливане. Стотици са знайните и незнайни герои на българското Съединение – 6 септември 1885 година. Някои завинаги остават в Пантеона на българското Възраждане, съдбата на други е противоречива и трагична. Но всички ние, гражданите на съвременна България, която е резултат и на тяхното дело, дължим почит и уважение.
Днес се навършват 139 години от Деня на Съединението. Общоградският ритуал в Поморие събра десетки жители и гости. Свещеноиконом Борис Георгиев от храм „Свето Рождество Богородично” отслужи благодарствен молебен, а талантливата млада дама Ния Стоянова от вокален ансамбъл „Фортисимо“ поздрави всички с въздействащи български песни.
Пред паметните плочи на участниците в борбата за Национално освобождение венци и цветя поднесоха заместник-кметът Янчо Илиев, председателят на Общински съвет – Поморие Адам Адамов, директорът на дирекция “Хуманитарни дейности” Антон Лалев, общински съветници, общественици, жители и гости на Поморие.
Програмата по случай светлия празник продължава с Фолклорен фестивал на занаятите и пазар на изкуствата „Дюкянът“. Жителите и гостите на града ще се срещнат с автентични майстори от цялата страна – килимари, грънчари, кожар, ножар, ювелири, лютиери. Ще бъдат пресъздадени различни обичаи, ще бъдат изложени обредни питки, които нашите баби са месили по различните празници.
За най-малките ще има безплатни занаятчийски работилници в специално обособения етнографски кът – „Дюкянът“. Над 30 автори и занаятчии от цялата страна ще покажат своите изделия и умения. Подрастващите ще могат да се докоснат до магията на грънчарското колело, да видят различните видове станове, да правят кукерски маски с автентични кожи, да плетат на две куки и други.
От 19.00 часа на пл. „Св. св. Кирил и Методий” ще се състои концерт-спектакъл. Заповядайте! Програма продължава до 8 септември, пълната програма на фестивала може да видите ТУК.
Къде са директорите